
"Woyzeck" Georga Büchnera to jeden z najwybitniejszych dramatów niemieckiego romantyzmu. Dzieło tajemnicze, bo nigdy niedokończone, od lat fascynuje artystów. Doczekało się wielu realizacji scenicznych, filmowych i operowych. Autor podczas tworzenia dramatu inspirował się faktycznymi doniesieniami z procesu sądowego pewnego żołnierza o imieniu Woyzeck.

Hedwig Klein była Żydówką, która pracowała nad słownikiem języka arabskiego. Praca nad słownikiem była finansowana przez nazistów i miała pomóc w tłumaczeniu "Men Kampf" na arabski. Hedwig Klein wybitna tłumaczka wylądowała w Auschwitz.

To bolesna opowieść o iluzji, złudzeniach, kłamstwie, mechanizmie starania się ponad siły, o toksycznej relacji córek z matką, o kobiecości, siostrzeństwie, zazdrości, poczuciu niższości i wyobrażeniach. Chora matka, trochę szalona, odcięta od swoich emocji jest jak antyczna figura, spiritus movens. Jej stan zdrowia staje się pretekstem spotkania sióstr a jej śmierć wnosi uzdrawiającą żywotność w ich relację.

W ramach eksperymentalnego projektu archeologicznego ma zostać odtworzony proces mumifikacji starożytnych Egipcjan. W tym celu poszukiwane są osoby skazane przez chorobę na śmierć.

Historia opowiada o podróży ojca z dzieckiem do żony na granicę podczas wojny. Podczas "szału ucieczki" ojciec na dworcu kolejowym "gubi" swoje dziecko. W gorączce, histerii i nadmiarze energii chce odnaleźć swoje dziecko. Biega jak oszalały po dworcu. Nie znajduje dziecka. Wybiega w miasto. Miasto bombardowane. Ale nie może się bać o swoje życie. Nie ma wyboru - musi odnaleźć dziecko.

Dziwna, oniryczna opowieść o powrocie do rodzinnego miasta. Wędrowny muzyk w stylu Boba Dylana pojawia się po latach we własnym domu, ale tam mieszkają już obcy ludzie i nikt mu niczego nie wyjaśnia. Historia oparta na losach ocalałych z Zagłady Żydów z Radomia, po wojnie prześladowanych przez Polaków, którzy zajmowali ich mieszkania.

Załogowa misja na Marsa stała się faktem. Kto jako pierwszy postawi stopę na czerwonej planecie i jakie kryteria o tym zadecydują? Czy będzie to dorobek naukowy, pozycja społeczna, płeć, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne, a może brutalna siła? Rywalizacja o prestiż szybko przeradza się w walkę o przetrwanie.

On i Ona, uciekając przed całym światem, zamieszkują w starym domu nad morzem. Bezludna okolica ma być gwarancją ich miłości i ochronić ich od skrywanych głęboko lęków. Im dalej od innych, tym bardziej są "sami w sobie nawzajem".

"ONI" to jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego. Powstał około 1920 roku. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów. Pozornie bezpieczni w swojej rzeczywistości, stają się zakładnikami tajemniczej, destrukcyjnej siły. Są zamknięci w luksusowym dworku, otoczeni dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążeni w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia.

"Bikiniarze" to opowieść o dwóch braciach. Jeden to przykładny członek Związku Młodzieży Polskiej, pełen wiary w rodzący się komunizm. Drugi to "kolorowy ptak", paradujący w egzotycznym krawacie i pstrokatych skarpetkach "bikiniarz". To też historia rodzącej się miłości, która zostaje brutalnie przerwana przez miażdżący wszystko system.