Polskie Radio
Section05
uszczelnianie VAT

Debata Poranka. Paweł Graś stanie przed komisją śledczą?

- Nagranie z udziałem Pawła Grasia wskazuje na to, że miał on, jako rzecznik rządu, wiedzę na temat tego, jak w Polsce wygląda skala wyłudzeń podatku VAT - powiedział w Debacie Poranka Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy". W Polskim Radiu 24 o opublikowanej przez TVP Info taśmie mówili również Mirosław Skowron z "Super Expressu" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Graś Platforma Obywatelska vat uszczelnianie VAT polityka

Uszczelnianie podatków - jak to się odbywa?

Według szacunków resortu finansów wpływy z podatku CIT wyniosą 43,5 mld zł, a w przyszłym mają być aż o miliard wyższe. Z podatku PIT do budżetu ma trafić prawie 112,5 mld zł, a w 2019 - już przeszło 120 mld zł. Wpływy z VATu natomiast ze 167 mld zł w tym roku mają wzrosnąć do ponad 179,5 mld zł w przyszłym. To m.in. skutek uszczelniania systemu podatkowego. Czym jest ten proces?
Zobacz więcej na temat:  podatki uszczelnianie VAT Sylwia Zadrożna

Mafia paliwowa ma w Polsce coraz ciężej

Polska odnosi duże sukcesy w walce z szarą strefą w branży paliwowej. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego w ciągu roku udało się ograniczyć lukę w VAT  z 26 proc. do 14 proc., co oznacza, że jest ona poniżej średniej europejskiej. Przestępcy jednak nie śpią i wciąż szukają nowych metod działania. Takie wnioski płyną z zaprezentowanego dziś w siedzibie Ministerstwa Finansów raportu  "Walka z szarą strefą. Wpływ regulacji na branżę paliw płynnych". 
Zobacz więcej na temat:  paliwa uszczelnianie VAT Błażej Prośniewski