Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 17:39
- W grudniu 1927 roku Stanisław Ligoń był na uroczystym otwarciu rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pewnie nie zdawał sobie zrazu sprawy, że to radio odmieni jego życie, ale już wtedy poczuł pewną moc, jaką mu ono dawało. Oto teraz już nie gazeta, ale fale eteru mogą pozwolić mu propagować jego wszystkie wielkie idee - mówił w Dwójce Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligonia.
Stanisław Ligoń (1879-1954)
Stanisław Ligoń (1879-1954)Foto: z archiwum NAC

Patron Polskiego Radia Katowice

Wybitny artysta: malarz, grafik, ilustrator, aktor, scenograf, reżyser, publicysta, gawędziarz, a także działacz społeczny i niepodległościowy, miłośnik i znawca Śląska oraz znakomity radiowiec i dyrektor katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, której jest patronem od ponad 45 lat. Bohaterem audycji z cyklu "Dwie do setki" był Stanisław Ligoń.

Po raz pierwszy stanął przy mikrofonie 26 grudnia 1927 roku, w pierwszych dniach istnienia Radia Katowice. Była to wówczas trzecia - po Krakowie i Poznaniu - regionalna placówka radiowa w Polsce. Od początku prowadził audycje w gwarze śląskiej. Jego słynne "Bery i bojki", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela" i "Niedziela przy żeleźnioku" gromadziły przy odbiornikach rzesze słuchaczy. Audycje, w których propagował folklor śląski, były też skierowane przeciwko hitlerowskiej propagandzie. W czasie jednej z nich zorganizował zbiórkę na zakup ciężkiego karabinu maszynowego dla polskiego wojska - na "Żeleźniok Karlika".

Karlik z Kocyndra

Od 1934 roku do wybuchu II wojny światowej był dyrektorem katowickiej rozgłośni, która wówczas mieściła się przy ulicy Juliusza Ligonia - jego dziadka, poety ludowego, publicysty i działacza społecznego. Po wojnie, w czasie której przebywał za granicą, gdzie pomagał polskim uchodźcom i żołnierzom, wrócił na Śląsk i do Radia Katowice. Był współautorem cyklicznej audycji "Przy sobocie po robocie".

Stanisław Ligoń pisał i rysował - pod pseudonimem Kocynder - w polityczno-satyrycznym piśmie "Kocynder". Pseudonim Karlik z Kocyndra przylgnął do jego nazwika już na zawsze.


Posłuchaj
116:48 2023_04_29 15_00_06_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii (Dwie do setki/Dwójka) 

O Stanisławie Ligoniu w audycji opowiadali:

  • Henryk Grzonka - radiowiec, przez wiele lat związany z Radiem Katowice, autor biografii Stanisław Ligoń 1879-1954: Ziemia Święta w obiektywie Karlika z "Kocyndra",
  • Andrzej Sas-Jaworski - wnuk Stanisława Ligonia,
  • Krzysztof Sagan - realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii.

Nie zabrakło też oczywiście archiwów radiowych.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla

Data emisji: 29.04.2023

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Stanisław Ligoń. Patron Radia Katowice

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:48
70 lat temu, 17 marca 1954, zmarł Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra - wybitny artysta i działacz niepodległościowy, ale także znakomity radiowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie radiowych gigantów w 96. rocznicę Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:00
- Do słuchania niektórych audycji zasiadało się rodzinnie wokół odbiornika. Radio było dosłownie w centrum - mówił w "Rozmowach po zmroku" Jakub Kukla przypominając radiowych gigantów.
rozwiń zwiń