Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny. Publicystyka Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 07:00
Tematem audycji była publicystyka Józefa Mackiewicza, o której mówił znawca tematu prof. Grzegorz Łukomski, autor opracowania "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny".
Składanie wieńca przez dziennikarzy na grobie żołnierzy polskich poległych na Łotwie w latach 1919-1920. Wśród obecnych m.in. Józef Mackiewicz (2 z lewej)
Składanie wieńca przez dziennikarzy na grobie żołnierzy polskich poległych na Łotwie w latach 1919-1920. Wśród obecnych m.in. Józef Mackiewicz (2 z lewej)Foto: POLONA.PL

Był konsekwentnym antykomunistą. Mackiewicz uczył, że w relacjach z komunistami nie można pozwolić sobie na żaden kompromis czy kurtuazyjne gesty, gdyż oni rozumieją jedynie argument siły. Najlepiej zatem z komunistami nie rozmawiać w ogóle.

Postawa Józefa Mackiewicza wobec komunizmu przez lata wywoływała wściekłość nie tylko wśród komunistów, także wśród elit opozycyjnych w Polsce i na emigracji.

Gościa audycji zapytaliśmy, skąd się wziął antykomunizm autora "Lewej wolnej", o jego krytykę postawy Piłsudskiego (pomoc białym generałom mogła zlikwidować komunizm), o jego opór wobec postawy "Mówcie, co chcecie, jak by tam nie było, ale bolszewicy to w każdym razie nie… Niemcy", o odróżnieniu Rosji od Sowietów, o "kolaborację Armii Krajowej z komunistami". O postawę polskiego episkopatu i środowisk katolickich i ich współpracę z komunistami, o relacje z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, bratem, Stanisławem Catem-Mackiewiczem, Juliuszem Mieroszewskim. O jego opinie o Czesławie Miłoszu i Marku Hłasce i o to, czy odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie powinna mieć miejsce.


Posłuchaj
28:36 Zawsze w kontrze 8.08.2022.mp3 Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny. Publicystyka Mackiewicza (Zawsze w kontrze/Dwójka)

***

Tematem niniejszej książki jest publicystyka Józefa Mackiewicza, nie wahajmy się powiedzieć: profetycznego pisarza-intelektualisty. Jego myśl - równie wartościowa jak jego twórczość literacka - pozostaje wciąż aktualna, długo jednak znajdowała się na marginesie zainteresowań badawczych historyków, zwłaszcza historyków myśli politycznej. Był Mackiewicz wyjątkowym znawcą problematyki rosyjskiej, bolszewickiej i sowieckiej oraz niemieckiej. Konsekwentnym, ideowym antykomunistą. Nade wszystko był jednak świadkiem epoki i znawcą spraw polskich w okresie historycznych przemian w połowie XX wieku.

(opis pochodzi od wydawcy)

Publikacja ta, licząca ponad 300 stron, ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa LTW.

***

Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza - w uznaniu wielkości dorobku pisarza, "m.in. wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej oraz niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi". Z tej okazji zapraszamy na Dwójkowe audycje "Zawsze w kontrze" poświęcone właśnie tej postaci.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Grzegorz Łukomski (historyk)

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Józef Mackiewicz - dzieciństwo. Petersburg, Wilno, Riwiera Francuska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:00
"Józio był rozchwytywany przez ciotki jako poziomeczka rodzinna" – mówiła o Józefie Mackiewiczu jego starsza siostra Seweryna. Gościem Dwójki był jej syn i siostrzeniec pisarza, Kazimierz Orłoś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 07:00
Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń