Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Biznes dla wybranych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o oszustwie międzynarodowym Joanny S. i jej syna

Reportaż o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. i jej syna. To zdaniem szwedzkiego syndyka wyłudzenie o wartości aż trzykrotnie większej niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok 300 mln zł. Reportaż oparty na wywiadach z poszkodowanymi w tej międzynarodowej aferze - głównie Polakami. Kupowali oni najczęściej tzw. czasowe prawo do posiadania rzeźby, zwabieni obietnicą wysokiego zysku od inwestycji. Oszukano przedsiębiorców, polityków, artystów i zwykłych obywateli. Niektórzy stracili własne  domy czy kredyty hipoteczne zaciągnięte pod ich budowę. Audycja pokaże też stosunek opieszałość śledczych i służb specjalnych w ścigania autorów tego biznesu oraz traktowanie mediów usiłujących wyjaśnić kulisy tego oszustwa. Joanna S. i jej syn - autorzy biznesu na rzeźbie zostali zatrzymani po ok. trzech latach poszukiwań listem gończym. Czy to zatrzymanie miało związek z nasilonym zainteresowaniem mediów oszustwem, którego autorów nie potrafili odnaleźć śledczy od kilku lat?
Zobacz więcej na temat: 

Mogiła

Ostatnie kilka dni spędziliśmy, obchodząc święta poświęcone zmarłym. Z tej okazji wspominaliśmy nie tylko swoich bliskich, lecz także dawne tradycje pogrzebowe. Dziś w kolejnym odcinku Źródłosłowu jeszcze raz pochylamy się nad grobami, a raczej nad mogiłami - różne znaczenia tego słowa przybliży nam językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, prof. Jan Adamowski.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia

Europa od kuchni 23.11.2021

We wtorek 23 listopada rozpoczną się pierwsze w historii Dni Otwartych Danych Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się online, jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Celem wydarzenie jest zwrócenie uwagi wszystkich zainteresowanych na korzyści płynące ze współdzielenia danych i ich rosnące znaczenie dla sektora publicznego, obywateli i przedsiębiorców. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Której śladami Chopinowie chodzili

23  listopada 1798 r.  urodziła się w Warszawie Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, pisarka, pedagog, autorka powieści historyczno-obyczajowych. Łączył ją serdeczny stosunek z rodziną Chopinów, już od najwcześniejszych lat życia Fryderyka. Często uczestniczyła w spotkaniach u hr. Franciszka Skarbka. W latach 1829-30 otworzyła salon dla bliskich jej osób, tj. literatów i artystów warszawskich, gdzie Chopin i Brodziński byli zawsze najmilej widziani. Pisarka ogromnie lubiła muzykę i ze szczególnym wzruszeniem zawsze słuchała gry Fryderyka. W jej nieukończonych Pamiętnikach można odnaleźć notatki o koncercie „naszego wirtuoza Chopina” już na emigracji, gdzie spotykali się w Karlsbadzie i w Paryżu. Kompozytor często powracał do pięknych opisów Okolic Warszawy pióra Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej. Jej odejście w 1845 r. wzbudziło ogromny żal Chopina. Serca Klementyny, tak jak i Fryderyka, powróciło po latach do kraju i spoczęło w kościele św. Krzyża w Warszawie. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Hobby na całe życie" – reportaż Ewy Michałowskiej o dość mało znanym dzisiaj hobby, jakim jest krótkofalarstwo

W okresie nasilenia czwartej fali pandemii, warto przypomnieć o dość mało znanym dzisiaj hobby, jakim jest krótkofalarstwo. Przede wszystkim umożliwia łączność foniczną z całym światem – bez wychodzenia z domu. Poza tym krótkofalowcy nie tylko znakomicie się bawią, nawiązując łączności, ale są w stanie pomóc w okresach prawdziwego zagrożenia.
Zobacz więcej na temat: 

„Zaczęliśmy od ostryg”

22 listopada 1805 r. urodził się Józef Brzowski, polski kompozytor, wiolonczelista, dyrygent i publicysta muzyczny, przyjaciel Chopina z lat szkolnych. Pierwsze lekcje muzyki pobierał u swego szwagra Karola Kurpińskiego, później studiował w Konserwatorium Warszawskim. Wśród wspomnień o polskim kompozytorze wydatne miejsce zajmują notatki pamiętnikarskie Brzowskiego, który podróżując po Europie zatrzymał się w Paryżu na kilka miesięcy. Fragment wspomnień poświęcił jednej z kolacji, na którą Chopin zaprosił jego i Jana Matuszyńskiego do Au Rocher de Cancal, rezerwując salonik na pierwszym piętrze. „Zaczęliśmy od ostryg, potem przyszła kolej na zupę, dziczyznę, matelote (ryba w winnym sosie) i świeże szparagi. Do kolacji podawano najlepszego szampana, wśród gości krążyły świetne cygara. Koniak piliśmy w Tortoni Café, którą szczególnie lubił, bo ilekroć się zatrzymał, wynoszono mu stamtąd do powozu jego ulubione lody”. (md)
Zobacz więcej na temat: