Polskie Radio
Section05
James Comey

James Comey krytykuje prezydenta Trumpa w nowej książce

W Stanach Zjednoczonych ukazuje się dziś kolejna książka zawierająca bardzo surową ocenę prezydenta Donalda Trumpa. Jej autorem jest odwołany w maju zeszłego roku przez prezydenta Trumpa były szef FBI James Comey. Publikacja wywołała bardzo ostrą reakcję amerykańskiego prezydenta. O książce Comeya mówili w audycji Spojrzenie Na Wschód Michał Baranowski (German Marshall Fund) i dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FBI Donald Trump USA Stany Zjednoczone James Comey

Były szef FBI obciąża Donalda Trumpa

Zeznając przed komisją Senatu USA ds. wywiadu, były szef FBI James Comey powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Dodał, że sądzi, iż został zwolniony ze względu na to, jak nadzorował śledztwo w tej sprawie. W Świecie w Powiększeniu komentarz Tomasza Zalewskiego, byłego korespondenta Polskiej Agencji Prasowej w Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Rosja FBI James Comey

Przesłuchanie byłego szefa FBI. "Oszkalowano mnie"

Były szef amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego James Comey zeznał podczas przesłuchań w Kongresie, że Donald Trump namawiał go do porzucenia śledztwa w sprawie byłego prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. Comey powiedział również, że po zdymisjonowaniu przez prezydenta był szkalowany przez Biały Dom. Przesłuchanie Comeya i komentarze relacjonował w PR24 korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA James Comey FBI Donald Trump Rosja Jan Pachlowski

Biały Dom przed przesłuchaniem byłego szefa FBI

Według nieoficjalnych doniesień z Białego Domu administracja Donalda Trumpa może starać się nie dopuścić do zeznań byłego szefa FBI w sprawie kontaktów z Rosją. Zdymisjonowany dyrektor FBI James Comey ma zeznawać w najbliższy czwartek przed senacką Komisją Stanów Zjednoczonych. Tematem przesłuchania mają być kontakty byłych współpracowników Donalda Trumpa w Białym Domu z przedstawicielami rosyjskiej administracji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Donald Trump James Comey FBI

"Trump wywiera presję na FBI. Są głosy o impeachmencie"

- Trump wywiera presję na FBI, które ma być niezależną, apolityczną agencją. To prowadzi do tego, że w Stanach Zjednoczonych podnosi się coraz więcej głosów mówiących, że tego rodzaju działania Trumpa można by nawet podciągnąć pod "high crimes and misdemeanors" czyli poważne przestępstwa i wykroczenia, które mogą być podstawą od impeachmentu - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Tomasz Zalewski, wieloletni korespondent polskich mediów w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Stany Zjednoczone Ameryka Północna Donald Trump James Comey FBI Barack Obama