Pożegnalny koncert Nikolausa Harnoncourta w Zurychu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 17:00
W sobotnie popołudnie przypomnieliśmy legendarny koncert z 2011 roku pod batutą Nikolausa Harnoncourta. Po blisko 36 latach występów maestro pożegnał Orkiestrę Filharmonii w Zurychu, a także swoją oddaną publiczność, dyrygując dziełami Mozarta i Beethovena.
Nikolaus Harnoncourt
Nikolaus HarnoncourtFoto: Reuters/Forum

Posłuchaj
119:01 2021_09_25 17_00_24_PR2_Koncerty_a_la_carte.mp3 Pożegnalny koncert Nikolausa Harnoncourta w Zurychu (Koncerty a la carte/Dwójka)

Nikolaus Harncourt był jednym z pionierów wykonawstwa muzyki dawnej na instrumentach z epoki. W roku 1953 założył legendarny zespół Concentus Musicus Wien, który przybliżał dziedzictwo baroku. Maestro grał w nim na wiolonczeli i violi da gamba. W jego dorobku znalazły się m.in. nagrania wszystkich kantat Bacha.

W listopadzie 2011, liczący sobie wówczas 80 lat Nicolaus Harnoncourt dał w Tonhalle koncert, którym żegnał się z Orkiestrą Opery w Zurichu - zespołem, z którym jako dyrygent związany był przez niemal połowę życia. Stworzył wtedy sięgające Absolutu kreacje dwóch legendarnych dzieł: Mozartowskiej Gran Partity i V Symfonii Beethovena. Kto uważa, że zna te utwory "na wylot", a nie słyszał jeszcze tego wykonania - w istocie nic o nich nie wie.

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Gran Partita, Ludwig van Beethoven Symfonia nr 5 c-moll op. 67,

Wyk. Orkiestra Filharmonii w Zurychu, dyr. Nikolaus Harnoncourt

***

Tytuł audycji: Koncerty à la carte

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Wszystkie płyty Nikolausa Harnoncourta

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:07
W "Płytomanii” przypomnieliśmy największe płytowe kreacje zmarłego 5 marca austriackiego dyrygenta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 19:00
W audycji przypomnieliśmy koncert z 1977 roku, zatytułowany "Operowe qui pro quo", podczas którego znakomici polscy śpiewacy: sopranistka Teresa Żylis-Gara i tenor Wiesław Ochman, wykonali m.in. najsłynniejsze dzieła operowe Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Solistom towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jacka Kaspszyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki. Bezkonkurencyjne Książek Piano Duo

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 12:43
- Często przy okazji różnych konkursów słyszy się, że jury dyskutowało nad werdyktem. Oczywiście, zawsze dyskutujemy, ale na zasadzie twórczej raczej. Natomiast w przypadku tego konkursu i tej nagrody byliśmy nader zgodni - mówił w Dwójce prof. Andrzej Tatarski, przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii zespołów kameralnych. Zwyciężył w niej Książek Piano Duo, czyli Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.
rozwiń zwiń