Polskie Radio
Section05
służba bezpieczeństwa

IPN opublikował wyniki śledztwa ws. zabójstwa Stanisława Pyjasa. Możliwe wznowienie postępowania

IPN poinformował, że Stanisław Pyjas został najprawdopodobniej wypchnięty przez balustradę klatki schodowej z wysokości II piętra. Prokurator IPN w 2019 roku umorzył w śledztwo ws. zabójstwa przez funkcjonariuszy SB z powodu niewykrycia sprawców. Postępowanie może być podjęte na nowo.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo PRL służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna IPN POLSKA społeczeństwo

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA historia Polski

TYLKO U NAS Śmierć Stanisława Pyjasa i usprawiedliwianie konfidenta

Przed dwoma laty były donosiciel bezpieki Lesław Maleszka wspominał Stanisława Pyjasa, tłumacząc, dlaczego donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa. Okazuje się, że swoisty "proces beatyfikacyjny" wieloletniego tajnego współpracownika doczekał się kontynuacji. Kolejny rozdział dopisał Cezary Łazarewicz, reporter, laureat prestiżowej nagrody Nike.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków służba bezpieczeństwa PRL komunizm

Tadeusz Płużański o o zbrodniach UB i MO w Siedlcach i Starej Wsi 12-13 kwietnia 1945

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku po godz. 22.00 funkcjonariusze siedleckiego Urzędu Bezpieczeństwa dokonali potwornej zbrodni, rozstrzeliwując - bez sądu i wyroku - 16 młodych mieszkańców Siedlec. Ofiar byłoby więcej, jednak dwie osoby - z ranami postrzałowymi - zdołały zbiec i ukryć się przed funkcjonariuszami. O tej bezkarnej zbrodni komunistycznych oprawców mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa

"DUDEK", czyli socjalistyczna Enigma rodem z PRL

W 1957 roku zostało powołane Biuro "A", specjalistyczna jednostka naukowo-badawcza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmująca się kryptografią oraz łamaniem szyfrów obcych. Najbardziej znanym rozwiązaniem kryptograficznym tej struktury było urządzenie szyfrujące o nazwie "DUDEK". Można powiedzieć, że była to "socjalistyczna Enigma", ponieważ urządzenia używano nie tylko w PRL, ale także w krajach bloku wschodniego, zwłaszcza w NRD. 
Zobacz więcej na temat:  szyfrowanie PRL służba bezpieczeństwa służby specjalne Dorota Truszczak Enigma szyfr kryptologia

PR24 "Wyjaśnić w imię prawdy i sprawiedliwości". Działacz Solidarności o zabójstwie ks. Blachnickiego

- System komunistyczny wyeliminował w ten sposób nie tylko ks. Blachnickiego. Były działania przeciwko kardynałowi Wyszyńskiemu i jego współpracownikom. Kolejne zbrodnie to ks. Popiełuszko, ks. Niedzielak, ks. Suchwolec, pamiętamy też strzały oddane do Jana Pawła II. System komunistyczny nie zaniechał działań wobec Kościoła, swojego przeciwnika - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, działacz "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa POLSKA służby i bezpieczeństwo PRL Kościół morderstwo księdza Blachnickiego Tadeusz Płużański