Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Nadzieja na przetrwanie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Zamknięta w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej inteligencja żydowska zajęła się i dokumentowaniem życia odciętego od świata miejsca. Inicjatorem tych działań był m.in. Emanuel Ringelblum, historyk, działacz społeczny i publicysta, twórcą tzw. Archiwum Getta Warszawskiego. Nazywane też "Archiwum Ringelbluma" stanowi dzisiaj jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż getto warszawskie Żydzi historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Rocznica powstania w warszawskim getcie. Hołd i pamięć

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski powstanie w getcie Warszawa Żydzi Trójka Piotr Łodej

"Pokazali, że walka w słusznej sprawie nigdy nie jest przegrana". Premier o powstaniu w getcie warszawskim

"Cześć i chwała bohaterom powstania w getcie warszawskim, którzy pokazali, że walka w słusznej sprawie - o wolność i podstawowe wartości ludzkie - nigdy nie jest beznadziejna i przegrana, a barbarzyństwu, złu i totalitaryzmowi należy postawić zdecydowaną tamę" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki getto warszawskie społeczeństwo historia Polski II wojna światowa

Żonkile przypomną o powstaniu w warszawskim getcie. Jubileusz akcji muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje, już po raz dziesiąty, akcję "Żonkile", upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada 79. rocznica pierwszego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa getto warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie regiony mazowieckie Warszawa

"Wiara i ojczyzna były tak samo ważne w jego domu". Milena Kindziuk o rodzicach Jana Pawła II

Kim byli Emilia i Karol Wojtyłowie? Dlaczego Kościół stara się o włączenie ich do grona świętych? Na te pytania odpowiada dr Milena Kindziuk, która przez kilka lat poszukiwała niepublikowanych wcześniej dokumentów i wspomnień o rodzicach papieża. Biografia "Emilia i Karol Wojtyłowie" stanowi portret silnej, a zarazem pokornej rodziny, która do końca zaufała Bogu. - Rodzice formowali przyszłego papieża do katolicyzmu, ale też do patriotyzmu - mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki Milena Kindziuk.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła wiara POLSKA historia Polski

"Polacy czuli się oszukani, podobnie jak dziś Ukraińcy". Historyk o zbrodni katyńskiej

- Są politycy którzy mają świadomość rosyjskich zbrodni na Ukrainie, ale, gdy dochodzi do wyciągnięcia z tego wniosków, zaostrzenia sankcji, to uciekają od decyzji. W pewnym sensie pozostawiają Ukrainę na pastwę losu. Podobieństwo do Katynia jest daleko idące - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Tadeusz Wolsza.
Zobacz więcej na temat:  Katyń II wojna światowa ZSRR zbrodnia katyńska historia Polski Ukraina

"Gra szyfrów". Nowy projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej

"Gra szyfrów" to projekt gamingowy przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej jako gra FPP, składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN gra historia Polski wojna polsko-bolszewicka