Polskie Radio
Section05

Anna Stempniak

"Książki bez granic". Czym jest projekt Fundacji Powszechnego Czytania?

"Książki bez granic" to projekt Fundacji Powszechnego Czytania przeznaczony dla osób wykluczonych z kultury książki (autyzm, wiek, dysleksja). - Te książki są bardzo różnorodne, ale bardzo zależało nam na podkreśleniu waloru wspólnoty. Dla nas wszystkich czytanie jest niesamowicie ważne - przyznaje Katarzyna Konopka.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo niepełnosprawność autyzm Zobacz także KULTURA

Ulica Stare Nalewki - świadek ważnych wydarzeń z dziejów Warszawy. "Niezwykła pamiątka"

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wpisał warszawską śródmiejską ulicę Stare Nalewki do rejestru zabytków. Była ona świadkiem ważnych wydarzeń, istotnych nie tylko dla miasta, ale również dla budowania tożsamości narodowej, jak wybuch powstania listopadowego, akcja odbicia więźniów polskich z rąk gestapo przeprowadzona w 1943 roku, wybuch powstania w getcie w 1943 roku oraz wykorzystanie Pasażu Simonsa jako powstańczej reduty w sierpniu 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Powstanie Warszawskie zabytki getto warszawskie

Katalog Dzieł Zebranych Witkacego. Jakie prace artysty możemy zobaczyć?

Katalog Dzieł Zebranych Witkacego powstaje od niemal półtora roku. To ogromne przedsięwzięcie, które już przynosi pierwsze efekty. - Mogliśmy udostępnić państwu ponad 520 prac malarskich i rysunkowych, a mamy nadzieję, że przynajmniej za dwa lata będziemy mieć ok. 1,5 tys. prac - zapowiada kuratorka, Iwona Wojnarowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Zobacz także SZTUKA malarstwo

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Jak ewoluował język twórczy artystki?

Ekspozycja "Magdalena Abakanowicz. Prolog" prezentowana w Kordegardzie przywołuje pierwszą indywidualną wystawę artystki w tej samej co przed 65 laty przestrzeni. Twórcy cofają się do początku jej drogi twórczej, by spojrzeć na pierwszy świadomie zbudowany pokaz artystyczny. Fundamentem całości są malarstwo i tkanina. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Kordegarda Magdalena Abakanowicz SZTUKA

"Jej poezja przetrwała próbę czasu". Maria Pawlikowska-Jasnorzewska patronką 2025 roku

Rok 2025 ma wielu literackich patronów, ale wśród nich jest tylko jedna kobieta - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. - Jej poezja przetrwała próbę czasu, co zresztą prorokowali Lechoń, Żeromski czy Tuwim - koledzy, którzy jej bronili. Nie ma w przypadku literatury ważniejszej próby. Do dzisiaj czyta się Pawlikowską-Jasnorzewską, podczas kiedy prochy jej krytyków dawno rozwiał wiatr - mówiła w "Kulturalnej Jedynce" Marta Podgórnik - poetka i krytyczka literacka.
Zobacz więcej na temat:  literatura Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja wiersze Marta Podgórnik Zobacz także

"Wyzwanie i ogromna przyjemność". Natalia Babińska przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. Zaprasza Anna Stempniak

"Czarodziejski flet" to najczęściej śpiewana baśń na scenach świata. Libretto opery prowokuje do stawiania pytań i otwiera pole do rozmaitych interpretacji. O istocie dzieła opowiada w Jedynce Natalia Babińska, reżyserka operowa, która w Operze na Zamku w Szczecinie przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. 
Zobacz więcej na temat:  Szczecin Natalia Babińska Opera na Zamku w Szczecinie Wolfgang Amadeusz Mozart opera TEATR Zobacz także

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblia Biblia Gutenberga gutenberg KULTURA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie Zobacz także