Piotr Beczała. Polski tenor, który zachwycił świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:50
- Zapraszam państwa na kolejną audycję z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery". Jej bohaterem jest Piotr Beczała, jeden z najwspanialszych współczesnych tenorów - mówił prowadzący audycję Piotr Nędzyński.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: Wojciech Kusiński /PR2

- Nie tak dawno była słynna trójca: Domingo, Pavarotti, Carreras, a teraz mamy nową: Kaufmann, Beczała i Alagna. Beczała jest także spadkobiercą polskich tenorów, którzy w historii zasłynęli na obu kontynentach: Jana Reszke i Jana Kiepury - mówił prowadzący, zapowiadając audycję.

***

Droga Piotra Beczały (ur. 1966 r.) na szczyty wokalistyki operowej wiodła przez sceny Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, La Scali, San Francisco Opera oraz oper Hamburga, Berlina, Monachium, Wiednia, Genewy, Paryża i innych miast na całym świecie, na których wcielał się w role wymagające niezwykłej muzykalności i wybitnych umiejętności. O sekrecie swojego sukcesu Beczała mówi: „Jeśli decyduję się coś nagrać, muszę być w stanie zaśpiewać całą operową rolę, a nie tylko jeden jej popisowy numer. […] Trzeba wybrać moment, kiedy jest się gotowym, a jeżeli nie, dalej pracować i czekać”.

Dwa lata temu kapituła Nagrody Mediów Narodowych w kategorii Muzyka uhonorowała Piotra Beczałę. Artystę - uznanego w 2018 roku za najwybitniejszego tenora na świecie - doceniono przede wszystkim za "nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych świata".

W 2011 roku Polskie Radio wydało wyjątkowy album Piotra Beczały "Arie". Znalazły się na nim partie wokalne z oper Moniuszki, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Verdiego i innych wybitnych kompozytorów w mistrzowskiej interpretacji Piotra Beczały.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]


Posłuchaj
57:19 2022_04_26 22_01_31_PR2_Polskie_Gwiazdy_Opery.mp3 Piotr Beczała. Polski tenor, który zachwycił świat (Polskie Gwiazdy Opery/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Polskie gwiazdy opery

Prowadził: Piotr Nędzyński

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 22.00


Czytaj także

"Nie ma śpiewaków idealnych". Piotr Beczała mówi o karierze, inspiracjach oraz planach na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 17:11
- Nie ma idealnych śpiewaków, ponieważ znajdujemy się w takim świecie, gdzie komuś coś się podoba, a komuś mniej. Tutaj nie ma czegoś takiego jak w skokach narciarskich czy w Formule 1 - kto pierwszy przekroczy metę, ten wygrywa - mówił w rozmowie z Polskim Radiem laureat Nagrody Mediów Publicznych Piotr Beczała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała: Verdi może być niebezpieczny dla głosu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 11:10
- Rolę księcia w "Rigoletcie" śpiewam już dwadzieścia lat. To jeden z moich ostatnich spektakli w tej roli, ponieważ idę w trochę mocniejsze role tenorowe w repertuarze verdiowskim - w "Filharmonii Dwójki" (29.01) przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, skąd nadaliśmy operę Giuseppe Verdiego pt. "Rigoletto". Jedną z głównych partii wykonał światowej sławy polski tenor Piotr Beczała, z którym w przerwie rozmawiał Konrad Handschuh.  
rozwiń zwiń