Anna Sobolewska: fascynuje mnie świat przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 19:19
- Lubię opowiadanie historii. Historii osobistych, rodzinnych, ale także wielkiej historii - wojen, przeprowadzek, tułaczek - mówi Anna Sobolewska, eseistka, historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN​.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Shutterstock/Kateryna Mojarab; materiały prasowe

Posłuchaj

08:36 _PR2_AAC 2021_01_27-16-46-48.mp3 Anna Sobolewska o ulubionych lekturach ostatnich miesięcy 

marcin Wicha1200.jpg
Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne

- Ta książka całkowicie zamyka się w świecie przedmiotów - tak o Rzeczach, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy mówi literaturoznawczyni. Narrator książki porządkuje przedmioty po zmarłej osobie, poświadczając, iż za ich pomocą można przekazać głębokie uczucia.

Jak zauważa jednak Sobolewska - Nie jest to książka nostalgiczna, ale książka, w której rzeczy istnieją same w sobie, nawet jako makulatura.

Biograficzne varia

kowalska ta od dąbrowskiej
"Kowalska, ta od Dąbrowskiej". Sylwia Chwedorczuk: patrzę na tę biografię optymistycznie

Anna Sobolewska opowiada o lekturach bezpośrednio dotykających historii realnych postaci. Wspomina ona biografię Sylwii Chwedorczuk Kowalska. Ta od Dąbrowskiej oraz 31 dni maja Mai Komorowskiej.

Pierwsza traktuje o Annie Kowalskiej - powieściopisarce, nowelistce, redaktorce, która najmocniej znana jest ze swojego romansu z Marią Dąbrowską. - Sylwia Chwedorczuk stara się przedstawić Kowalską jako osobowość fascynującą, niezależną, emancypantkę, osobę twórczą. Relacja z Marią Dąbrowską była tylko jedną z jej ról życiowych - mówi Anna Sobolewska.

Druga lektura, o której wspomina literaturoznawczyni - 31 dni maja - to  wycieczka w przeszłość - niby nie tak daleką, ale niesłychanie odległą.

Dziennik aktorki Mai Komorowskiej to opowieść jednego miesiąca na początku lat 90. Maluje ona swą codzienność w niesamowitym czasie historycznym. - Autorka dziennika opisuje swoje radosne zdziwienie. Zdziwienie tym, że sklepy są pełne, cieszy się codziennością - mówi Sobolewska. Równocześnie jednak książka ma swój drugi wątek, którym jest - moment choroby, umierania - jak twierdzi literaturoznawczyni.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Anna Sobolewska (IBL PAN)

Data: 27.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Małgorzata Czyńska: w pracy biografa sięgamy do różnych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:32
- Nieustannie sięgam po biografie, listy i dzienniki, a gdy mam przesyt tego typu lektur ratuję się czytaniem kryminałów i książek kulinarnych - o pracy biografki i jej czytelniczych wyborach w "Literackich witaminach" opowiadała Małgorzata Czyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kudyba: pisarz powinien stać po stronie słabszych, z czułością pokazywać świat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:50
- Starsza generacja jest spychana do narożnika, a pisarz powinien stać po stronie słabszych, po stronie ludzi, którzy zostali skrzywdzeni przez los czy przemiany społeczno-polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kudyba, poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziedziczność pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 14:00
W "Czytelni" nasi recenzenci sięgnęli po niedawno wydaną prozę włoską i brazylijską, której wspólnym tłem jest problem mozaikowej tożsamości i dziedziczności pamięci. Omówione zostały utwory "Osioł Mesjasza" Włodka Goldkorna i "Dziennik upadku" Michela Lauba.
rozwiń zwiń