Polskie Radio
Section05
Święto Niepodległości

Prezydent wnioskuje o zwołanie Zgromadzenia Narodowego

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z wnioskiem do Sejmu o zwołanie Zgromadzenia Narodowego na 5 grudnia - to dzień, w którym przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Współtwórca niepodległej Polski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Józef Piłsudski Święto Niepodległości

"Temperatura wokół tego wydarzenia opadła"

Obchody Święta Niepodległości przebiegły spokojnie, ale z wyraźnym podziałem na obozy polityczne. W Warszawie największe manifestacje zgromadziły marsze organizowane przez narodowców - Marsz Niepodległości - oraz Komitet Obrony Demokracji. Podsumowali je w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Marsz Niepodległości POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości

"Nie ma żadnych przesłanek żeby przeprowadzać ekshumacje"

– Krytyka decyzji ws. ekshumacji wynika z tego, że nie wiadomo, po co te ekshumacje są przeprowadzane. Informacja ze strony prokuratury jest niejasna i myląca. Przesłanki formalne, które upoważniają do ekshumacji, to udział osób trzecich w przestępstwie. Od sześciu lat prokuratura starała się ustalić, jakie były przyczyny katastrofy i wszystkie dotychczas zgromadzone dowody przemawiają za tym, że był to wypadek komunikacyjny – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Jan Grabiec katastrofa w Smoleńsku Platforma Obywatelska rząd Beaty Szydło Święto Niepodległości

Kornel Morawiecki: ekshumacje nie przybliżą nas do prawdy

– Nie przewiduję, by odkrycie 83 trumien dało odpowiedź na to, dlaczego doszło do tej tragedii – mówił w audycji Dwoje Na Jednego o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej Kornel Morawiecki, opozycjonista z czasów PRL i przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump ekshumacja Kornel Morawiecki Marsz Niepodległości Smoleńsk Święto Niepodległości katastrofa w Smoleńsku

"Odejście Rzeplińskiego nie zakończy sporu o TK"

- Wszystko co się ostatnio dzieje, głównie w kwestii zamieszania wokół nowego regulaminu TK, zmierza do tego, by sparaliżować wybór nowego prezesa. Prezydent dostanie do wyboru kandydatury, z których żadna nie będzie mu odpowiadała - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Warzecha. - PiS chodzi o to, żeby mieć własnego przewodniczącego TK - stwierdził Grzegorz Sroczyński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rzepliński Grzegorz Sroczyński Łukasz Warzecha Marek Mądrzejewski Święto Niepodległości Trybunał Konstytucyjny Tydzień Kontra Tydzień wybory w USA

Apel prezydenta próbą zasypania podziałów

– Prezydent Andrzej Duda wyraźnie zaakcentował swoją skłonność do tego, by co najmniej zafastrygować to pęknięcie, które jest pomiędzy ludźmi wyznającymi różne poglądy na państwo – mówił o przemówieniu Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice. Wydarzenia tygodnia komentowała w Polskim Radiu 24 również Anna Sarzyńska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda polityka Święto Niepodległości Andrzej Jonas Donald Trump wybory w USA

11 listopada. "W ten dzień wszyscy powinniśmy być razem"

Jedno Święto Niepodległości, wiele marszy i zgromadzeń. Tak Polacy celebrowali rocznicę odzyskania suwerenności. W Polskim Radiu 24 przebieg wydarzeń związanych z 11 listopada komentowali Jakub Szymczuk, fotoreporter, Weronika Kostrzanowska z Inicjatywy Polska i Michał Moskal z Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Marsz Niepodległości polityka POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości