Czwórka na zawodach Robotów Sumo Challenge 2023

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 21:59
Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 - wydarzenie, które ma na celu zaintrygować i fascynować zarówno entuzjastów robotyki, jak i osoby, które na co dzień nie mają styczności z tą dziedziną nauki. Będziemy na miejscu! 
Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty.
Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo, w których zamiast zapaśników występują roboty.Foto: KFPŁ Nina Zagórowicz

Sumo Challenge to nowy wymiar walk sumo i propozycja dla każdego, kto zawsze chciał zmierzyć się z przeciwnikiem na ringu. Tutaj jednak nie ma tradycyjnych strojów i japońskich rytuałów, bo wyzwanie podejmują… roboty. Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 są miejscem, gdzie twórcy robotów spotykają się, by dzielić się swoimi doświadczeniami, wymieniać pomysłami i prezentować najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki. Wydarzenie przyciąga konstruktorów z całej Europy, tworząc inspirującą przestrzeń do rozwoju i współpracy. Nie mogło nas tam zabraknąć - Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 

Na naszej imprezie zmierzą się roboty najmniejsze i największe: nano i mega, będą też roboty line follower, czyli podążające za linią. To będą roboty wykonane z klocków Lego, nic więc dziwnego, że ta kategoria cieszy się dużą popularnością wśród dzieci - opowiadał w Czwórce  Tomasz Smaż, prezes Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej. - Nie mniej interesującą w tej kategorii wiekowej jest też konkurencja Bear Rescue (Uratuj misia), która polega na odnalezieniu pluszaka w labiryncie i przeprowadzeniu go do punktu startowego.

Konkurencje Sumo Challenge 2023:

  • Sumo
  • Line Follower
  • Micromouse
  • Humanoid Sprint
  • Freestyle
  • Bear Rescue
  • Roborace
  • Ketchup House

Międzynarodowe Zawody Robotów odbywają się od 2008 roku w Zatoce Sportu w Łodzi. To inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego Robotyki SKaNeR, które działa na Politechnice Łódzkiej. W tym roku pojawią się konstruktorzy m.in. z Turcji i Litwy. 

***

Na audycję z cyklu "Kto pytał?" w sobotę (18.11) o godzinie 12.00 zaprasza Weronika Puszkar.

pj/aw

Czytaj także

Od robota sumo do odkurzacza i magazynowych pomocników

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 15:11
Studenci Politechniki Śląskiej stworzyli roboty sumo i inne. Dziś walczą one na ringach, jadą po śladach, ale ich przyszłość jest w wielkiej technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki robotów. Co w programie Sumo Challenge 2023?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:30
Roboty sumo w różnych kategoriach wagowych, roboty z klocków, roboty line follower i robotyczny freestyle. Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbywają się na Politechnice Łódzkiej od 2008 roku. Czwórka jest patronem wydarzenia. 
rozwiń zwiń