Święto sztuki z wieloletnią tradycją. 29. Międzynarodowe Biennale Plakatu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 13:30
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to nie tylko najstarsza tego typu impreza na świecie, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i światowej grafiki użytkowej. Zainicjowane w 1966 roku z myślą o stworzeniu przestrzeni do prezentacji i konfrontacji osiągnięć współczesnego plakatu, do dziś stanowi prestiżowe forum wymiany idei, estetyk i postaw twórczych.
29. Międzynarodowe Biennale Plakatu pod auspicjami stołecznej ASP. Wystawa prezentuje prace z całego świata na pięciu wystawach głównych oraz kilkunastu wydarzeniach towarzyszących.
29. Międzynarodowe Biennale Plakatu pod auspicjami stołecznej ASP. Wystawa prezentuje prace z całego świata na pięciu wystawach głównych oraz kilkunastu wydarzeniach towarzyszących.Foto: PAP/Tomasz Gzell

29. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to okazja do zapoznania się z pracami twórców z całego świata. Liczne wystawy oraz wydarzenia towarzyszące Biennale Plakatu przybliżą współczesny obraz tej dziedziny sztuki. W audycji rozmawialiśmy o fenomenie Polskiej Szkoły Plakatu oraz o tegorocznej edycji Biennale. Gośćmi Dwójki byli Justyna Czerniakowska, sekretarz generalna Biennale Plakatu w Warszawie oraz Lech Majewski z Akademii Sztuk Pięknych.

>>> Posłuchaj w audycji "Rozmowy na lato" 

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie - ambitne podejście od samego początku

Od samego początku Biennale wyróżniało się ambitnym podejściem do plakatu jako medium artystycznego - łączącego sztukę z przekazem społecznym, politycznym i kulturowym. To właśnie w Polsce, w drugiej połowie XX wieku, rozwinął się fenomen tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zjawiska unikatowego w skali światowej, w którym granica między grafiką a sztuką przestała właściwie istnieć.

Artyści tacy jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski, Wojciech Zamecznik, Jan Młodożeniec, Lech Majewski czy Mieczysław Wasilewski nadali plakatowi rangę dzieła sztuki – z własnym stylem, ironią, metaforą i odwagą myślenia.

Program 29. Międzynarodowego Biennale Plakatu

W programie wydarzeń towarzyszących 29. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie znalazły się wystawy poświęcone postaciom, które swoją twórczością pozostawiły ślad historii polskiego plakatu. Będą to m.in. ekspozycje "Franciszek Starowieyski. Plakaty", "9/9/90" – dziewięć reinterpretacji dziewięciu plakatów Bronisława Zelka w 90. rocznicę jego urodzin oraz "Przyjaciele. Cieślewicz - Lenica - Tomaszewski". Na terenie ASP będzie też można zwiedzać wystawę "Wasilewski. Present/Vintage", która zestawia plakaty filmowe Mieczysława Wasilewskiego z lat 70. i 80. z jego współczesnymi realizacjami, ukazując ewolucję stylu grafika.

We współpracy Akademii Sztuk Pięknych oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Spółką Pałac Saski powstała wystawa "Kroki" prezentująca plakaty studentów–artystów z zaproszonych uczelni z całego świata.

Biennale Plakatu w Warszawie - jeden z najstarszych konkursów graficznych świata

Biennale Plakatu w Warszawie odbywa się co dwa lata i jest jednym z najstarszych konkursów graficznych na świecie. Jego początki sięgają 6 czerwca 1966 roku, kiedy w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych (dzisiejszej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki) zainaugurowano pierwszą edycję.

W 1994 r. wydarzenie zostało przeniesione do Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie było organizowane do 2016 roku. Od 2018, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za przygotowywanie biennale odpowiada ASP w Warszawie. W gronie laureatów poprzednich edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie znaleźli się tacy artyści jak: Holger Matthies, Kazumasa Nagai oraz Andy Warhol.

ASP w Warszawie odegrała ważną rolę w rozwoju sztuki plakatu. Z jej środowiska wywodzi się wielu reprezentantów tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Od 1990 roku w organizację zaangażowany jest obecny prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu profesor Lech Majewski, który w 1972 roku uzyskał dyplom w pracowni Henryka Tomaszewskiego.

Przygotowane w ramach biennale wystawy oraz wydarzenia towarzyszące są dostępne do 5 stycznia 2026 roku. Można je oglądać w różnych lokalizacjach w Warszawie, a także w Poznaniu i w Kielcach.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Przygotowanie: Katarzyna Sanocka

Data emisji: 14.07.2025

Godzina emisji: 22.00

IAR/PAP/zuzannachowaniec/pg

Czytaj także

Alina Szapocznikow w przestrzeni pamięci. "Obecność na dwóch poziomach"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 23:00
Alina Szapocznikow była jedną z najoryginalniejszych i najważniejszych polskich rzeźbiarek. Eksperymentowała z materiałami, z własną cielesnością i kobiecością. Stworzyła swój indywidualny język form rzeźbiarskich, które w przejmujący i bardzo ekspresyjny sposób obrazowały między innymi przemiany zachodzące w ludzkim ciele. Ale jej sztuka tak naprawdę jest pełna witalności, zmysłowa i intensywna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kreacje, które przeszły do historii kina. Wspomnienie o Aleksandrze Bardinim

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2025 14:30
Choć nie grał ról pierwszoplanowych, jego kreacje przeszły do historii kina, zapisał się w historii także jako jeden z najwybitniejszych pedagogów. Bohaterem audycji "Dwójka na miejscu" był Aleksander Bardini.
rozwiń zwiń