REKLAMA

Łódź - stolica polskiej kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 17:00
- Tutaj rodziła się polska kinematografia i przez wiele lat Łódź była nieformalną stolicą polskiego kina, stąd nazwa HollyŁódź - mówił w audycji "Za jeden uśmiech" Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Budynek Muzeum Kinematografii w Łodzi, dawny pałac Karola Scheiblera
Budynek Muzeum Kinematografii w Łodzi, dawny pałac Karola ScheibleraFoto: Anna Jach/Gazeta Polska/Forum

Łódź swój filmowy charakter zyskała zaraz po II wojnie światowej. To tu przyjeżdżali filmowcy i młodzi adepci kina, kierując się do Wytwórni Filmów Fabularnych na ulicę Łąkową lub do Szkoły Filmowej na Targową.

- To skutek działań wojennych i tego, że Łódź nie była zniszczona po II wojnie światowej w porównaniu z Warszawą - mówił Jakub Wiewiórski.

Jak wyjaśniał, w ten właśnie sposób przemysłowe miasto stało się stolicą sztuki filmowej. - Mimo że teraz tych produkcji jest w Łodzi znacznie mniej niż kiedyś, to ich jakość pozwala mówić, że Łódź nadal tą stolicą jest. "Zimna wojna" czy "Ida" Pawła Pawlikowskiego to przecież największe sukcesy polskiego kina ostatnich lat - przekonywał.

Dwie "Ziemie obiecane"

Filmem, który rozsławił Łódź, była zrealizowana w 1975 roku przez Andrzeja Wajdę "Ziemia obiecana" według powieści Władysława Reymonta. Jak się jednak okazuje, filmy o tytule "Ziemia obiecana" były dwa, a ten pierwszy powstał jeszcze przed wojną, w 1927 roku.

- To film w reżyserii Aleksandra Hertza, króla przedwojennej polskiej kinematografii. Współreżyserem był Zbigniew Gniazdowski, który jest też autorem zdjęć do tego filmu - wyjaśniała Anna Michalska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Tłumy przed hotelem Grand

Realizatorzy filmu na co dzień pracowali w Warszawie. - Ta wyprawa warszawskich filmowców do Łodzi była nieprzypadkowa, wiązała się z bardzo dużą kampanią promocyjną. To była pierwsza, bardzo niestandardowa, zorganizowana w hollywoodzkim stylu realizacja, bo kino jeszcze nieme, ale już bardzo świadome swojego języka, wyszło z atelier - mówiła Anna Michalska.

Liczna ekipa filmowa zakwaterowała się w najbardziej luksusowym łódzkim hotelu Grand. - Tam gromadziły się tłumy osób zainteresowanych spotkaniem z gwiazdami, ale też takich osób, które marzyły o karierze w filmie, bo Aleksander Hertz stoi za wielkimi karierami Poli Negri i Jadwigi Smosarskiej - opowiadała Michalska.

Posłuchaj
113:12 2022_09_03 15-01-11_PR2_Za_jeden_usmiech.mp3 Łodź - stolica polskiej kinematografii (Za jeden uśmiech/Dwójka)

 

Nie tylko Łódź

Naszymi gośćmi byli także Marta Kraus - kierowniczka Podkarpackiej Komisji Filmowej, prof. Krzysztof Kornacki - filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego, oraz specjalistki ds. lokacji: Katarzyna Kędzior i Katarzyna Bielińska.

Podczas audycji wyruszyliśmy także do innych regionów, by opowiedzieć Państwu, w których filmach polskich i zagranicznych "zagrały" poszczególne miasta i zakątki naszego kraju.

Czytaj także:

***

"Za jeden uśmiech" to wakacyjny cykl audycji będący kontynuacją jubileuszowej serii "Dwie do setki". I choć dla uczniów wakacje już się skończyły, lato kalendarzowe i astronomiczne wciąż trwa, a wraz z nim - letnie audycje w naszej ramówce.

Tym razem okazją do podróży będą dzieła literackie i filmowe, które kojarzą się z letnim czasem, czy wydarzenia sprzed lat – wszystko, co da nam szansę na nowo odkrywać najradośniejsze nagrania z archiwum Polskiego Radia oraz spotkać na letnich szlakach wybitnych twórców kultury.

W każdej audycji najciekawsze wspomnienie naszych słuchaczy nagrodzimy atrakcyjnym zestawem, w skład którego wchodzi gramofon i voucher na "Prezent marzeń".

***

Tytuł audycji: Za jeden uśmiech

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Jamrozek

Goście: Anna Michalska i Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii w Łodzi, Marta Kraus - Kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, prof. Krzysztof Kornacki - filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego, oraz specjalistki ds. lokacji: Katarzyna Kędzior i Katarzyna Bielińska.

Data emisji: 3.09.2022

Godzina emisji: 15.00

mg

Czytaj także

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 05:42
– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 126. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Talarczyk: platforma 35mm.online to skarbnica polskiej klasyki filmowej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:00
- Platforma 35mm.online pokazuje polską kinematografię w całym spektrum rodzajów i gatunków filmowych. Można się tam spodziewać nie tylko filmów fabularnych, ale także dokumentalnych, animowanych, dla dzieci, a także zbioru, który nas jako redaktorów i pracowników platformy najbardziej ekscytuje, a więc Polskiej Kroniki Filmowej - mówiła w Dwójce Monika Talarczyk, filmoznawczyni i redaktorka naczelna streamingowej platformy.
rozwiń zwiń