Polskie Radio
Section05
Konrad Szczebiot

PR24 Dr Tomasz Miłkowski o historii, misji oraz działalności Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych (ang. International Association of Theatre Critics - IATC, fr. Association internationale des critiques de théâtre - AICT) to międzynarodowa organizacja skupiająca krytyków teatralnych, działająca pod auspicjami UNESCO od 1956 w Paryżu. Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) należy do najstarszych oddziałów instytucji, a jej przewodniczący często wchodzą w skład gremiów kierowniczych, wyłanianych podczas kongresów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 TEATR KULTURA

Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.

Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie

Feministyczna instytucja bez przemocy, dbająca o dobrostan zespołu - taki miał być Teatr Dramatyczny pod dyrekcją Moniki Strzępki. Tymczasem w ostatnich tygodniach do opinii publicznej dotarły głosy zwalnianych aktorów i innych pracowników teatru, z których wyłania się zupełnie inny obraz zarządzania instytucją od września ubiegłego roku. O tej sytuacji rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny Monika Strzępka Paweł Siwek Piotr Zaremba Warszawa Dwójka

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Era Schaeffera w warszawskiej Zachęcie

Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera. Gośćmi Konrada Szczebiota byli: Krystyna Gierłowska, organizatorka wydarzenia, Konrad Jeliński, opiekun archiwum Scharffera, prof. Artur Grabowski, specjalista z zakresu dramaturgii Bogusława Schaeffera.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Bogusław Schaeffer

35-lecie Teatru Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Paweł Szostak był gościem Konrad Szczebiota w audycji "Rząd 2, miejsce 4".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

"Rząd 2, miejsce 4". Miesięcznik "Teatr"

- "Teatr" stał się czasopismem, które czuwało nad polskim życiem teatralnym, przyglądało się premierom, komentowało najważniejsze przedstawienia, drukowało dłuższe teksty poświęcone teatrowi (…), które miało kilku wybitnych naczelnych, do twórczości i pracy, których chętnie się odwołuję, myślę tu o Jerzym Koenigu, Andrzeju Wanacie i Januszu Majcherku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24

"Rząd 2, miejsce 4". Gołda Tencer o działalności Teatru Żydowskiego w Warszawie

Teatr Żydowski to szczególne miejsce nie tylko na kulturalnej mapie Warszawy, to jeden z dwóch teatrów w Europie, które wystawiają spektakle w języku jidysz. Gościem Konrada Szczebiota była Gołda Tencer, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, dyrektor Centrum Kultury Jidysz. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Gołda Tencer Teatr Żydowski