Drużyna FaroTech. Polscy uczniowie w konkursie FIRST Robotics Competition

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 11:10
Uczniowie z warszawskich szkół średnich przygotowują się do największego w ich życiu wyzwania - udziału w międzynarodowym konkursie robotycznym FIRST Robotics Competition. Stworzyli drużynę FaroTech, a Politechnika Warszawska udostępniła im swoje zaplecze, by zbudowali robota, którego zaprezentują w Turcji.
FIRST Robotics Competition (FRC) to najbardziej prestiżowy konkurs projektowania i budowy robotów skierowany do osób w wieku 15-18 lat. (zdj. ilustracyne)
FIRST Robotics Competition (FRC) to najbardziej prestiżowy konkurs projektowania i budowy robotów skierowany do osób w wieku 15-18 lat. (zdj. ilustracyne)Foto: Shutterstock.com/yasinemirakbas
  • FaroTech to drużyna warszawskich uczniów szkół średnich, którzy interesują się robotyką.
  • W marcu przyszłego roku młodzi naukowcy wezmą udział w międzynarodowym konkursie robotycznym FIRST Robotics Competition.
  • FIRST Robotics Competition to najbardziej prestiżowy konkurs projektowania i budowy robotów skierowany do osób w wieku 15-18 lat.

- Jeżeli chodzi o nasze cele, to tym głównym jest pojechanie do Istambułu i wygranie konkursu - mówią członkowie FaroTech. - Ale jeśli to się nie uda, to cała droga: zabawa, nauka, budowanie, programowanie i promowanie robota, i ta przyjaźń, która się między nami zawiązała i będzie trwać przez lata, to już jest nasza wygrana.

FaroTech i Star Wars

Uczniowie spotykają się co tydzień od wtorku do piątku. Pracują razem, uczą się wspólnego rozwiązywania problemów, ale także organizują sobie spotkania integracyjne. - Inicjatorem grupy był mój syn Janek Piramidowicz, który wyszperał w sieci informacje o konkursie. Poprzednie podejście mieliśmy mniej udane, bo udało nam się tylko ściągać części do budowy robota, teraz był czas, żeby go zbudować - opowiada mentor drużyny Ryszard Piramidowicz z Politechniki Warszawskiej. - Jestem wielkim fanem Star Wars, co tłumaczy moje zainteresowanie tematem - śmieje się Janek. - Moim pierwszym projektem "na poważnie" był prototyp robotycznej ręki, do którego zainspirował mnie Lord Vader.

Posłuchaj
18:05 CZWÓRKA Reset - robot 02.11.2023.mp3 Drużyna FaroTech o udziale w FIRST Robotics Competition (Reset/Czwórka)

FIRST Robotics Competition - zasady konkursu

FIRST Robotics Competition to międzynarodowy konkurs robotyczny, określany mianem największego i najbardziej prestiżowego konkursu tego typu na świecie. Przeznaczony jest dla uczniów w wieku 15-18 lat.

- Naszym zadaniem było stworzenie robota, który m.in. musi umieć wykonywać najprostsze industrialne czynności: podnieść coś, przenieść w inne miejsce, wjechać na rampę i zjechać z niej. Wszystko po to, żeby nauczyć się podstaw pracy zespołowej oraz inżynierii i technologi - opowiadają goście Czwórki.  

- Ten konkurs to nie tylko wielkie przedsięwzięcie robotyczne, ale też biznesowe. Chodzi w nim przede wszystkim o to, żeby zdefiniować zespół, potem, już w zespole, rozwiązać problem techniczny i z rozwiązanym problemem w postaci robota o określonej funkcjonalności wygrać zawody - dodaje opiekun grupy. 

Sprawdź też:

Co zaprezentują polscy uczniowie w Istambule?

W FIRST Robotics Competition biorą udział drużyny składające się z co najmniej 12 młodych osób. Uczniowie mają 6 tygodni na stworzenie strategii, zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie robota. Tematyka i zadania, jakie robot ma wykonać, zmieniają się każdego roku. - Przed nami jeszcze sporo pracy, której nie wykonaliśmy przed tegoroczną odsłoną konkursu, która odbyła się w marcu. Musimy zbudować ramię robotyczne, które będzie w stanie podnieść pachołek lub nadmuchiwaną kostkę, którą dostaliśmy od organizatorów - dodaje Franek Ignatowski. 

"Działamy jak koło zębate - każdy nakręca każdego"

Aby podołać presji czasu, każdy członek drużyny ma w niej swoje określone miejsce. Są programiści, elektronicy, mechanicy, a także osoby odpowiedzialne za zdobywanie partnerów i promocję. - Nasz zespół jest podzielony na cztery piony niczym układ kół zębatych. Każde koło napędza pewną część mechanizmu, żeby drużyna działała jak najbardziej efektywnie - tłumaczą Maja Muchowicz i Zuzia Sławek. Dzięki temu FIRST Robotics Competition przygotowuje zdolnych młodych ludzi do pracy na rynku nowych technologii i pozwala zdobyć doświadczenie w pracy zespołowej. Najbliższe zawody odbędą się w marcu 2024 roku w Turcji.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Maja Muchowicz, Zuzia Sławek, Franek Ignatowski i Janek Piramidowicz (członkowie drużyny FaroTech) oraz Ryszard Piramidowicz (mentor zespołu)

Data emisji: 02.11.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Robotyzacja przyszłością medycyny? Polski lekarz przeprowadził pionierską operację

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:30
Pierwszy raz w karierze nie musiałem myć rąk przed operacją. Siedziałem przy konsoli i sterowałem operującym robotem za pomocą dżojstików - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Suwalski, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przy użyciu robota Da Vinci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 08:53
Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów to zwycięzcy konkursu Explory, którego 12. finał odbył się w Gdyni pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń