Polskie Radio
Section05
Maria Szabłowska

Andrzej Rybiński z nowym singlem. "Piosenka robi wrażenie na słuchaczach"

Andrzej Rybiński to legendarny polski artysta, związany przed laty z takimi zespołami jak "2 plus 1" czy "Andrzej i Eliza". Po roku 1981 rozpoczął karierę solową, która trwa do dziś. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia premierowo wyemitowaliśmy najnowszy utwór "Uśmiechnij się". - Piosenka robi wrażenie na ludziach, którym to puszczam - mówi w rozmowie z Marią Szabłowską.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rybiński MUZYKA Maria Szabłowska Opole

"Konglomerat muzycznych osobowości". Adam Sztaba o utworze "Mamy siebie"

Utwór "Mamy siebie" to najnowsza kompozycja Adama Sztaby, która jest niezwykłym gestem solidarności polskich artystów z narodem ukraińskim. - Idea była taka, mówiąc o artystach, którzy wzięli udział w tej piosence, żeby pokazać jak najlepszą część siebie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Sztaba. 
Zobacz więcej na temat:  koncert Jazz Maria Szabłowska Adam Sztaba Ukraina wojna na Ukrainie piosenka Jedynka Ukraina

Andrzej Dąbrowski gra jazzowe standardy w doborowym składzie

- To zapis koncertu sprzed trzech lat. Dużo czasu zabrała procedura, żeby wydać płytę, ale wytwórnia For Tune pokonała te trudności i pięknie to wydała. Jest to jazzowa płyta na żywo, zagrana przez fantastycznych muzyków, absolutnie światowy poziom - mówił w "Muzycznej Jedynce" Andrzej Dąbrowski o płycie "Live", którą nagrał z największymi wirtuozami polskiej sceny jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski płyta koncert Jazz Maria Szabłowska

Artyści wspominają Andrzeja Korzyńskiego

W wieku 82 lat odszedł od nas Andrzej Korzyński, ceniony kompozytor, aranżer, pianista oraz autor muzyki filmowej i rozrywkowej. - Był kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym, miał poczucie humoru, a do tego wszystkiego był człowiekiem pokornym i czasami wstydliwym - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia zmarłego przyjaciela Piotr Fronczewski.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Andrzej Korzyński odeszli 2022 Marek Dutkiewicz Małgorzata Ostrowska Piotr Fronczewski

Zmarł Andrzej Korzyński. "To był bardzo ważny człowiek dla polskiej muzyki"

- W każdym nagraniu, muzyce szukał momentów wartych uwagi, był niesamowicie twórczy. Cały jego życiorys świadczy o tym, że był otwarty na różne gatunki muzyczne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, wspominając zmarłego w poniedziałek, 18 kwietnia, kompozytora Andrzeja Korzyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Andrzej Korzyński śmierć Maria Szabłowska

Krystyna Maciejewska-Gniatkowska o albumie "Słowianie"

Album "Słowianie" powstał w 2015 roku, a wykonawcami piosenek są Krystyna Maciejewska-Gniatkowska i jej mąż Janusz Gniatkowski. - Piosenki, które się znajdują na tej płycie, promowaliśmy z okazji Majdanu w Kijowie - mówi Krystyna Maciejewska-Gniatkowska. Artystka potwierdza, że podczas toczącej się na Ukrainie wojny płyta stała się bardzo aktualna. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka album Maria Szabłowska poezja śpiewana Ukraina Jedynka Ukraina

Kościkiewicz o współpracy z zespołem NoVela: są pełni energii

11 lutego 2022 roku pojawił się najnowszy singiel zespołu NoVela  "18 łez". Muzyka, którą tworzą to połączenie popu, rocka i funku, podszyte duchem lat 80. i 90., ale zaaranżowane i brzmiące współcześnie. Muzycy śmiało i umiejętnie czerpią także z innych gatunków. Premierowy utwór zespołu to kompozycja napisana przez Marka Kościkiewicza, do której tekst napisał Marek Dutkiewicz. Po raz pierwszy ci dwaj znani twórcy zdecydowali się na współpracę. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marek Kościkiewicz Maria Szabłowska

Album "Czułe struny". Natalia Kukulska: ten mój Chopin przyjmowany jest wspaniale

Utwory z płyty "Czułe struny" Natalii Kukulskiej, opracowane na podstawie dzieł Fryderyka Chopina, zabrzmiały w ubiegłą sobotę, 15 stycznia, podczas koncertu prezydenckiego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. - Nagrałam ten koncert z publicznością wypełnioną po brzegi i pomyślałam sobie, jak ten odbiór z drugiej strony jest ważny - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Natalia Kukulska album piosenka Jazz Fryderyk Chopin muzyka klasyczna