Polskie Radio
Section05
Sandor Marai

Węgierski pisarz Sándor Márai - Odyseusz XX wieku

- Bardzo celnie Tibor Meszaros uchwycił, do kogo należałoby przyrównać życie i samą osobę Sándora Máraiego, bo Odyseusza, Ulissesa łączy z nim bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim tułaczka - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka książki "Odyseja XX wieku. Sándor Márai - Życie i dzieło" Tibora Meszarosa.
Zobacz więcej na temat:  Sandor Marai tłumacz Dorota Gacek biografia literatura Dwójka Węgry emigracja

Obraz współczesnej Europy. Spektakl "Znieważeni" w Teatrze Ateneum

Spektakl "Znieważeni" to monodram w wykonaniu Dariusza Wnuka, w reżyserii Przemysława Bluszcza, przygotowany na podstawie powieści Sándora Máraia. Sztuka jest obecnie prezentowana w Teatrze Ateneum w Warszawie; jej twórcy pytają między innymi o przyczyny współczesnych wojen i odradzania się autorytaryzmu. - To są te problemy, które jak się okazuje, wracają jak natrętne insekty - mówi reżyser spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Sandor Marai Joanna Sławińska spektakl

"Ta podróż była przełomowym momentem w życiu Máraiego"

- On już wtedy widział, że powoli nie mieści się już w ramach dziennikarskich, publicystycznych, i że powinien znaleźć jakiś nowy pomysł, co dalej. Taką okazją, wielką szansą, była dla niego podróż na Wschód - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka wydanej właśnie w Polsce książki "Śladami bogów" Sándora Máraiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Dwójka KULTURA podróże Bliski Wschód Sandor Marai