Polskie Radio
Section05
Katarzyna Jankowska

Porcelana z Miśni, Wiednia i Berlina w Zamku Żupnym w Wieliczce

Unikatowe wyroby zdobione motywami górniczymi powstawały na zamówienie króla Augusta Mocnego. Na wystawie "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte" oglądamy zastawę stołową, kałamarze, tabakierki, naparstki i figurki górników i członków orkiestry. Prezentowane są dzieła najwybitniejszego modelarza, rzeźbiarza miśnieńskiej wytwórni Joachima Kändlera, który wprowadził modę na porcelanowe figurki na stołach Europy. Program 1 objął patronat medialny nad wystawą.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST wystawa muzeum

Książę Józef Poniatowski - generał, patriota i bon vivant

Bohater, dowódca, patriota, jego życie stało się legendą, którą do dziś kultywujemy. Wierny Napoleonowi, u boku cesarza pragnął zrealizować ambicje patriotyczne. Obok kariery politycznej i wojskowej, znany był z barwnego życia towarzyskiego, licznych romansów i hucznych zabaw. Pałac Pod Blachą organizuje urodziny księcia Józefa w dniach 5 i 6 maja, odbędzie się między innymi konferencja naukowa poświęcona bohaterom epoki oraz otwarcie wystawy "Ci piekielni lansjerzy! Los infernos picadores!"
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Józef Poniatowski Warszawa Pałac pod Blachą

Staropolskie koncepcje wolności i drogi do Konstytucji 3 Maja

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja zmieniła ustrój państwa i uregulowała prawo; mówiono, że była "bezkrwawą rewolucją" na tle innych systemów władzy w Europie. Myśl polityczna starożytnych, renesansowych i oświeceniowych filozofów, teoria suwerenności i praw naturalnych służyły polskim politykom, publicystom okresu XVII i XVIII wieku do opisania i stworzenia nowoczesnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST konstytucja 3 maja historia Polski

Miłość i filozofia w "Powieści o Róży"

Średniowieczny bestseller jako kanon miłości dworskiej i obyczajów rycerskich, przesłanie uczonych, poetów i filozofów, którzy zgłębiali naturę człowieka według sztuki znanych im idei i poglądów, jest dziś dla nas zbiorem wiedzy uniwersalnej. Postaci symboliczne, alegoryczne, z Naturą na czele, są pretekstem do przemyśleń filozoficznych i poznania nurtów intelektualnych średniowiecza. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST średniowiecze filozofia

Bojowniczki powstania w getcie warszawskim

Kobiety w powstaniu pełniły wiele ról: kolportowały nielegalną prasę, podtrzymywały na duchu bojowników i ludność cywilną, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i później poza jego murami. Wiele z nich zginęło. W "Eurece" rozmawialiśmy właśnie o nich. Naszym gościem była dr Hanna Węgrzynek, historyczka i varsavianistka.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST powstanie w getcie

Malarz erudyta. Herman Han, kunszt alegorii cnót i przywar

Dzieło i życie jednego z ciekawszych malarzy gdańskiego baroku zostało przywołane z okazji Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, "Zmienność fortuny. Alegorie Hermana Hana". Styl twórczy, obrazy o tematyce świeckiej i sakralnej oraz wyrafinowana symbolika pokazują autora nie tylko jako artystę, ale również filozofa o zainteresowaniach teologicznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska Zamek Królewski wystawa malarstwo

Hanami, czyli japońskie święto wiosny. "Trzeba cieszyć się chwilą"

Hanami, czyli podziwianie urody kwiatów, w szczególności kwitnących kwiatów wiśni, to kilkusetletnia tradycja stanowiąca jeden z ważnych elementów japońskiej kultury. To wyjątkowy czas, kiedy Japończycy obchodzą początek wiosny i cieszą się kwitnieniem ponad stu gatunków drzew wiśniowych, różniących się kolorami, liczbą płatków, liśćmi i kształtem pnia.
Zobacz więcej na temat:  ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Japonia przyroda wiosna

Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka

Podróż z Paryża do Wersalu trwa niecałą godzinę, natomiast podróż "Eureki" w czasie sięga XVIII wieku i okresu panowania Ludwika XV. Z racji pasji botanicznych mówiono o nim "król ogrodnik". Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historie jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wersal Francja ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST