Polskie Radio
Section05
modernizm

Mozaika odsłonięta po latach. Niezwykłe odkrycie na dworcu w Rzeszowie

Podczas prac remontowo-budowlanych w budynku dworca PKP w Rzeszowie odkryto mozaikę z lat 60. XX wieku. Wykonana z kamienia odsłonięta dekoracja ścienna jest najcenniejszym, zachowanym w całości, elementem wnętrza dworca z okresu modernizmu. Zachowana mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel.
Zobacz więcej na temat:  Trójka architektura Rzeszów modernizm Tomasz Miara zabytki

Oscar Niemeyer – twórca brazylijskiej odmiany modernizmu

Oscar Niemeyer to brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, który zaprojektował około dwustu budynków i budowli. Budynki użyteczności publicznej jego projektu w Brazylii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś stanowią jedne z najdoskonalszych przykładów jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA architektura modernizm Brazylia Michał Żołądkowski Paweł Turski

Optymizm, dynamika, ekspresja: "Nowy początek. Modernizm w II RP"

Wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP", na którą składa się około pół tysiąca dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, książek, projektów i makiet, oglądać można od piątku 29 lipca w Muzeum Narodowym w Krakowie. – Po odzyskaniu niepodległości wszyscy rzucili się do budowania modernizmu, a szczególnie mocno zaangażowali się w to artyści. To jest bardzo ciekawe i ma przełożenie na optymizm, dynamikę i ekspresję tej wystawy – powiedziała w Trójce Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa modernizm Katarzyna Kobro Zofia Stryjeńska malarstwo SZTUKA

Pierwsza fala modernizmu w Polsce w okresie międzywojnia

- Modernizm to jest jedno z najpopularniejszych w tej chwili haseł i tendencji w ogóle w sztuce i architekturze, którą ceni już nie tylko specjalistyczna publiczność, ale bardzo szerokie grupy odbiorców - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które prezentuje wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP". 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwudziestolecie międzywojenne modernizm wystawa Dwójka Jakub Kukla