Polskie Radio
Section05
czesława borowik

"3 maja - studium upadku" - reportaż Czesławy Borowik

Kiedy uchwalano Konstytucję 3 maja, Rzeczypospolita była już po pierwszym rozbiorze. Zdesperowani postępowi posłowie uchwalili ją, wykorzystując świąteczną nieobecność tych, którzy byli zagorzałymi przeciwnikami reformy państwa. Wkrótce doszło do kolejnych rozbiorów. Jak to zrozumieć? Sukces zrodził porażkę? Autorka reportażu zadała to pytanie ludziom nauki i muzealnikom.
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik konstytucja 3 maja reportaż

Reportaż "Liczą się więzi". Niezwykła pomoc dla potrzebujących rodzin

W Majdanie Starym pod Biłgorajem ludziom w potrzebie pomaga się na niespotykaną skalę. Angażują się w to chórzyści, przedsiębiorcy i miejscowy ksiądz. Kiedy w pobliskim Smólsku owdowiała młoda matka z dwójką małych dzieci, wybudowali jej dom, bo o tym marzył jej tragicznie zmarły mąż. Kilkanaście lat wcześniej pomogli też innej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Biłgoraj rodzina czesława borowik

"Słowa jak powietrze" - reportaż o Bohdanie Zadurze [POSŁUCHAJ]

We wtorkowy wieczór wyruszyliśmy do Puław, gdzie poznaliśmy Bohdana Zadurę - wybitnego poetę, prozaika, tłumacza i krytyka literackiego. O bohaterze naszego reportażu opowiedzieli przyjaciele z kwartalnika literackiego "Akcent", z którym był i jest związany nadal, choć od siedemnastu lat równocześnie pełnił funkcję redaktora naczelnego "Twórczości".
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik reportaż reportaż w Jedynce