Katowice - tu industrialna historia przenika się z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 15:15
Tym razem, wraz z Martyną Matwiejuk, wybieramy się do miasta, które ma jedną z najlepszych sal koncertowych w Polsce i w którym odbywają się najważniejsze muzyczne festiwale. Tutaj też przez lata królowało czarne złoto, a teraz turyści zachwycają się kopalnianymi szybami i architekturą.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Katowic jest Spodek
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Katowic jest SpodekFoto: shutterstock/Daniel Jedzura

Wyjątkowych historii i niezwykłych budynków nie trzeba szukać na końcu świata. Są bliżej niż nam się wydaje. Katowice to raj dla wielbicieli industrialnych klimatów i festiwali muzycznych, ale nie tylko.

Kultowy Spodek i hip-hop

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Katowic jest Spodek - wyjątkowa hala widowiskowo-sportowa. - Śmiało można powiedzieć, że to ikona architektury, jeśli chodzi o polskie budowle. Hala została wybudowana w latach 60. i jest obiektem iście kosmicznym - opowiada autorka cyklu. - Konstrukcja zbudowana jest z żelbetonu, a wieńczy ją ważąca 300 ton kopuła. Należy pamiętać, że Katowice to także miasto hip-hopu. To stąd pochodzą takie kultowe zespoły jak Kaliber 44 i Paktofonika.


Nowe oblicze dawnych obiektów

Stolica Górnego Śląska to miejsce słynnych festiwali muzycznych, centrum koncertowe i kulturalne. Do miejsc, które warto odwiedzić należy Muzeum Śląskie. - Muzeum ma swoją siedzibę na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. W pokopalniane budynki tchnięto nowe życie - mówi Martyna Matwiejuk. - W tej przestrzeni znajduje się także Centrum Kongresowe i jedna z największych sal koncertowych w Polsce - gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dodatkową atrakcję stanowi wieża ciśnień i wieża jednego z szybów, która jest niezwykłym punktem widokowym.


Nikiszowiec - robotnicze osiedle

Jedną z atrakcji współczesnych Katowic jest także osiedle robotnicze Nikiszowiec. Zostało wybudowane na początku XX wieku dla pięciu tysięcy robotników. Osiedle zostało dokładnie zaplanowane i wybudowane według nowych założeń urbanistycznych. - Jego centralny punkt stanowił wydłużony plac, przy którym znajdowały się przeróżne obiekty usługowe, takie jak pralnia, poczta i sklepy - opowiada Martyna Matwiejuk. - Od placu odchodziły ulice przy których stały trzypiętrowe familoki. 

Źr. Youtube/TECHNIKA. TO WAS ZASKOCZY - Osiedle Nikiszowiec


Moda na śląskość

Oprócz zabytkowych i znanych już obiektów, w Katowicach każdego roku przybywa wiele nowych budynków. - W centrum miasta możemy znaleźć mnóstwo nowych biurowców i nowoczesnych obiektów, które charakteryzują się ciekawą architekturą. Pomimo "młodego wieku" stają się ikonami krajobrazu katowickiego i wpisują się doskonale w nową wizytówkę miasta - mówi Kaja Cyfka, fotografka i współautorka bloga Naturalnie Industrialnie. - Śląskość od jakiegoś czasu jest bardzo modna i obserwujemy coraz więcej turystów. Proponuję rozpocząć zwiedzanie Katowic właśnie od ścisłego centrum.


Źr. Facebook/Naturalnie Industrialnie

Gość Czwórki namawia do wybrania się w miasto z aparatem i utrwalenie industrialnych obiektów Katowic, a także przejażdżkę w zielone okolice miasta. - Polecam katowickie lasy. Wbrew panującej opinii, Katowice są bardzo zielonym i zalesionym obszarem. Mamy m.in. rezerwat przyrody Las Murckowski - tłumaczy. - Można też zapuścić się w mniej popularne miejsca. Polecam Szopienice, które nie mają zbyt dobrej opinii, ale wielbiciele industrialnych klimatów znajdą tam coś dla siebie. Obok pozostałości po hucie i infrastrukturze kolejowej, można tam zetknąć się z klimatem starego Śląska.


Posłuchaj
23:09 Czwórka/Światła wielkiego miasta = Katowice - 18.02.2023.mp3 W audycji mówimy o atrakcjach Katowic (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Kaja Cyfka (fotografka, współautorka bloga Naturalnie Industrialnie)

Data emisji: 18.02.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mo

Czytaj także

Kraków - miasto legend, "baniek" i kamieniołomów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 12:20
Gdyby zapytać obcokrajowców o znane im polskie miasta, z pewnością to znalazłoby się w pierwszej trójce. Turystów można tu spotkać na każdym kroku - przechadzają się po rynku, odpoczywają na Plantach, tłoczą się w knajkach na Kazimierzu.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlaki Polski. Zwiedzaj kraj na piechotę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 17:20
Przygodę z wędrowaniem warto zacząć od tzw. mikrowypraw, czyli wycieczek niedaleko miejsca zamieszkania. A jest w czym wybierać, bo w Polsce mamy 80 tys. km szlaków pieszych.
rozwiń zwiń