Polskie Radio
Section05

DAB+

Światowy Dzień Słonia i inne ciekawostki w audycjach Polskiego Radia Dzieciom

Czym różni się słoń indyjski od słonia afrykańskiego? Czy mają inne zwyczaje i inne zachowanie czy tylko różnią się wyglądem? Jak rodzinne są słonie? Co lubią? Co jedzą?  O tym wszystkim po 18.00 opowie gość Lwa i Królika - opiekun słoni w warszawskim Zoo. Jak w każdą środę o 11.45 Stworek Potworek zaprasza wszystkie dzieci do swojej rysunkowej pracowni by nauczyć dzieci jak z prostych kształtów narysować coś nowego. W minioną środę Stworek narysował werbel używając do tego kilku prostych kształtów. Co narysuje dziś? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja #zostańwdomu

Czy słowa mogą być modne? Odpowiedzi poszukano na festiwalu "Jemy borówki na polu..."

Projekt "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" to czas przyjaznego wsłuchania się w język polski i rządzące nim zasady. W tym roku już po raz drugi na przełomie wakacyjnych miesięcy, do Rabki Zdroju zjechali poloniści i mistrzowie mowy polskiej, żeby dyskutować o zawiłościach w nazewnictwie i gramatyce. A dzięki ich pasji, dyskusji tych słuchało się pierwszorzędnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca

"Ogród przez lato" w Muzeum Literatury w Warszawie

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, swoją działalność rozpoczęło w 1952 roku, w kamieniczkach na Rynku Starego Miasta, wnętrza przystosowano do potrzeb wystawienniczych. "Muzeum Literatury" - to brzmi bardzo poważnie, ale w miejscu tym dba się nie tylko o to żebyśmy odkryli mickiewiczowską twórczość lecz także o to, żeby zapoznawać najmłodszych z literaturą w fantastycznym wydaniu.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca edukacja

Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom we wtorek 11 sierpnia

W dzisiejszych audycjach przypomnimy zasady pierwszej pomocy weterynaryjnej, powiemy o tym co powinniśmy zrobić gdy znajdziemy kotka, psa lub jeża. Po 17.15 wraz z Szymonem Radzimierskim - czternastoletnim podróżnikiem, odbędziemy podróż do Etiopii zaś po 21.00 w "Strefie rodzica" powiemy o tym, jak dbać o zdrowy wzrost dziecka oraz jak unikać cukru w posiłkach. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja języki obce #zostańwdomu

Karaiby i ich plemienna ludność

Wsiadamy na okręt, na przykład w porcie Maracaibo w Wenezueli, albo Kingston na Jamajce, którą odwiedziliśmy ostatnio. Podnosimy żagle i ruszamy przez szmaragdowe fale morza Karaibskiego dalej na zachód. Jesteśmy oddzieleni od Oceanu Spokojnego wąskim pasem Ameryki Środkowej i Kanałem Panamskim. Naszym celem będą wyspy Aruba i Curaçao - słynne ze swojej pirackiej przeszłości - w końcu jesteśmy na Karaibach.
Zobacz więcej na temat:  edukacja geografia radio cyfrowe

O owadach, żeglowaniu i książkach dla dzieci

W ten weekend nie zabraknie słońca i typowo wakacyjnej pogody. Taka aura zachęca dzieci do aktywności na zewnątrz. Chwile te umili dzieciom Polskie Radio Dzieciom, które od godziny 9.00 do 21.00 proponuje audycje stworzone specjalnie dla nich. Będziemy rozmawiać o owadach, żeglowaniu, letnim ogrodzie, tańcach ludowych oraz literaturze polecanej specjalnie dla najmłodszych słuchaczy. W piątek po godzinie 21.00 zapraszamy do "Strefy rodzica" w której porozmawiamy o konfliktach w związkach i sposobach radzenia sobie z nimi zaś w sobotę i w niedzielę po 22.00 zachęcamy do wypoczynku w przy dźwiękach specjalnie wyselekcjonowanej muzyki. W sobotę zaprasza Adam Dobrzyński.
Zobacz więcej na temat:  edukacja radio cyfrowe #zostańwdomu

Czwartkowe audycje dla Dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Jakie elementy składają się na dzieło muzyczne? Czym są eponimy? Jakie słynne rzeźby i figury warto zobaczyć będąc w Rzymie? Na te pytania odpowiadamy w czwartkowych audycjach Polskiego Radia Dzieciom. W "Strefie rodzica" między 21.00 - 23.00 zapraszamy do słuchania i kontaktu telefonicznego. Tematem dzisiejszej audycji jest inteligencja emocjonalna. Dlaczego warto rozwijać swoją inteligencję emocjonalną niezależnie od wieku? 
Zobacz więcej na temat:  radio cyfrowe edukacja

Ekologiczne ogrody. W przyjaźni z bielinkiem kapustnikiem

Jest niewielki, biały z czarnymi kropkami na skrzydłach. Schronienia szuka nie w wiejskich ogródkach, tylko na dzikich roślinach spokrewnionych z kapustą. Zamieszkuje raczej łąki, pola, skraje lasów i górskie doliny. Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, gdy następuje duży wzrost liczebności tych owadów, bielinki masowo migrują na południe Europy. Lecą wtedy tysiącami tuż nad ziemią. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza przyroda

Poniedziałkowe propozycje dla dzieci i rodziców w Polskim Radiu Dzieciom

Porozmawiamy o ładnych rzeczach i ozdobach. Po co właściwie one są? Do czego służą? Przypomnimy najsłynniejsze utwory wspaniałego kompozytora i pianisty Karola Szymanowskiego zaś Leszek i Miś Michaś spróbują wytłumaczyć dzieciom czym są żniwa i jakich urządzeń używano kiedyś podczas żniw. W "Strefie rodzica" po 21.00 będziemy przez 2 godziny rozmawiać na temat edukacji domowej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  edukacja dzieci rozwój dziecka

Jamajka - wyspa drewna i wody

Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja opowiadanie podróże

Wakacyjne spotkania z językiem polskim

Cieszący się coraz większą popularnością projekt "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" nazywany jest "językowym SPA". Jak co roku warsztaty poprowadzą ci, dla których język polski nie ma tajemnic i którzy potrafią się nim także wybornie bawić. A przede wszystkim - jak Michał Rusinek, gość tegorocznej edycji - z humorem o nim opowiadać. Początek w piątek, 31 lipca, w tym roku spotkania odbędą się w wersji online. Relacje w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  edukacja

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.
Zobacz więcej na temat:  podróże edukacja