Polskie Radio
Section05
Maria Szabłowska

Ygor Przebindowski: każde spotkanie w Opolu jest nowym doświadczeniem

Multiinstrumentalista i kompozytor Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, dlatego już od najmłodszych lat związany jest z Festiwalem Piosenki Polskiej. - Każde spotkanie w Opolu jest dla mnie wielką próbą, kolejnym doświadczeniem. Staram się uczyć tych piosenek, ale jest ich tak ogromna liczba, że nie sposób wszystkich zapamiętać. Z wiekiem w głowie tych utworów coraz więcej - mówił muzyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska MUZYKA kompozytor piosenka Opole Teatr Polskiego Radia SZTUKA

Olga Bończyk: czuję się po prostu szczęśliwa

- Nie jestem już młodziutką dziewczyną, więc ten utwór jest o miłości, ale takiej dojrzałej. O tym, że ta bliskość jest nam wszystkim potrzebna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olga Bończyk. "Obiecaj" to jej najnowszy singiel, który jak sama przyznaje, zapada w pamięci. Artystka pracuje nad nową płytą, na której wszystkie utwory zaśpiewa na sześć głosów.
Zobacz więcej na temat:  piosenka MUZYKA Maria Szabłowska Olga Bończyk

Szabłowska: tekst często potrafi podnieść muzykę na wyższy poziom

Trudno oszacować, ile piosenek rocznie powstaje w Polsce. Stosunkowo niewiele z nich staje się jednak przebojami pamiętanymi przez lata. Sekret dobrego utworu tkwi w warstwie tekstowej. - Tekst często potrafi podnieść muzykę na wyższy poziom - mówi Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna Programu 1 Polskiego Radia, nominowana do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Agnieszka Kunikowska MUZYKA piosenka Agnieszka Osiecka Wojciech Młynarski Katarzyna Nosowska

Kasia Moś śpiewa Karin Stanek. "Spojrzenie na utwory nowym muzycznym językiem"

Jedenaście zarówno bardzo znanych jak i nieco mniej popularnych przebojów wspaniałej artystki Karin Stanek znalazło się na nowym albumie Kasi Moś. - Zależało nam na tym, żeby spojrzeć na świat dźwięków Karin z dzisiejszej perspektywy, na teksty i melodię i tak zrobiliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kasia Moś. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Kasia Moś album Karin Stanek MUZYKA Maria Szabłowska

Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych Maria Szabłowska

W sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie już po raz 20. wręczono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Publiczna prezentacja nominatów, wśród których znaleźli się dziennikarka muzyczna radiowej Jedynki Maria Szabłowska oraz wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer, oznacza rozpoczęcie ogólnopolskiego plebiscytu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski Maria Szabłowska Leszek Możdżer Zamek Królewski Dorota Piotrowska Piotr Łodej Trójka

"Gdzie jest czarny neseser?". Słuchacz Programu 1 odnalazł trzy płyty PR z 1939 r.

- To są trzy płyty, które kupiłem około 15 lat temu na bazarze w Krakowie. Na jednej z nich jest nagranie wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Lerski. Słuchacz Jedynki odpowiedział na zainicjowane przez Polskie Radio poszukiwania zaginionych we wrześniu 1939 roku płyt i nagrań. Dzięki niemu możemy się pochwalić pierwszymi efektami akcji "Gdzie jest czarny neseser?".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Płyty Paweł Sztompke Maria Szabłowska

"One". Cello Brothers i ich debiutancka płyta z miłosnym kluczem

- Są to utwory inspirowane naszymi relacjami miłosnymi, naszymi zawodami miłosnymi. Świadczy o tym już sam tytuł płyty, który można odczytać jako angielskie "jeden" lub jako polskie "one" - mówił w "Muzycznej Jedynce" Kuba Dublik, czyli połowa duetu wiolonczelowego Cello Brothers. W czwartek, 1 czerwca, ukaże się debiutancka płyta formacji pt. "One".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela Maria Szabłowska płyta Grupa MoCarta MUZYKA

Kaja Gniecioszek na 59. KFPP w Opolu. Dutkiewicz: pokonała ponad 140 innych propozycji

- Starałem się, żeby przesłanie było energetyczne, pozytywne i optymistyczne. Coś dla nas wszystkich w tym czasie i w tym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Dutkiewicz o utworze "Głowa do góry", do którego napisał słowa. Kaja Gniecioszek wystąpi z tą piosenką w konkursie "Debiuty" podczas 59. KFPP w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska MUZYKA Marek Dutkiewicz Opole

Andrzej Rybiński z nowym singlem. "Piosenka robi wrażenie na słuchaczach"

Andrzej Rybiński to legendarny polski artysta, związany przed laty z takimi zespołami jak "2 plus 1" czy "Andrzej i Eliza". Po roku 1981 rozpoczął karierę solową, która trwa do dziś. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia premierowo wyemitowaliśmy najnowszy utwór "Uśmiechnij się". - Piosenka robi wrażenie na ludziach, którym to puszczam - mówi w rozmowie z Marią Szabłowską.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rybiński MUZYKA Maria Szabłowska Opole