Polskie Radio
Section05
Złote Globy

"Chłopiec i czapla" – poruszająca historia o dojrzewaniu, miłości i stracie

Film "Chłopiec i czapla" nagrodzony został Złotym Globem w kategorii "Najlepszy film animowany". To przełomowy moment w historii światowej kinematografii, bo nigdy wcześniej żaden obraz z gatunku anime nie zdobył tego wyróżnienia. Wiele wskazuje na to, że dzieło Hayao Miyazakiego powalczy również o Oscara.
Zobacz więcej na temat:  Hayao Miyazaki anime Złote Globy FILM film animowany KULTURA Trójka Tomasz Miara Małgorzata Wosiek Oscary 2024

Adriana Prodeus o filmie "Chłopiec i czapla": to baśń, która zadziwia na każdym poziomie

- To jest testament twórcy, w którym on opowiada o tym, jak świat zbudować od nowa i jak z takich maleńkich klocków przedstawionych na ekranie można zbudować jakąś harmonię na świecie ciągle targanym wojnami, głodem i kryzysem humanitarnym - tak Adriana Prodeus mówiła w Dwójce o filmie "Chłopiec i czapla", który wchodzi właśnie do kin.
Zobacz więcej na temat:  kino kino azjatyckie kino japońskie animacja Złote Globy film animowany Paweł Siwek Adriana Prodeus

Po latach kontrowersji wracają Złote Globy. Ogłoszono nominacje: dominują "Barbieheimer" i "Sukcesja"

W ostatnich latach Złote Globy miały poważne problemy, ale wygląda na to, że wracają jako jedna z najważniejszych nagród filmowych. W tym roku dominują trzy tytuły: "Barbie", "Oppenheimer" oraz "Sukcesja": ile nagród zdobędą? Ponownie też ogłoszeniem nominacji do Złotych Globów rozpoczyna się tzw. "sezon statuetek", gdyż jak wiadomo, już wkrótce – 21 grudnia – zostanie ogłoszona lista nominacji oscarowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Złote Globy Hollywood Jan Pachlowski Tomasz Miara Trójka

Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
Zobacz więcej na temat:  Złote Globy kino Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek reżyser FILM

Abel Korzeniowski: serial "Dom grozy" to cenne doświadczenie

20 stycznia do polskich kin wejdzie amerykański dramat "Till", zbierający za oceanem pozytywne recenzje. Autorem muzyki do filmu jest Abel Korzeniowski, polski kompozytor dwukrotnie nominowany do Złotego Globu. O tym filmie, ale także o innych produkcjach przy których pracował w "Trójkowo, filmowo" z artystą, który już od kilkunastu lat mieszka w Hollywood i tam robi karierę, rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Steven Spielberg Złote Globy Trójka