Polskie Radio
Section05
pokój

"Jeśli świat wybierze haniebny pokój, to otrzyma wojnę z rosyjską IV Rzeszą". Daniłow ostrzega

- Zapomnijcie o zniszczonych miastach, ludobójstwie, terrorze, torturach, tysiącach zabitych - wśród których są setki niewinnych dzieci, o zrujnowanych ludzkich losach... i dalej podawajcie rękę Putinowi na różnych szczytach, spotkaniach i negocjacjach - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie pokój ONZ wojna 2023

"Pokój jest możliwy, pokój jest obowiązkiem". Wielkanocne orędzie Jana Pawła II z 1999 r. wciąż aktualne

- Jak mówić o pokoju, gdy słychać wybuchy i świst kul, gdy płoną wioski i miasta? - pytał Jan Paweł II. - Dość rozlewu krwi! - wzywał papież 4 kwietnia 1999 roku przy okazji błogosławieństwa Urbi et orbi. Te słowa w obliczu rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie pozostają boleśnie aktualne. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jan Paweł II chrześcijaństwo Kościół katolicki Wielkanoc pokój

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej o mediacjach między Ukrainą a Rosją: staramy się interweniować na rzecz pokoju

Stolica Apostolska stara się “zaangażować całą swoją kreatywność", by znaleźć drogi dialogu w celu zakończenia wojny na Ukrainie - powiedział dziennikarzom w Rzymie watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Przyznał, że problemem jest znalezienie odpowiedniej formuły.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Franciszek wojna na Ukrainie Ukraina Rosja pokój Watykan ŚWIAT

Sekretarz generalny ONZ: świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek

- Po roku brutalnych działań wojennych od Afganistanu po Ukrainę, zmuszających rekordową liczbę osób do ucieczki z domów, świat potrzebuje pokoju w 2023 roku bardziej niż kiedykolwiek, podkreślił w środę sekretarz generalny ONZ António Guterres w noworocznym przesłaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina ONZ wojna 2022 wojna na Ukrainie Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) społeczeństwo pokój wiara

Papież: położyć natychmiastowy kres bezsensownej wojnie na Ukrainie

Papież Franciszek modlił się w Boże Narodzenie o natychmiastowe zakończenie "bezsensownej wojny" na Ukrainie. Apelował w świątecznym orędziu: "Niech nasze spojrzenie napełni się twarzami naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy przeżywają te Święta w ciemnościach, w zimnie lub z dala od swoich domów, z powodu zniszczeń spowodowanych dziesięcioma miesiącami wojny".
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek wojna na Ukrainie pokój

"Pokazali światu represje swoich współobywateli". Joe Biden o laureatach pokojowej nagrody Nobla

Prezydent USA Joe Biden, gratulując laureatom Pokojowej Nagrody Nobla powiedział, że "Aleś Białacki, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich przypominają, że nawet w czasach wojny nie da się zgasić pragnienia godności i praw człowieka". Zauważył, że wszyscy nagrodzeni pokazali światu represje wobec swoich współobywateli.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla pokój Joe Biden Białoruś Rosja Ukraina ŚWIAT Europa

Oszustwo "na kwaterę". Jak nie dać się nabrać?

Co czwarty Polak skończył już tegoroczny urlop, ale wielu z nich dopiero planuje wakacyjny wyjazd i przegląda w internecie oferty noclegowe. Zachęceni wyjątkowo niską ceną i dogodną lokalizacją, nie sprawdzamy tych ofert do końca, a nasz brak czujności i, nierzadko pośpiech, wykorzystują oszuści. W okresie wakacyjnym popularne stało się oszustwo "na kwaterę" nazywane także oszustwem "na apartament". Jak się przed nim uchronić?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo podróże Józef Niewiarowski wakacje oszustwo oszustwa hotel pokój wynajem

Kard. Nycz na uroczystości Bożego Ciała: chodzi o pokój, a nie naiwny pacyfizm

Kard. Kazimierz Nycz na zakończenie uroczystości Bożego Ciała powiedział, że "wobec toczącej się obok wojny w Ukrainie trzeba prosić Boga o pokój, bo pokój, a nie wojna jest celem. Papieżowi nie chodzi o naiwny pacyfizm". Zaznaczył, że Kościół wskazuje, że przyczyną wojen jest brak sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół katolicki Kazimierz Nycz wiara Jezus Chrystus pokój POLSKA społeczeństwo

"Wielkanoc wojny". Papież w mocnych słowach wezwał do wybrania pokoju

- To "Wielkanoc wojny", widzieliśmy zbyt wiele przelewu krwi - powiedział papież Franciszek. Jak podkreślił, nawiązując do wojny na Ukrainie, "także nasze serca wypełniły strach i udręka". Papież zaapelował o pokój Chrystusa między ludźmi i państwami wyrażając współczucie cierpiącej Ukrainie. Franciszek w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odprawił uroczystą mszę na placu świętego Piotra, wygłosił Orędzie Wielkanocne i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież papież Franciszek wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe pokój Kościół chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus

Modlitwa o pokój na Ukrainie. Ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa

W Warszawie w Wielki Piątek odbędzie się Centralna Droga Krzyżowa. W tym roku pod hasłem "Modlitwa o pokój i wolność dla Ukrainy". Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wraz z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Warszawa droga krzyżowa ruch Triduum Paschalne religia wiara pokój chrześcijaństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

"Jesteśmy wdzięczni za dar nowych błogosławionych". List prezydenta do papieża z okazji rocznicy wyboru

Prezydent Andrzej Duda napisał list do papieża Franciszka z okazji 9. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. W liście czytamy między innymi: "W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam Waszej Świątobliwości najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz łask Bożych w pełnieniu misji prowadzenia Kościoła Powszechnego i sprawowaniu posługi apostolskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent papież papież Franciszek rocznica wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm pokój wojna na Ukrainie wojna 2022 Solidarność uchodźcy