Polskie Radio
Section05

Max Cegielski

Nieprawdopodobna historia prawdziwa, czyli jak Ślązacy budowali Teksas

"Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie" – już tytuł tej książki brzmi trochę jak tytuł absurdalnej komedii, a i w to, co tam opisano, czasami trudno uwierzyć. A jednak to historia prawdziwa, co więcej, wciąż się rozwijająca, gdyż potomkowie bohaterów opisanych przez Ewę Winnicką żyją i budują swoją przyszłość. A autorka w rozmowie z Maksem Cegielskim opowiada o nich, o tej historii i pracy nad książką.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA reportaż Dziki Zachód Ewa Winnicka Teksas emigracja emigracja zarobkowa Stany Zjednoczone Śląsk Trójka

Afryka: kontynent licznych kontrastów, o którym wciąż niewiele wiemy

Co wiemy o kulturze krajów afrykańskich? Jak jest ona odbierana w Polsce? I czym są egzotyzacja oraz deegzotyzacja? Między innymi o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki". A punktem wyjścia do dyskusji była wystawa "Afrotopie. Wschód – Zachód, Zachód – Wschód", która ma przełamać stereotypy i pokazać współczesną fotografię z Afryki Wschodniej i Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Afryka wystawa Mamadou Diouf Trójka

Piszesz książki, żeby zapomnieć, żeby się wyzwolić – mówi o swojej twórczości Andrzej Stasiuk

"Rzeka dzieciństwa" to najnowsza książka Andrzeja Stasiuka, która niedawno się ukazała. To kolejna podróż autora na wschód, ale również, a może przede wszystkim, podróż w przeszłość, do świata dzieciństwa. Do świata, gdzie rzeczywistość łączy się z imaginacją, a z nadrzecznych mgieł wyłaniają się postaci prawdziwe i nierealne. O swoim pisaniu, dzieciństwie, o tym, co najważniejsze, z pisarzem rozmawia prowadzący audycję "Plik Tekstowy" Maks Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Andrzej Stasiuk Bug rzeka rozmowa Trójka

"Rywka": historia komunistycznej bojowniczki w nowej książce Michała Wójcika

Najnowsza książka Michała Wójcika to opowieść oparta na faktach - o bohaterstwie, zdradzie i walce o wolność, rzucająca nowe światło na interpretację wydarzeń minionej epoki. Tytułowa bohaterka jest postacią historyczną, wokół której narosło wiele legend. O swojej książce Michał Wójcik opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura książki II wojna światowa Michał Wójcik

"Zwierzęta łowne": troska, egoizm i sekrety w nowym kryminale Anny Mazurek

- Bardzo lubiłam kryminały. Była nim też moja pierwsza powieść. (...) W konstrukcji tego świata najbardziej pociągająca jest ta figura detektywa lub policjanta, który rozwikła tajemnicę i świat wróci do porządku - opowiada Anna Mazurek. Niedawno do księgarni trafiła jej najnowsza książka pt. "Zwierzęta łowne". O nowym wydawnictwie, micie męskiego bohatera i pracy w teatrze autorka opowiedziała w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura książki KULTURA kryminał

Magdalena Salik o książce "Wściek": nie ma tam elementów klasycznie przypisywanych fantastyce naukowej

- Planując "Wściek", zastanawiałam się, czy można wziąć nasze współczesne problemy, współczesny dyskurs i zupełnie bezpośrednio przełożyć je do książki o charakterze science fiction. Zastanawiałam się, czy formuła fantastyki naukowej to wytrzyma. Opis świata, jaki znajdują w książce czytelnicy, faktycznie nie ma cech odmiennych od naszej rzeczywistości - mówiła w audycji "Plik tekstowy" o swoim najnowszym wydawnictwie Magdalena Salik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka science-fiction KSIĄŻKA literatura fantastyka magdalena salik

Filip Łobodziński o samym sobie. "To nie jest biografia pisana po bożemu"

- Większość odbiorców lubi uporządkowaną wiedzę; lubią prześledzić, jak powstawał fenomen, którym się sami interesują. Przy mojej książce zdałem sobie sprawę, że nie umiałbym nawet czegoś takiego napisać, bo moja pamięć szwankuje - przyznaje Filip Łobodziński. Dziennikarz, tłumacz i muzyk Zespołu Reprezentacyjnego opowiedział m.in. o swojej najnowszej książce zatytułowanej po prostu "Filip Łobodziński?".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Filip Łobodziński literatura książki biografia

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura książki Maciej Jakubowiak społeczeństwo KULTURA

Izabela Tadra o książce "Hotel ZNP": zależało mi, aby stworzyć coś, nad czym możemy dyskutować

W "prawdopodobnie najbrzydszym hotelu w Warszawie, który ma jednak pewne zalety: z jego okien rozpościera się widok na Wisłę", mają schadzkę Belcia, główna bohaterka książki, i mężczyzna, który ją interesuje. Kolejną zaletą owego przybytku jest fakt, że znajduje się w połowie drogi między ich domami. Belcia, niczym Szeherezada, snuje swoją niekończącą się opowieść, licząc, że to daje szansę na happy end... O książce "Hotel ZNP" z jej autorką w swojej audycji rozmawiał Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Debiuty powieść Trójka

Aneta Prymaka-Oniszk o wymazywanej przeszłości Podlasia: to wszystko, nie było wcale takie oczywiste

Aneta Prymaka-Oniszk w swojej książce pokazała, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Wszystko po to, by zrozumieć, co stało się osiemdziesiąt lat temu oraz jakie znaczenie nadaje się tamtym wydarzeniom dziś. O książce "Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia" rozmawiała z Maksem Cegielskim w audycji "Plik tekstowy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka literatura Podlasie Białystok bieżeństwo historia Polski I wojna światowa Aneta Prymaka-Oniszk