"Biznes dla wybranych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o oszustwie międzynarodowym Joanny S. i jej syna Reportaż o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. i jej syna. To zdaniem szwedzkiego syndyka wyłudzenie o wartości aż trzykrotnie większej niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok 300 mln zł. Reportaż oparty na wywiadach z poszkodowanymi w tej międzynarodowej aferze - głównie Polakami. Kupowali oni najczęściej tzw. czasowe prawo do posiadania rzeźby, zwabieni obietnicą wysokiego zysku od inwestycji. Oszukano przedsiębiorców, polityków, artystów i zwykłych obywateli. Niektórzy stracili własne domy czy kredyty hipoteczne zaciągnięte pod ich budowę. Audycja pokaże też stosunek opieszałość śledczych i służb specjalnych w ścigania autorów tego biznesu oraz traktowanie mediów usiłujących wyjaśnić kulisy tego oszustwa. Joanna S. i jej syn - autorzy biznesu na rzeźbie zostali zatrzymani po ok. trzech latach poszukiwań listem gończym. Czy to zatrzymanie miało związek z nasilonym zainteresowaniem mediów oszustwem, którego autorów nie potrafili odnaleźć śledczy od kilku lat? Zobacz więcej na temat:
"Projekt: paczka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o akcji "Paczka dla Seniora" Fundacja Dobrych inicjatyw po raz szósty organizuje akcję "Paczka dla Seniora". To nie tylko ogromne wsparcie dla samotnych, starszych osób, ale też wielka lekcja empatii dla młodzieży z domów dziecka, która uczestniczy w przygotowaniach. Zaangażowanie wielu wolontariuszy pokazuje, że potrafimy myśleć o innych. Zobacz więcej na temat:
"Praca i inne grzechy. Prawdziwe życie nowojorczyków" Charliego LeDuffa Zobacz więcej na temat: Trójka Mateusz Matyszkowicz
Mogiła Ostatnie kilka dni spędziliśmy, obchodząc święta poświęcone zmarłym. Z tej okazji wspominaliśmy nie tylko swoich bliskich, lecz także dawne tradycje pogrzebowe. Dziś w kolejnym odcinku Źródłosłowu jeszcze raz pochylamy się nad grobami, a raczej nad mogiłami - różne znaczenia tego słowa przybliży nam językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, prof. Jan Adamowski. Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia
Na gościńcu Słowo "gościniec" pochodzi od czasownika "gościć" i ma przynajmniej trzy znaczenia. Przede wszystkim jest to szeroka droga wiejska, to także zajazd czy karczma przydrożna, oraz dawne określenie drobnego upominku, który wręczano po powrocie z podróży. W pierwszym naszym spotkaniu z nieoczywistymi terminami naszym przewodnikiem jest językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, prof. Jan Adamowski. Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Aleksandra Tykarska
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 23.11.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Europa od kuchni 23.11.2021 We wtorek 23 listopada rozpoczną się pierwsze w historii Dni Otwartych Danych Unii Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się online, jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Celem wydarzenie jest zwrócenie uwagi wszystkich zainteresowanych na korzyści płynące ze współdzielenia danych i ich rosnące znaczenie dla sektora publicznego, obywateli i przedsiębiorców. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
Krzysztof Penderecki. 88. rocznica urodzin kompozytora. Zobacz serwis specjalny Zobacz więcej na temat: serwisy specjalne
"Pożegnanie" – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny upamiętniający ojca Jerzego Tomzińskiego Zmarł ojciec Jerzy Tomziński kilkukrotny przeor ojców paulinów na Jasnej Górze. Miał 103 lata. 17 listopada odbył się jego pogrzeb. W audycji wysłuchamy refleksje ojca Tomzińskiego na temat śmierci. Zobacz więcej na temat:
Której śladami Chopinowie chodzili 23 listopada 1798 r. urodziła się w Warszawie Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, pisarka, pedagog, autorka powieści historyczno-obyczajowych. Łączył ją serdeczny stosunek z rodziną Chopinów, już od najwcześniejszych lat życia Fryderyka. Często uczestniczyła w spotkaniach u hr. Franciszka Skarbka. W latach 1829-30 otworzyła salon dla bliskich jej osób, tj. literatów i artystów warszawskich, gdzie Chopin i Brodziński byli zawsze najmilej widziani. Pisarka ogromnie lubiła muzykę i ze szczególnym wzruszeniem zawsze słuchała gry Fryderyka. W jej nieukończonych Pamiętnikach można odnaleźć notatki o koncercie „naszego wirtuoza Chopina” już na emigracji, gdzie spotykali się w Karlsbadzie i w Paryżu. Kompozytor często powracał do pięknych opisów Okolic Warszawy pióra Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej. Jej odejście w 1845 r. wzbudziło ogromny żal Chopina. Serca Klementyny, tak jak i Fryderyka, powróciło po latach do kraju i spoczęło w kościele św. Krzyża w Warszawie. (md) Zobacz więcej na temat:
"Hobby na całe życie" – reportaż Ewy Michałowskiej o dość mało znanym dzisiaj hobby, jakim jest krótkofalarstwo W okresie nasilenia czwartej fali pandemii, warto przypomnieć o dość mało znanym dzisiaj hobby, jakim jest krótkofalarstwo. Przede wszystkim umożliwia łączność foniczną z całym światem – bez wychodzenia z domu. Poza tym krótkofalowcy nie tylko znakomicie się bawią, nawiązując łączności, ale są w stanie pomóc w okresach prawdziwego zagrożenia. Zobacz więcej na temat:
"Hanik" - reportaż Agnieszki Loch o beatyfikacji ks. Jana Franciszka Macha Pochodzący z Chorzowa Ksiądz Jan Franciszek Macha jest nowym błogosławionym Kościoła Katolickiego. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w katowickiej katedrze w sobotę, 20 listopada. Ksiądz Macha zwany w rodzinie "Hanikiem" został zamordowany przez hitlerowców za działalność charytatywną podczas II wojny światowej. Miał 28 lat. Zobacz więcej na temat:
„Zaczęliśmy od ostryg” 22 listopada 1805 r. urodził się Józef Brzowski, polski kompozytor, wiolonczelista, dyrygent i publicysta muzyczny, przyjaciel Chopina z lat szkolnych. Pierwsze lekcje muzyki pobierał u swego szwagra Karola Kurpińskiego, później studiował w Konserwatorium Warszawskim. Wśród wspomnień o polskim kompozytorze wydatne miejsce zajmują notatki pamiętnikarskie Brzowskiego, który podróżując po Europie zatrzymał się w Paryżu na kilka miesięcy. Fragment wspomnień poświęcił jednej z kolacji, na którą Chopin zaprosił jego i Jana Matuszyńskiego do Au Rocher de Cancal, rezerwując salonik na pierwszym piętrze. „Zaczęliśmy od ostryg, potem przyszła kolej na zupę, dziczyznę, matelote (ryba w winnym sosie) i świeże szparagi. Do kolacji podawano najlepszego szampana, wśród gości krążyły świetne cygara. Koniak piliśmy w Tortoni Café, którą szczególnie lubił, bo ilekroć się zatrzymał, wynoszono mu stamtąd do powozu jego ulubione lody”. (md) Zobacz więcej na temat: