
Była młoda, piękna i utalentowana. Mogła mieć każdego, bo kochał się w niej chyba każdy chłopak w miasteczku. Mogła mieć wszystko, ale tylko tutaj, na miarę tego miejsca. A ona chciała czegoś zdecydowanie więcej. I teraz powinny paść słowa "aż pewnego dnia…", ale nie padną – żeby nie powiedzieć za dużo. Poza tym ta historia nie jest aż tak prosta, nie jest to też historia, jakich wiele. Choć kiedy ją usłyszycie, możecie mieć wrażenie, że wydarzyła się gdzieś obok.

Krótkie formy radiowe Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, składające się na słuchowisko "Próby", pierwotnie powstały w 1936 roku dla wileńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Teraz po raz pierwszy od dziesięcioleci wracają na antenę. Pomimo upływu tylu lat nadal błyszczą absurdalnym dowcipem i można w nich dostrzec źródła między innymi "Powtórki z rozrywki".

"Woyzeck" Georga Büchnera to jeden z najwybitniejszych dramatów niemieckiego romantyzmu. Dzieło tajemnicze, bo nigdy niedokończone, od lat fascynuje artystów. Doczekało się wielu realizacji scenicznych, filmowych i operowych. Autor podczas tworzenia dramatu inspirował się faktycznymi doniesieniami z procesu sądowego pewnego żołnierza o imieniu Woyzeck.

Hedwig Klein była Żydówką, która pracowała nad słownikiem języka arabskiego. Praca nad słownikiem była finansowana przez nazistów i miała pomóc w tłumaczeniu "Men Kampf" na arabski. Hedwig Klein wybitna tłumaczka wylądowała w Auschwitz.

To bolesna opowieść o iluzji, złudzeniach, kłamstwie, mechanizmie starania się ponad siły, o toksycznej relacji córek z matką, o kobiecości, siostrzeństwie, zazdrości, poczuciu niższości i wyobrażeniach. Chora matka, trochę szalona, odcięta od swoich emocji jest jak antyczna figura, spiritus movens. Jej stan zdrowia staje się pretekstem spotkania sióstr a jej śmierć wnosi uzdrawiającą żywotność w ich relację.

W ramach eksperymentalnego projektu archeologicznego ma zostać odtworzony proces mumifikacji starożytnych Egipcjan. W tym celu poszukiwane są osoby skazane przez chorobę na śmierć.

Historia opowiada o podróży ojca z dzieckiem do żony na granicę podczas wojny. Podczas "szału ucieczki" ojciec na dworcu kolejowym "gubi" swoje dziecko. W gorączce, histerii i nadmiarze energii chce odnaleźć swoje dziecko. Biega jak oszalały po dworcu. Nie znajduje dziecka. Wybiega w miasto. Miasto bombardowane. Ale nie może się bać o swoje życie. Nie ma wyboru - musi odnaleźć dziecko.

Dziwna, oniryczna opowieść o powrocie do rodzinnego miasta. Wędrowny muzyk w stylu Boba Dylana pojawia się po latach we własnym domu, ale tam mieszkają już obcy ludzie i nikt mu niczego nie wyjaśnia. Historia oparta na losach ocalałych z Zagłady Żydów z Radomia, po wojnie prześladowanych przez Polaków, którzy zajmowali ich mieszkania.

Załogowa misja na Marsa stała się faktem. Kto jako pierwszy postawi stopę na czerwonej planecie i jakie kryteria o tym zadecydują? Czy będzie to dorobek naukowy, pozycja społeczna, płeć, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne, a może brutalna siła? Rywalizacja o prestiż szybko przeradza się w walkę o przetrwanie.

On i Ona, uciekając przed całym światem, zamieszkują w starym domu nad morzem. Bezludna okolica ma być gwarancją ich miłości i ochronić ich od skrywanych głęboko lęków. Im dalej od innych, tym bardziej są "sami w sobie nawzajem".