Gosia Nealon. Polska pisarka, w której książkach zaczytują się Amerykanki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 14:30
Gosia Nealon odniosła sukces, o jakim marzą inni. Jest autorką bestsellerowego cyklu "The Secret Resistance", który podbił serca Amerykanek. "Kochając wroga. Tajemnice łączniczki” to pierwsza książka pisarki, która ukazała się w języku polskim. 
Książki Gosi Nealon odniosły duży sukces na amerykańskim rynku wydawniczym (zdj. ilustracyjne)
Książki Gosi Nealon odniosły duży sukces na amerykańskim rynku wydawniczym (zdj. ilustracyjne)Foto: Khomenko Maryna/Shutterstock.com
  • Gosia Nealon jest pisarką i autorką bestsellerowego cyklu "The Secret Resistance".
  • Choć akcja jej książek dzieje się w trakcie II wojny światowej w Warszawie, to zaczytują się w nich Amerykanki.
  • Gosia Nealon zadebiutowała w 2021 roku w podwójnej roli - jako pisarka i wydawca.
  • "Kochając wroga. Tajemnice łączniczki" to jej pierwsza książka, która ukazała się w języku polskim. 

Jak debiutują pisarki i pisarze w Nowym Jorku? 

- Amerykański rynek wydawniczy proponuje czytelnikom tysiące tytułów i często zdarza się tak, że po wydaniu książki przepada ona wśród innych nowości - opowiada Gosia Nealon. - Dlatego ważne jest, żeby mieć dobrego agenta literackiego i dobrego wydawcę, a z własnego doświadczenia wiem, że to nie jest łatwa sprawa.

- Sukces zależy od talentu, ale nie będę ukrywać, że także od szczęścia. Pierwszą książkę z cyklu "The Secret Resistance" wydałam sama w 2021 roku. Została ona bardzo dobrze przyjęta i - ku mojemu zaskoczeniu - dostała bardzo dużo recenzji, co w przypadku "debiutantki znikąd" nie jest takie oczywiste - wspomina. - To było ważne doświadczenie, być samej sobie wydawcą. Korzystam z niego do dziś, choć teraz reprezentują mnie dwa wydawnictwa - amerykańskie i polskie.

Wanda i Finn - bohaterowie z rodzinnych wspomnień

Akcja w powieściach Gosi Nealon toczy się w Polsce w czasach II wojny światowej. Mimo to w tych książkach zaczytują się Amerykanki. Autorka, która mieszka i tworzy w Nowym Jorku, dorastała w Łomży. I to właśnie tam usłyszała wiele relacji z pierwszej ręki na temat tego, co działo się po 1939 roku. Z tych opowieści narodziły się postacie Wandy i Finna (bohaterów "Kochając wroga"), młodych ludzi, którzy zakochują się w środku jednego z najbardziej przerażających konfliktów naszych czasów.

Posłuchaj
18:43 CZWÓRKA Kto pytal - ksiazka 27.01.2024.mp3 "Kochając wroga. Tajemice łączniczki" - rozmowa z autorką książki Gosią Nealon (Kto pytał?/Czwórka)

- Wanda trafia do łapanki, ale udaje się jej wymknąć. Wtedy na jej drodze pojawiają się bracia bliźniacy: amerykański szpieg Finn i esesman Stefan. Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie. W jednym z nich Wanda zakochuje się - opowiada pisarka.

Miłość w realiach wojennej Warszawy

W powieści nie brakuje opisów realiów ówczesnej stolicy. - Bazuję na opowieściach mojego taty i babci, bardzo dużo czytam, dużo informacji znajduję też w internecie. Tematyką wojenną zainteresowałam się, kiedy byłam w siódmej klasie podstawówki. Dużo wiem, ale zawsze weryfikuję informacje - przyznaje rozmówczyni Weroniki Puszkar.

Gosia Nealon ma na swoim koncie trzy powieści i właśnie pisze czwartą. Nadal trzyma się zasady, że akcja jej książek dzieje się w Warszawie, ale pojawiają się także nowojorskie wątki. "Kochając wroga. Tajemnice łączniczki" to pierwsza książka pisarki, która ukazała się w języku polskim.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Gosia Nealon (pisarka, autorka książki "Kochając wroga. Tajemnice łączniczki")

Data emisji: 27.01.2024

Godzina emisji: 12.15

kul

kor-mp

Czytaj także

"Jerozolimska plaża". Poszukiwanie sensu życia według Iddo Gefena

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 13:57
- Iddo Gefen obecnie robi doktorat na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i zajmuje się storytellingiem i tym, jak wpływa on na nasz umysł i pamięć - opowiadała Anna Halbersztat, autorka przekładu jego książki "Jerozolimska plaża" z języka hebrajskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kleks. Nowy początek". Jaka jest współczesna wersja bajki wszech czasów?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 14:40
To może być jedna z najgłośniejszych premier 2024 roku. Ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro mówimy współczesnej wersji polskiej bajki wszech czasów. Premiera ekranizacji "Akademii Pana Kleksa" odbędzie się 5 stycznia, a już teraz możemy przeczytać, książkę "Kleks. Nowy początek", która powstała na podstawie filmu w reżyserii Maciej Kawulskiego. 
rozwiń zwiń