Wiktor Zin we wspomnieniach córki Moniki: pozwalałam sobie go krytykować

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 17:36
- Z perspektywy czasu widzę, że tata się troszeczkę ze mną liczył, dlatego że pozwalałam sobie go krytykować. Zdaje się, że całkiem mu to odpowiadało, że były też negatywne komentarze. Mówił: to mi się pomaga poprawić - wspominała w Dwójce prof. Monika Zin-Oczkowska, córka Wiktora Zina - bohatera audycji "Dwie do setki".
Profesor Wiktor Zin
Profesor Wiktor ZinFoto: PAP/CAF Jacek Bednarczyk
  • Wiktor Zin wykonał ponad 10 tysięcy rysunków, a zrobił to po to, żeby uwrażliwić słuchaczy i widzów na piękno, a przy okazji popularyzować kulturę i architekturę.
  • Był architektem, konserwatorem, historykiem i regionalistą, a także autorem scenariuszy teatralnych i twórcą scenografii spektakli operowych.
  • Milionom widzów i słuchaczy radiowych znany był z programów "Piórkiem i węglem" oraz "Półgłosem i ciszą".

"Korzystając z telewizji, chciałem wykształcić pokolenie ludzi wrażliwych na sztukę i architekturę" - mówił profesor Wiktor Zin o swoich programach "Piórkiem i węglem". Pojawiały się one na małym ekranie od 1963 roku przez 30 lat.

Wiktor Zin kochał radio

Prof. Wiktor Zin kochał też radio, w cyklu felietonów "Półgłosem i ciszą" w Polskim Radiu BIS wspominał swoje dzieciństwo i młodość, opowiadał o rodzinnym Hrubieszowie oraz o studiach w Krakowie.

Twórca scenografii do spektakli i oper

Profesor Wiktor Zin był popularyzatorem wiedzy o architekturze, piastował funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Był także twórcą scenografii do spektakli i oper oraz autorem wielu publikacji naukowych.


Posłuchaj
115:00 2023_12_09 15_00_04_PR2_Dwie_do_setki .mp3 Wiktor Zin - wrażliwość na sztukę i architekturę (Dwie do setki/Dwójka) 

W audycji oprócz córki prof. Moniki Zin-Oczkowskiej - historyczki sztuki ze specjalizacją "sztuka buddyjska" - Wiktora Zina wspominali także:

  • Maria Fornal - etnografka dbająca o spuściznę po profesorze,
  • prof. Jolanta Sroczyńska - kierownik Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
  • Teresa i Andrzej Solczakowie - realizatorzy dźwięku w Polskim Radiu,
  • prof. Tadeusz Pomianek - rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, na której to uczelni w ostatnich latach życia wykładał profesor Wiktor Zin.

Ponadto usłyszeliśmy archiwalne wypowiedzi samego Wiktora Zina.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Paweł Siwek i Jakub Jamrozek

Data emisji: 9.12.2023

Godz. emisji: 15.00

mo/kc/pg/ans

Czytaj także

Modernizm w Polsce - takie perły mamy tylko my

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 14:13
Modernizm w Polsce ma silną reprezentację. Cenimy Gdynię, perłę przedwojennego modernizmu, ale przykłady świetnych realizacji w tym stylu, również powojennym, mamy też w Warszawie, Katowicach czy we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Anna Wierzbicka: architektura dotyczy każdego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 08:25
O drodze zawodowej, karierze oraz życiu rodzinnym. Gościem Anny Popek była architekt prof. Anna Wierzbicka.  
rozwiń zwiń