Polskie Radio
Section05
edukacja przyrodnicza

Jak wygląda borsucza nora i po czym można ją poznać? Ciekawostki o borsukach

6 października obchodzimy Dzień Borsuka, który powstał w odpowiedzi na nastawienie społeczeństwa względem tych zwierząt. Na temat borsuków powstały bowiem nieprzyjemne stereotypy, a Dzień Borsuka ma przede wszystkim poprawić świadomość ludzi w kwestii życia i funkcjonowania borsuków. Wiele o borsukach wie gość dzisiejszego Poranka na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Bartosz Popczyński z warszawskich Lasów Miejskich. Jak zdradził, miał ostatnio bliskie spotkanie z borsukiem, po którym pozostał trwały ślad w postaci rozdartej koszuli. Jak tłumaczy gość Poranka, borsuki mają bardzo ostre zęby i potrafią je mocno zaciskać.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci edukacja przyrodnicza Lasy Państwowe

Światowy Dzień Zwierząt w PRD: audycje o ptasich śpiewakach i zwierzętach w bajkach

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który dotyczy wszystkich zwierząt na świecie – ssaków, ptaków, gadów, ryb, jak również bezkręgowców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są narażone na niewłaściwe  traktowanie oraz zagrożonych wyginięciem. W audycjach Polskiego Radia Dzieciom przyglądamy się dziś zwierzętom dookoła nas. Nie zabraknie też zwierzaków-cudaków. Spędź ten dzień słuchając całodobowego PR Dzieciom!
Zobacz więcej na temat:  edukacja przyrodnicza zwierzęta ptaki radio dla dzieci radio bez reklam

Arbuz to owoc idealny na lato. Poranek na plantacji arbuzów

Choć bardzo dojrzały, zielony jest cały, olbrzymi jak głowa, słodki miąższ czerwony w swoim wnętrzu chowa… Domyślacie się, o jaki owoc może chodzić? Z arbuzów można przyrządzić naprawdę wiele. Ten owoc ma w sobie bardzo dużo wody, co oznacza, że nie tylko możemy się nim najeść, ale też świetnie zaspokoi on nasze pragnienie, co czyni arbuza idealną propozycją na letnie upały.  
Zobacz więcej na temat:  owoce wakacje 2022 Poranek Polskiego Radia Dzieciom edukacja przyrodnicza arbuz

Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici

Uniwersytet Młodego Badacza to projekt, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat i ich rodzicach. Gromadzi on wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą z innymi – niezależnie od wieku. Celem tego projektu jest wsparcie samorozwoju i talentów Młodych Badaczy. Najbliższe spotkanie Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici odbył się 14 maja. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl wydarzeń Uniwersytetu Młodego Badacza.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ edukacja przyrodnicza

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica las zdrowie dziecka edukacja przyrodnicza przyroda radio dla rodziców

Jak żyją pszczoły? Ciekawostki o ulach i pszczołach w "Popołudniku" PRD

Co to jest ul? Kto w nim mieszka? Zabawa słowem ul. W czwartek 21 kwietnia zaprosiliśmy do słuchania dzisiejszego "Popołudnika". Słuchając audycji dowiedzieliśmy się również co dzieci wiedzą o ulach i pszczołach. Gościem był Tadeusz Dylon - Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który opowiedział o tym z czego buduje się ul, jak wygląda, z czego się składa i czy zimą też mieszkają w nim pszczoły.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci pszczoły miód edukacja przyrodnicza

"Dzień dłuższy od najkrótszego..." Dlaczego dni mają różną długość?

Ziemia kręci się wokół Słońca, a jednocześnie obraca się wokół własnej osi. Ruch obiegowy trwa dokładnie rok, a obrotowy – dobę gwiazdową, czyli niemal dwadzieścia cztery godziny. Dodatkowo Ziemia jest delikatnie pochylona względem ekliptyki. Dzięki temu promienie słoneczne nie padają przez cały czas na równik, a naprzemiennie na zwrotniki Raka i Koziorożca. 
Zobacz więcej na temat:  pory roku dzieci edukacja przyrodnicza Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD zima radio dla dzieci radio bez reklam