​Kadłubowska i Fürstberger. Dźwiękowy kolaż do tańca i marzeń [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 09:00
- Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kolaż dźwiękowy na marimbę, wibrafon, kalimbę, pianino, syntezator i elektronikę - mówiła Kasia Kadłubowska. - Będzie do czego pomarzyć i potańczyć - dodał Dominik Fürstberger. Zapraszamy do oglądania.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Kasia Kadłubowska to perkusistka, wibrafonistka, performerka, którą trudno zaszufladkować w jednej kategorii. Balansuje między sztukami performatywnymi, konceptualizmem, minimalizmem, muzyką współczesną, elektroniczną i eksperymentalną. Jej myślenie o perkusji i prezencja sceniczna są źródłem inspiracji dla wielu kompozytorów i zachwycają publiczność na całym świecie.

W 2015 roku ukazała się jej debiutancka płyta w przodującej wytwórni muzyki klasycznej Dux. Krążek "Transient" to zbiór aranżacji na marimbę i wibrafon największych kompozytorów współczesnego minimalizmu (do współpracy nad tym projektem zaprosiła Dominika Bukowskiego).

W bieżącym roku ukazała się płyta z jej kompozycjami pt. "White Lions". Na krążku znajduje się sześć utworów inspirowanych amerykańskim minimalizmem oraz muzyką świata – szeroko rozumianym folklorem. Wykształcenie klasyczne zdobywała w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Conservatoire National Supérieur Musique et Danse w Lyonie oraz na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest zdobywczynią licznych nagród międzynarodowych.

Dominik Fürstberger to perkusista, kompozytor i producent. Głównym obszarem jego pracy jest zarówno międzykulturowe, jak i dźwiękowo-estetyczne przekraczanie granic. Jako współzałożyciel orientalnego zespołu jazzowego Haz'art Trio i kolektywu Beyond Borders angażuje się w wymianę międzykulturową. Jej rezultaty można usłyszeć na płytach "Infnite Chase" (Haz'art Trio; 2017, The Muse Alliance) i "It Just Happens" (Beyond Borders; 2018, Hout Records) oraz na licznych koncertach.

Zobacz także:

Drugim bardzo ważnym ośrodkiem jego twórczości jest praca nad hybrydą bębnów i live electronics w poszukiwaniu nowego wymiaru dla akustycznego brzmienia zestawu jazzowego. Swoją fascynację dźwiękiem rozwinął podczas studiów na perkusji jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym w Mannheim. Podczas studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Bazylei poszerzył spektrum swojej pracy i studiował grę na perkusji, produkcję i kompozycję, stawiając sobie za cel coraz bardziej złożone łączenie procesów kompozycji, aranżacji, interpretacji i produkcji. Z tego pomysłu zrodził się electropopowy duet Fleeb ("Drip Baby"; 2019, Hout Records) i jego solowy projekt D#F. Pracował także nad kompozycjami do spektakli teatralnych, jako projektant dźwięku, perkusista i performer.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (8.01) – transmisja była dostępna na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką". Książek Piano Duo: co do repertuaru, jesteśmy dosyć zgodni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:29
- Dobór utworów to zawsze jest jakiś kompromis między organizatorami koncertu a nami. Natomiast jeśli chodzi o to, co sami wybieramy, to chyba nigdy się o to nie spieraliśmy. Wcześniej podrzucamy sobie nawzajem nasze propozycje i raczej jesteśmy zgodni co do wyboru repertuaru - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Zahaczewska-Książek przed występem w ramach "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Eljasiński: klarnetowe impresje, francuskie inspiracje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 11:50
– Przeniesiemy się do Francji, kraju będącego Mekką instrumentów dętych, w którym powstał znany nam w obecnym kształcie klarnet, a tradycja wykonawstwa klarnetowej muzyki solowej i kameralnej sięga już ponad dwustu lat – zapowiadał Adam Eljasiński, współgospodarz "Miejscówki z Dwójką" (18.12).
rozwiń zwiń