Grzegorz Tarwid Trio oraz Michał Górczyński z albumem "Flowers" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 19:15
"Flowers", album wydany w prestiżowej portugalskiej wytwórni Clean Feed, to zwrot w kierunku subtelności i klasyki na tle innych dokonań jednego z najbardziej oryginalnych pianistów młodego pokolenia - Grzegorza Tarwida. W ramach cyklu "Jazz.PL" materiał pierwotnie rozpisany na fortepian, kontrabas i perkusję, wybrzmiał w akompaniamencie klarnetu kontrabasowego, na którym zagrał Michał Górczyński.

Grzegorz Tarwid przyzwyczaił jazzową publiczność do wspólnego eksplorowania najróżniejszych zaułków sceny improwizowanej – od szalonego EKUZu czy Mad Ship, poprzez eksperymentalny duet Alfons Slik z Szymonem Gąsiorkiem, po ostatnie dynamiczne bity w ramach projektu Hoshi Kuby Więcka. Dał się również poznać jako niezwykle ważne ogniwo dużych składów, choćby we współpracy z oktetem Marka Pospieszalskiego czy z Tomaszem Dąbrowskim przy "The Individual Beings".

Płyta "Flowers" to debiut w roli lidera oraz przestrzeń na odmienną, uporządkowaną i nieco bardziej romantyczną, autorską twórczość. W sześciu kompozycjach, które znalazły się na albumie, pojawiają się nawiązania do muzyki klasycznej czy polskiej tradycji oberkowej. Pianista nie sięga tym razem po klawisze elektryczne, gra wyłącznie na fortepianie. Towarzyszą mu znakomici reprezentanci młodej sceny, jak również koledzy z innych składów – Max Mucha na kontrabasie oraz Albert Karch na perkusji.

Niespotykane brzmienie

Zapytany o udział kameralisty Michała Górczyńskiego w koncercie tria, Grzegorz Tarwid przyznaje: to, co mnie zawsze urzekało w Michale, to spektrum brzmieniowe, którym operuje, barwy, jakie uzyskuje. To niespotykana osobowość w polskiej muzyce. W ramach cyklu Jazz.PL, Górczyński (Bastarda, Polonka, Kwartludium) towarzyszyć będzie muzykom na klarnecie kontrabasowym. Oprócz utworów, które znalazły się na „Flowers”, artyści wykonają także najnowsze kompozycje lidera.

Szacunek do muzyków i do własnej sztuki

Absolwent Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze uczył się od tuzów polskiej pianistyki jazzowej, min. Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego czy Michała Tokaja, jak również od wielu innych wybitnych improwizatorów, tworzących idiom polskiego jazzu na przestrzeni minionych dekad, choćby od Zbigniewa Namysłowskiego czy Macieja Obary. Zapytany o największą wartość, którą z takich spotkań wynosi młody muzyk, Tarwid bez zastanowienia odpowiada: szacunek do muzyków i własnej sztuki.

Skład:

Grzegorz Tarwid – fortepian

Max Mucha – kontrabas

Albert Karch – perkusja

Michał Górczyński – klarnet kontrabasowy

***

Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).

***

Na "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (14.06) w godz. 18.00-19.00. Koncert był dostępny także w formie streamingu wideo na Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki

dz/wmkor

Czytaj także

Nowy album zespołu Pimpono 2+4. "Eksploruje różne warstwy rytmu"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 12:08
"Past and Future Don’t Exist and Now Is the Rhythm" to tytuł najnowszego albumu zespołu Pimpono 2+4, którego liderem jest Szymon "Pimpon" Gąsiorek. Artysta opowiedział w "Poranku Dwójki" o swojej muzycznej drodze oraz zdradził, co stoi za nazwą jego albumu i co możemy na nim usłyszeć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazztopad Festival za oceanem. Piotr Turkiewicz: to okazja dla polskich artystów na poznanie różnic

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 14:39
Jazztopad Festival to impreza, która z Wrocławia powędrowała aż do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Piotr Turkiewicz - dyrektor artystyczny Jazztopad Fetival - opowiedział w "Poranku Dwójki", m.in. jak do tego doszło oraz co to wydarzenie może dać polskim artystom.
rozwiń zwiń