Polskie Radio
Section05
Trybunał Stanu

TS dla Glapińskiego? Prawnik: ten zarzut można potwierdzić

- Niestety, oglądając konferencje prasowe prezesa NBP Adama Glapińskiego, można było odnieść wrażenie, że niektóre jego wypowiedzi podkreślały zasługi rządu PiS. Było to zrozumiałe, bo Glapiński wywodzi się z tej grupy politycznej. Natomiast, z punktu widzenia funkcjonowania administracji publicznej, każdy urząd powinien być apolityczny - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik dr Paweł Ramiączek z Uniwersytetu WSB Merito. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Stanu Adam Glapiński NBP POLSKA polityka

PR24 Prof. Młyńczyk: prezes NBP nie jest od popierania rządu

- Trudno powiedzieć, czy prezes Glapiński wykonywał czyjeś polecenia, czy on w to wierzył i taką wizję gospodarczą realizował. Oczywiście to, co było niezgodne z prawem, podlega osądzeniu i wyciągnięciu sankcji. Pytanie, czy prezes NBP Adam Glapiński to największy problem podsumowujący te osiem lat rządów i to, co w nich było nie tak - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Małgorzata Żochowska NBP Trybunał Stanu Adam Glapiński

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie prezesa NBP. Posiedzenie po wniosku posłów PiS

O godzinie 13.00 Trybunał Konstytucyjny powinien zająć się procedurą pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zbadania zgodności z konstytucją części przepisów ustawy o Trybunale Stanu chce grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ich wniosek jest reakcją na zapowiedzi, między innymi Donalda Tuska, postawienia przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński NBP Trybunał Konstytucyjny Trybunał Stanu

"Wzywam do respektowania polskiego porządku prawnego". Prezydent w liście do premiera ws. mediów publicznych

Prezydent Andrzej Duda wezwał premiera Donalda Tuska i ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego w związku z dzisiejszymi zmianami w zarządach mediów publicznych. W liście, skierowanym do szefa rządu prezydent wskazał, że Rada Ministrów, składając wobec niego przysięgę, zobowiązała się do wierności Konstytucji i innym prawom.
Zobacz więcej na temat:  PAP Polskie Radio Donald Tusk media POLSKA protest polityka TVP Prawo i Sprawiedliwość telewizja publiczna media publiczne PiS Trybunał Stanu koalicja obywatelska Andrzej Duda prezydent premier

Przed budynkiem TVP na Woronicza odbył się protest. Była to reakcja na decyzję ministra kultury ws. mediów publicznych

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Do tego kilka minut po godzinie 11 wyłączono antenę i portal TVP Info. Przed budynkiem Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza w Warszawie odbył się protest przeciwników zmian w mediach publicznych. Na miejscu obecni byli także zwolennicy zmian, którzy mówili, że przyjechali na miejsce by obserwować manifestacje, lecz w niej nie uczestniczyć. Poniżej przedstawiamy zapis naszej relacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka media publiczne TVP telewizja publiczna Polskie Radio PAP Marek Suski protest media dziennikarstwo Magdalena Biejat Donald Tusk koalicja obywatelska Piotr Andrzejewski Trybunał Stanu

Nowym członkom TS wręczono akty powołania. Marszałek Sejmu: macie zapewnić bezpieczeństwo obywatelom RP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył w czwartek akty powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu wybranym przez Sejm obecnej kadencji. Chciałbym, by Trybunał Stanu stał się w Polsce realnym organem nadzoru nad tymi, którzy w Polsce sprawowali i sprawują władzę - powiedział Hołownia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Szymon Hołownia polityka Trybunał Stanu prawo

Prezes NBP trafi przed Trybunał Stanu? Opinia prawna: nie można sądzić za działalność organów kolegialnych

"Odpowiedzialność konstytucyjna (...) ma charakter indywidualny. (...) W rezultacie, za wykluczoną należy uznać odpowiedzialność konstytucyjną Prezesa NBP za udział w charakterze przewodniczącego organu kolegialnego (RPP i Zarządu NBP)" - głosi opinia prawna dotycząca ewentualnego postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA NBP Adam Glapiński Trybunał Stanu

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Sasin: wniosek byłby czysto polityczny

- Ewentualny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu będzie wnioskiem "czysto politycznym", bez jakiegokolwiek uzasadnienia prawnego - ocenił były minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Prezes NBP przeprowadził bardzo dobrze polskie finanse przez okres zawirowań - dodał polityk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin Adam Glapiński Trybunał Stanu NBP polityka

Rzecznik NBP: bardzo ważne, że w narracji politycznej pojawił się wątek reputacji Polski i zaufania do państwa

- To bardzo ważne, że w narracji politycznej pojawił się wątek reputacji Polski i zaufania do państwa. Do tej pory duża część politycznych komentarzy wydawała się całkowicie pomijać kwestię wizerunku naszego kraju - powiedział rzecznik prasowy NBP Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA NBP Sejm Adam Glapiński bank centralny reputacja Trybunał Stanu

Prof. Ryszard Piotrowski: prezesa NBP nie można zawiesić, byłoby to sprzeczne z konstytucją

Nowa większość sejmowa chce postawić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. A ten miałby go pozbawić władzy w banku centralnym. Prof. Ryszard Piotrowski uważa jednak, że prezesa NBP nie można zawiesić, bo byłoby to sprzeczne z konstytucją - informuje Business Insider.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński NBP bank centralny polityka Trybunał Stanu Trybunał Konstytucyjny Donald Tusk