Polskie Radio
Section05
strajki

"Referendum jest krokiem prawie ostatecznym”

W Barcelonie nie jeżdżą autobusy ani metro, w regionie zamknięte są kioski, restauracje i piekarnie – w ten sposób mieszkańcy regionu protestują przeciwko przemocy policji, do której doszło w niedzielę podczas głosowania w referendum niepodległościowym. W Polskim Radiu 24 o referendum rozmawiali prof. Cezary Taracha (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i dr Pablo de la Fuente (Uczelnia Vistula).
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania referendum w Katalonii strajki

"Niech poleje się krew". Strajk lekarzy rezydentów

W poniedziałek w całej Polsce lekarze rezydenci rozpoczęli protest głodowy przeciwko – jak mówią – swoim głodowym pensjom. Jedną z form protestu jest akcja oddawania krwi zaplanowana w dniach 2-6 października, organizowana pod hasłem "Niech poleje się krew". W Gorącym Temacie komentarz dra Stanisława Maksymowicza, eksperta ds. służby zdrowia z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz strajki służba zdrowia

Sierpień 1980. Wspomnienia Krzysztofa Wyszkowskiego

Strajk w Stoczni Gdańskiej i powstanie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego były decydującymi momentami walki z komunistyczną władzą latem 1980 roku. – Strajk był największym wyzwaniem. To było przejście z życia podziemnego do jawnego. Wydawane przez nas pismo „Solidarność” było rozchwytywane – powiedział o działalności kolportażowej podczas strajku w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” działacz opozycji i wydawca Krzysztof Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Krzysztof Wyszkowski strajki strajki sierpniowe Solidarność media

Lato strajkowe 1980

Choć strajki na Wybrzeżu kojarzą się z połową sierpnia, lato strajkowe 1980 roku to także początek lipca. O tym, jak doszło do strajku w Stoczni Gdańskiej i Trójmieście, a także o powstaniu Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych, opowiadał w audycji Pamiętaj To Solidarność Andrzej Gwiazda, po wybuchu strajku w sierpniu 1980 członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  strajki strajki sierpniowe Andrzej Gwiazda Solidarność sierpień 80

Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku

Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strajki historia Polski PRL komunizm Grzegorz Majchrzak IPN

Lato ’80 z perspektywy władz PRL

Lato 1980 to nie tylko sierpniowe strajki, które doprowadziły do rejestracji NSZZ „Solidarność”. Robotnicy zaczęli protestować już w lipcu, w odpowiedzi na kolejne podwyżki cen żywności. W audycji „Pamiętaj, to Solidarność” prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił o tym, jak na wydarzenia sprzed niemal czterdziestu lat patrzyła ówczesna władza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lata 80 historia Polski historia PRL PRL Solidarność strajki Jerzy Eisler

Lipiec 1980. "Strajki lubelskie przełamały barierę strachu"

- Strajki lubelskie wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń w całym kraju. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik jako reakcja na podwyżki cen żywności w zakładowej stołówce. Wyjątkowość tego strajku polegała na tym, że zapoczątkował on falę protestów na całej Lubelszczyźnie - powiedział w audycji Pamięta - to Solidarność dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL komunizm strajki Świdnik Lubelszczyzna Marcin Dąbrowski historia Polski