Sándor Márai i jego diagnoza Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 22:00
W "Porwaniu Europy" Sándor Márai zawarł spostrzeżenia i refleksje z podróży, w którą wyruszył w 1946 roku z ojczystych Węgier do Szwajcarii, Włoch i Francji. O książce wybitnego pisarza w tym wydaniu audycji z cyklu "Strefa literatury" rozmawialiśmy z jej tłumaczką - Ireną Makarewicz.
W 1946 roku Sndor Mrai wyruszył w podróż do Szwajcarii, Włoch i Francji
W 1946 roku Sándor Márai wyruszył w podróż do Szwajcarii, Włoch i FrancjiFoto: canbedone/Shutterstock

Przemierzając po raz pierwszy po tragedii II wojny światowej ulice, place i zaułki Genewy, Rzymu, Neapolu, Paryża i obserwując mieszkańców tych metropolii, Sándor Márai utwierdził się w gorzkim przekonaniu o dokonanym i ciągle pogłębiającym się podziale Europy na wschodnią i zachodnią – podziale politycznym, ekonomicznym i kulturowym.

Czy istnieje jeszcze Europa duchowa, czy są tylko kraje, granice, systemy finansowe, ustroje polityczne, a z całości pozostał tylko chorobliwy nacjonalizm?

Zdaniem węgierskiego pisarza Stary Kontynent utracił rolę przewodnika wskazującego światu wartości i kierunki rozwoju.

O "Porwaniu Europy" Sándora Máraiego, książce, która wreszcie ukazała się po polsku, rozmawialiśmy w Dwójce z Ireną Makarewicz - tłumaczką tej oraz wielu innych pozycji jednego z najwybitniejszych autorów XX wieku.

Posłuchaj
30:04 2022_07_01 21_33_06_PR2_Rozmowy_na_lato.mp3 Sándor Márai i jego diagnoza Europy (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Irena Makarewicz (tłumaczka)

Data emisji: 1.07.2022

Godzina emisji: 21.30


reklama

Czytaj także

Połączyła ich tęsknota - Maria Dąbrowska i Stanisław Stempowski w listach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 07:20
- Stempowski natychmiast odkrył w Dąbrowskiej talent. Błyskawicznie zorientował się, z kim ma do czynienia - mówiła w Dwójce badaczka literatury prof. Ewa Głębicka. Właśnie ukazał się pierwszy tom ich korespondencji z lat 1924-1930, w opracowaniu, ze wstępem i przypisami naszego gościa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 13:00
– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korespondencja Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 22:00
Józef Łobodowski to wciąż mało znany poeta, tłumacz literatury ukraińskiej, żołnierz kampanii wrześniowej, po wojnie emigrant w Hiszpanii. Odegrał ważną rolę w budowaniu dialogu polsko-ukraińskiego po 1945 roku, uznawany był przez Ukraińców za tego, który zbudował pomosty między dwoma literaturami, sprawy polsko-ukraińskie to bardzo ważna część jego korespondencyjnej rozmowy z red. paryskiej "Kultury".
rozwiń zwiń