Polskie Radio
Section05
historia Polski

Po raz 12. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski agresja sowiecka II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Witek: walczyli z rosyjskim okupantem, tak jak dziś Ukraińcy

Trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rano, w dawnym więzieniu i areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie przedstawiciele rządu, parlamentu oraz Instytutu Pamięci Narodowej zapalili znicze. Upamiętniają one działaczy niepodległościowego podziemia, zamordowanych przez komunistyczne władze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Żołnierze Wyklęci Elżbieta Witek Zbigniew Ziobro historia Polski

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej

Osiemdziesiąta rocznica utworzenia Armii Krajowej zobowiązuje do pewnych refleksji i podsumowań. I właśnie o tych trudnych czasach, które wyzwoliły w nas, Polakach, ogromne pokłady heroizmu, opowiedzieli w swoich utworach pieśniarze: Andrzej Kołakowski, Jacek Kowalski, Paweł Orkisz, Norbert "Smoła" Smoliński, Maciej Wróblewski i wielu, wielu innych.    
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Władysław Sikorski Lech Makowiecki

Dzień Żołnierzy Wyklętych. Prof. Szwagrzyk: nie możemy o nich zapomnieć

1 marca po raz 11 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN Instytut Pamięci Narodowej Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski Krzysztof Szwagrzyk

Motyw zagrożonej rodziny w malarstwie

W tej chwili zarówno całe rodziny, jak i osamotnione matki z dziećmi przemierzają ulice atakowanych ukraińskich miast i korytarze uchodźczych ośrodków w oddalonej od ojczyzny Polsce. Motyw kobiety z dziećmi w sytuacji zagrożenia i ucieczki to także częsty motyw w sztuce. W audycji "Trójka przed południem" opowiedział o nim Michał Pieczka, historyk sztuki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski muzeum rodzina Trójka Ukraina uchodźcy dziecko symbole

Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski Górny Śląsk Śląsk Chorzów muzeum skansen konkurs rodzina chłopi

Kulturkampf i walka o polskość w zaborze pruskim (1871-1914)

Okres od zjednoczenia Niemiec do wybuchu I wojny światowej to najbardziej nasilona germanizacja i zwalczanie polskości w zaborze pruskim. Jak zareagowała na to ludność polska? Jak to się stało, że bohaterem narodowym stał się dla niej chłop Michał Drzymała? Dlaczego do rangi symbolu oporu urósł także strajk dzieci w niewielkiej szkole we Wrześni w 1901 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Prusy Niemcy Otto von Bismarck katolicyzm wiara

Poszukiwania szczątków polskich bohaterów. Wiceprezes IPN: ślad miał po nich zaginąć

- Wokół śmierci majora Józefa Kurasia, a szczególnie wokół pogrzebania jego szczątków istnieje wiele historii oraz mitów. Przekazy są różne, często sprzeczne, ale najbardziej popularne mówią o tym, że szczątki majora były przewiezione do Krakowa i tam miały być pogrzebane na terenie dziedzińca wewnętrznego Urzędu Bezpieczeństwa. Ten teren był przez nas badany, we wskazywanym miejscu nie było szczątków - mówił w Polskim Radiu 24 o szczątkach Żołnierza Wyklętego wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci okupacja sowiecka okupacja niemiecka POLSKA