Polskie Radio
Section05
Monika Małkowska

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo

"Kwadratura kultury". Książka "Dwa słowa" Anny Taraski

- Poważne traktowanie literatury dziecięcej, to podejście, które chcielibyśmy widzieć we wszystkich nagrodach literackich, jest to potrzebne, by się ona rozwijała, była wartościowa i żeby czytelnicy dostawali informacje z wiarygodnych źródeł, które książki są szczególnie godne uwagi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Byliniak, redaktor, tłumacz, współpracownik wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska książki dla dzieci

"Kwadratura kultury". Początki prywatnego radia w Polsce czyli "Radiostory"

"Złote czasy radia" w Polsce zaczęły się wraz z nastaniem czegoś, co stanowiło zaczyn kapitalizmu - we wczesnych latach 90. ub. wieku. Wtedy to rozkręcenie prywatnych biznesów mogło okazać się wielkim sukcesem lub wielką klęską.. O trudnych początkach prywatnej radiofonii mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Hydr, producent, reżyser i scenarzysta filmu "Radiostory".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

"Maria Stangret. Gra w miejsca". Wystawa w krakowskiej Cricotece

Maria Stangret nie miała łatwego życia - jako żoną Tadeusza Kantora prowadziła ich krakowski dom, potem także dom w Hucisku, zajmowała się wszystkimi życiowymi potrzebami, podejmowała licznych gości męża, a nade wszystko, jako aktorka Cricot 2 poświęcała mnóstwo energii teatrowi, w tym - rozlicznym podróżom po świecie. Siłą rzeczy, na własną twórczość miała ograniczony czas i miejsce. O twórczości artystki mówił dr Lech Stangret, historyk sztuki, kurator, prezes Fundacji im. Tadeusza Kantora.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Tadeusz Kantor

"Kwadratura kultury". Z ojca na syna. Wystawy na 45-lecie Muzeum Karykatury

Dorobek Eryka Lipińskiego, grafika, dziennikarza i tzw. osobowości medialnej, był wielokrotnie prezentowany, ale mało kto wiedział, że swoje zainteresowanie rysunkiem satyrycznym zawdzięczał ojcu, Teodorowi Lipińskiemu. Jubileusz Muzeum Karykatury stał się okazją, żeby poznać i skonfrontować ich obydwu. O wystawach mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kułak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska

"Kwadratura kultury". Grzegorz Sieczkowski o współczesnej fascynacji czasami PRL

- Czasy PRL zawsze mnie intrygowały, ale już w latach 90. ub. wieku, gdy pisałem teksty odnoszące się do tamtych czasów, ludzie bardzo chętnie je czytali i reagowali. Myślę, że dlatego, iż odnosiły się do spraw dotyczących codzienności - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Sieczkowski, historyk, dziennikarz, pisarz, autor filmów i audycji telewizyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska PRL

"Klasycy nowoczesności". Marcin Fedisz o działalności Galerii "Opera"

- Lubię mówić o tej Galerii, że jest "programowo niemodna" chcemy pokazać artystów, dla których nie ma już miejsca w innych instytucjach, nie dlatego, że są gorsi, ale ponieważ przyszli następni (...), a o tych starszych warto pamiętać - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator wystaw i szef Galerii "Opera" w Teatrze Wielkim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Teatr Wielki - Opera Narodowa Akademia Sztuk Pięknych

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska grafika malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24

Wojciech Fangor, najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta

Sto lat temu, 15 listopada 1922 roku w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Jego postać w audycji "Trójka pod księżycem" przybliżyła Monika Małkowska i jej goście. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Fangor SZTUKA KULTURA Monika Małkowska

Fijałkowski, Szajna, Pągowska. Trójka wspomina wielkich, polskich artystów

"Miałby sto lat, gdyby nadal żył" – to hasło cyklu, który 1 listopada wybrzmiał w Programie 3 Polskiego Radia w specjalnej audycji "Wszyscy Święci w Trójce". Jego bohaterami będą urodzeni w 1922 roku artyści: Stanisław Fijałkowski, Józef Szajna i Teresa Pągowska. Wspomnienia o wybitnych postaciach polskiej sztuki przygotowała Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Józef Szajna Stanisław Fijałkowski Monika Małkowska Piotr Firan malarstwo