Improwizacja w muzyce i literaturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 17:00
Podczas tego wydania audycji rozmawialiśmy o tym, jaką rolę w tworzeniu XIX-wiecznych dzieł - zarówno utworów muzycznych, jak i wierszy czy poematów - miało tworzenie pod wpływem chwilowego uniesienia. W tym kontekście przywołaliśmy postać poetki i powieściopisarki Jadwigi Łuszczewskiej.
Jadwiga Łuszczewska
Jadwiga ŁuszczewskaFoto: polona.pl

Słowem-kluczem jest "improwizacja", czyli emanacja romantycznego, twórczego natchnienia. Była obecna w twórczości muzycznej i literackiej.

W romantycznej muzyce była czymś innym niż improwizacja klasyczna. Nie odżegnująca się od elementu wirtuozerii, kładła jednak większy nacisk na aspekt duchowy, uczuciowy, nastrój chwili. To natchnienie, które - płynąc z góry - stawało się częścią poruszającego emocjonalnie doświadczenia publiczności.

W literaturze – tworzyła pomost pomiędzy tym co metafizyczne a ziemskie. Miewała w sobie coś z profetycznego, kasandrycznej przepowiedni i wieloznacznego proroctwa, znajdując w polskiej poezji przedstawicielkę jedyną w swoim rodzaju: Jadwigę Łuszczewską - Deotymę.

***

200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Jest to umowny początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji tegoroczne lato upłynie nam pod hasłem romantyzmu polskiego.

W każdą niedzielę w audycji "Lato polskiego romantyzmu" o godzinie 16.00 połączymy literaturę i muzykę. Posłuchamy i poczytamy wielkich twórców, przypomnimy też tych mniej znanych. Zapraszamy Państwa do wyruszenia z nami w tę ekscytującą podróż do przeszłości.


Posłuchaj
62:29 2022_08_07 16_00_00_Dwojka_Lato_polskiego_romantyzmu.mp3 Improwizacja w muzyce i literaturze (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 05:40
Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne". Prof. Korytowska o polskim romantyzmie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 12:28
- Określenie tego, czym tak naprawdę jest romantyzm, i zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne, jednak trzeba próbować - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Korytowska, założycielka i kierownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń