Ferajna Jastrzębskiego gra szlagiery międzywojnia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 19:30
Ferajna Jastrzębskiego to powrót do muzyki czasów międzywojennych. To podróż w czasie do królujących wówczas fokstrotów, polek, tang i walczyków. Repertuar, który usłyszeliśmy podczas "Miejscówki z Dwójką", stanowią popularne przed laty szlagiery warszawskich salonów, ale również placów, podwórek i ulic.

Sebastian Jastrzębski, lider zespołu, jest synem najpopularniejszego w latach 70., 80. i 90. akordeonisty warszawskiego Jerzego Jastrzębskiego. Wychowywał się przy dźwiękach muzyki rozrywkowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. To w domu Jastrzębskich odbywały się próby Orkiestry z Chmielnej przy udziale muzyków rozrywkowych grających przed wojną w kabaretach, rewiach, teatrach i restauracjach warszawskich.


natura muzyka 1200.jpg
Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką"

Sebastian już jako 6-latek występował na warszawskich ulicach w pełnym składzie Orkiestry z Chmielnej. W połowie lat 90. zaczął współpracować z Sylwestrem Kozerą i Kapelą Czerniakowską. Od 2002 roku występował razem z ojcem i Zdzisławem Paterem na ulicach, bazarach i w restauracjach warszawskich jako Uliczna Orkiestra z Chmielnej. Sześć lat temu związał się z Warszawskim Combo Tanecznym Jana Młynarskiego. Latem 2021 roku założył swój własny zespół folkowy Ferajna Jastrzębskiego, którego jest kierownikiem muzycznym. Grupę współtworzą: Barbara Bazanowa (mandolina), Weronika Mońka-Chwała (skrzypce), Adam Przybyłek (klarnet), Ludwik Skrzypek (akordeon), Wojciech Ruciński (kontrabas) i Maciej Klociński (wokal).

Barbara Bazanowa to artystka urodzona na Ukrainie, która swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Dniepropietrowsku, gdzie z wyróżnieniem ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną. Studiowała w konserwatorium w Kijowie. Poza koncertami solowymi występuje także w projektach Krzesimira Dębskiego oraz Jana Młynarskiego.


Ferajna Jastrzębskiego 1200.jpg
Ferajna Jastrzębskiego: piosenki międzywojnia będą żyły wiecznie

Weronika Mońka-Chwała jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Vadima Brodskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego. W 2020 roku ukończyła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej (specjalność: world music) na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym w klasie Mateusza Smoczyńskiego. Współtworzy zespoły związane zarówno z muzyką klasyczną, rozrywkową, jak i ludową (m.in. Kapela Szymona, Oldnova, poŁOWICZni).

Adam Przybyłek z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w klasie klarnetu, jest też absolwentem Policealnego Studium Jazzowego im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie saksofonu. Obecnie jest członkiem Propabandy (muzyka bałkańska) oraz Ferajny Jastrzębskiego.

Zobacz też:

Ludwik Skrzypek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Jerzego Jurka. Wykształcenie uzupełniał na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (Dania, Litwa). Prowadzi również działalność dydaktyczną i edukacyjną – od 1992 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie jako nauczyciel klasy akordeonu.

Wojciech Ruciński to artysta muzyk grający na kontrabasie, gitarze basowej, chapman sticku i gitarze. Od 1981 roku na stałe związany z Warszawą. Znakomicie porusza się w takich gatunkach muzyki jak jazz, folk, rock i pop. Obecnie towarzyszy na scenie Irenie Santor, a także formacji Voodoo Dog Natalii Sikory. Koncertował na całym świecie, nagrał wiele płyt.

Maciej Klociński od najmłodszych lat występował w teatrze, recytował, śpiewał i pisał wiersze. Od 2013 roku występuje na estradzie zawodowo. W 2017 roku zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu "Romansjada", a także Nagrodę Ministerstwa Kultury Rosyjskiej Federacji i Fundacji Kulturowego Dziedzictwa im. Ałły Bajanowej w Moskwie.

Ferajna Jastrzębskiego zaprasza:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką", zarejestrowanej w Dworze Sarmata w Kozerach, podczas której Ferajna Jastrzębskiego wykonała m.in. takie utwory jak "A mnie jest szkoda lata", "Śmiej się, Griszka", "Rebeka tańczy tango" czy "Noc w wielkim mieście", zaprosiliśmy w sobotę (13 listopada) o godz. 19.00 – transmitowaliśmy ją na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

reklama

Czytaj także

Bukowski: w projekcie "Delta Scuti" każdy koncert jest inny od płyty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 11:00
- Ponad rok temu przeczytałem o gwiazdach zmiennych typu Delta Scuti. Było to bezpośrednią inspiracją do tworzenia tej naszej muzyki, do improwizacji, gdzie z pozornego chaosu zaczynają się wyłaniać konkretne struktury melodyczno-rytmiczne - mówił w "Poranku Dwójki" Dominik Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Pękala: w świecie "Solaris" science-fiction jasno łączy się z elektroniką

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:00
- Stanisław Lem towarzyszy mi od dzieciństwa, zawsze się nim fascynowałem. Pomysł na muzykę inspirowaną "Solaris" jest mi bardzo bliski, wspólnie z Bartkiem bardzo się z niego cieszymy. Pracuję głównie wyobraźnią, to co będzie słychać i widać jest luźno inspirowane tekstem, to nie będzie ścieżka dźwiękowa - zapowiadał Miłosz Pękala z duetu MIR, który wystąpi w sobotniej (6.11) "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń