Polskie Radio
Section05
Anna Stempniak

"Cywilizacja Słowian". Jak tworzyła się największa europejska wspólnota językowa?

"Cywilizacja Słowian" to najnowsza książka Kamila Janickiego. Autor łamie utarte stereotypy. Opowiada o tym jak lud uważany za prymitywny, stał się największą europejską wspólnotą językową. Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci? Z publikacji Janickiego płyną ciekawe wnioski. 
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Anna Stempniak Europa archeologia

Wielkie Splendory przyznane. "Radio jest czarownym miejscem"

Wielkie Splendory wręczane są podczas uroczystej gali, która stanowi coroczne święto Teatru Polskiego Radia. Te prestiżowe nagrody przyznawane są twórcom teatru wyobraźni od 1988 roku. Od trzynastu lat wręczane są również nagrody dla debiutantów. Laureaci zgodnie podkreślali wyjątkowość radia i radiowej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła Martyna Podolska Leon Charewicz Tomasz Marzecki Anna Stempniak

Pałac Pod Blachą - rezydencja księcia Józefa Poniatowskiego

Pałac Pod Blachą to pierwszy budynek w Warszawie, który pokryto miedzianą blachą. Stąd wzięła się jego nazwa. Jako jeden z nielicznych warszawskich skarbów architektury przetrwał wojenne zniszczenia, zachowując oryginalne mury. Był rezydencją Józefa Poniatowskiego. W związku z 210. rocznicą śmierci księcia radiowa Jedynka zaprasza na spacer po tym niezwykłym obiekcie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Pałac pod Blachą Zamek Królewski Warszawa Józef Poniatowski

"De revolutionibus...": cenny rękopis Mikołaja Kopernika w powieściach Izabeli Szylko

W swoim najsłynniejszym dziele "De revolutionibus orbium coelestium" Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. Przełomowe dzieło astronoma stało się podstawą powieści sensacyjno-przygodowych Izabeli Szylko.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak Mikołaj Kopernik książki Izabela Szylko

"Chłopi" w kinach. Dorota Kobiela-Welchman: to historia uniwersalna

Adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana wchodzi na ekrany kin. Prace nad filmem, składającym się z ok. 40 tys. klatek filmowych - obrazów olejnych namalowanych przez ponad stu artystów, trwały cztery lata. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak FILM kino Władysław Reymont chłopi