Maria Domżał i Natalia Gaponenko. Znane arie i pieśni w polsko-ukraińskim duecie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 11:30
W "Miejscówce z Dwójką" (2.04) przy fortepianie zasiadła Natalia Gaponenko, a śpiewała Maria Domżał (sopran). Artystki zagrały znane i lubiane arie i pieśni. W programie znalazła się także pieśń ukraińska. Zapraszamy do oglądania!
Maria Domżał i Natalia Gaponenko w czasie koncertu Miejscówka z Dwójką
Maria Domżał i Natalia Gaponenko w czasie koncertu "Miejscówka z Dwójką"Foto: PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Maria Domżał ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie śpiewu dr hab. Jarosława Bręka. W sezonie 2015/2016 była stypendystką nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (nagroda specjalna), Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art w Sopocie (1. nagroda i dwie nagrody specjalne), Konkursu Wokalnego "W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej" w Katowicach (3. nagroda i nagroda specjalna) oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (nagroda specjalna i wyróżnienie).

Przez wiele lat związana z chórami: Chor der Sankt Hedwigs-Kathedrale w Berlinie (1996-1999) i Chórem Dziewczęcym Skowronki pod dyrekcją Alicji Szelugi w Poznaniu (2003-2007). W 2015 roku zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w przedstawieniu "Dziecko i czary" Ravela. W sezonie 2017/2018 zadebiutowała m.in. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej jako Frasquita w "Carmen" Bizeta, Operze Bałtyckiej w Gdańsku jako Leila w "Poławiaczach pereł" Bizeta oraz Eurydyka w "Orfeuszu" w piekle Offenbacha.

"Miejscówka z Dwójką". Arie i pieśni ludowe z ukraińską niespodzianką >>>>

Wystąpiła z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza, wykonując partię sopranową w II Symfonii Mahlera. Współpracowała również z takimi dyrygentami, jak Tadeusz Kozłowski, Keri-Lynn Wilson czy Bassem Akiki. Występowała na Gdańskim Festiwalu Muzycznym oraz Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Brała udział w jubileuszowej "V Bitwie Tenorów na róże" pod batutą Piotra Sułkowskiego w Studio Polskiego Radia w Warszawie.

Współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Filharmonią w Białymstoku, wcielając się w takie partie, jak Gilda ("Rigoletto" Verdiego), Donna Anna ("Don Giovanni" Mozarta), Susanna ("Wesele Figara" Mozarta), Eurydyka ("Orfeusz i Eurydyka" Glucka), Arsena ("Baron Cygański" J. Straussa) czy tytułowa Ofelia w prawykonaniu dzieła F.J. Wojciechowskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Współpracowała z takimi reżyserami, jak Michał Znaniecki, Ran Arthur Braun, Andrzej Chyra, Barbara Wysocka czy Maria Sartova. W sezonie 2021/2022 zadebiutuje m.in. jako Mimi w "Cyganerii" Pucciniego, Ksenia w "Borysie Godunowie" Musorgskiego, a także wykona "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego w Filharmonii Śląskiej.

Zobacz zapowiedź:

YouTube PR2

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Natalia Gaponenko jest z kolei absolwentką Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (klasa prof. Natalii Gridniewoj). Od września 2018 roku pełni funkcję korepetytora solistów śpiewaków w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Karierę zawodową rozpoczęła jako akompaniatorka w przyuczelnianym studium operowym oraz w klasach prowadzonych przez znakomitych ukraińskich profesorów: Marię Stefiuk, Ivana Ponomarenki, Walery'a Bujmistra. W latach 2015-2018 współpracowała z Operą Wrocławską, a w sezonie 2018/2019 z Operą Bałtycką.

Aktywnie koncertuje. Bierze udział w wielu produkcjach operowych współpracując z takimi dyrygentami, jak Jose Maria Florencio, Michal Klauza, Tadeusz Kozłowski, Matteo Pagliari, Marcin Sompoliński, Paweł Przytocki, Piotr Borkowski, Piotr Sułkowski, Stefan Plewniak czy Kuba Wnuk. Bierze udział w licznych warsztatach wokalnych, m.in. "Young Singers Project" w Salzburgu (2010) i "Lindemann Young Artist Development Program" przy Metropolitan Opera w Nowym Yorku (2012-2013).

Akompaniowała śpiewakom na wielu międzynarodowych konkursach w kraju i za granicą.
Regularnie współpracuje z renomowanymi polskimi artystami takimi jak: Aleksandra Kubas-Kruk, Edyta Piasecka, Ewa Tracz, Joanna Moskowicz, Iryna Zhytynska, Anna Bernacka, Stanislaw Kuflyuk, Tomasz Rak, Mariusz Godlewski oraz zagranicznymi - Olga Bezsmertna (Opera Wiedenska), Ludmila Monastyrska (Metropolitan Opera) czy Olga Kulczycka (Opera Zürich).

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (2.04) w godz. 19.00-19.30. 

Czytaj także

Katarzyna Jankowska-Borzykowska: nie mogę żyć bez muzyki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:23
- Dziś jest dla mnie dzień szczególny, przed dziesięcioma laty zachorowałam i nie mogłam grać. Dzisiaj jest mój powrót. To będzie dla mnie bardzo osobisty koncert - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" pianistka Katarzyna Jankowska-Borzykowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Weinberg - Mother tongue". Nieznane pieśni Mieczysława Wajnberga na bas i fortepian

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:41
- Pieśni Wajnberga, które znalazły się na tej płycie, trafiły do szuflady. Zresztą jak większość pieśni tego kompozytora, których powstało bardzo dużo - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Raff, śpiewak i producent albumu "Weinberg - Mother tongue".
rozwiń zwiń