MET Gala. Jak wystawa w muzeum zamieniła się w Oscary mody?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 13:30
Dla branży rozrywkowej MET Gala to impreza, na której trzeba być, choć nie każdemu się to udaje. Po raz pierwszy odbyła się w 1995 roku. Dziś urosła do rangi największego święta mody. 
Rihanna na MET Gali w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w 2018 roku. Impreza odbyła się pod hasłem Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination.
Rihanna na MET Gali w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w 2018 roku. Impreza odbyła się pod hasłem "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination". Foto: PAP/Newscom/John Angelillo/UPI Photo
  • MET Gala to największe święto mody, nazywane "Oscarami mody".
  • Jej historia sięga 1948 roku, ale dopiero w 1995 roku zyskała obecną rangę. 
  • To zasługa Anna Wintour - redaktorki naczelnej magazynu "Vogue" i konsultantki Instytutu Kostiumów w Metropolitan Museum of Art.
  • MET Gala jest wydarzeniem towarzyszącym corocznej wystawie w nowojorskim muzeum sztuki. 
  • W tym roku odbędzie się 6 maja. 

MET Gala - historia

Z dużą uwagą, od lat, to wydarzenie śledzi dziennikarz i ekspert popkultury Daniel Matejczyk.

- Żeby poznać historię MET Gali, musimy cofnąć się do roku 1948. Wtedy to w Nowym Jorku zorganizowano spotkanie dla ówczesnych elit poświęcone zdobyciu funduszy na działalność Instytutu Kostiumów. Jednak pierwsze gwiazdy na gali - wśród nich Elizabeth Taylor i Elton John - pojawiły się dopiero w 1971 roku, kiedy przewodniczącą została Diana Vreeland - była redaktorka "Vogue’a", która otrzymała stanowisko konsultantki Instytutu Kostiumów w Metropolitan Museum of Art - opowiada gość Czwórki.

- W 1995 roku Met po raz kolejny zyskała nowy wymiar - za sprawą nowej przewodniczącej, redaktorki naczelnej "Vogue'a" Anny Wintour - i stała się jednym z najważniejszych w świecie popkultury - dodaje.

Ile kosztuje wejściówka na galę i co dzieje się za kulisami?

W ubiegłym wieku wejściówka na MET Galę kosztowała 50 dolarów, dziś za bilet dla jednej osoby trzeba zapłacić 50 tysięcy dolarów, a koszt wynajęcia stolika to 300 tysięcy dolarów.

Posłuchaj
20:56 CZWÓRKA Kto pytal - met gala 27.042024.mp3 MET Gala - historia największego święta mody (Kto pytał?/Czwórka)

Na temat tego, jak wyglądają kulisy imprezy, Daniel Matejczyk rozmawiał z jej uczestniczkami - m.in. Victorią Beckham i Sarą Jessicą Parker - gwiazdą serialu "Seksu w wielkim mieście". Niestety jest to sekret - goście gali muszą przestrzegać polityki zabraniającej korzystania z telefonów i z mediów społecznościowych. - Dopiero od czterech lat możemy oglądać streaming z czerwonego dywanu. Wcześniej fani mody musieli czekać aż fotoreporterzy opublikują zdjęcia w sieci - wspomina rozmówca Weroniki Puszkar. - Ostatnio możemy też oglądać zdjęcia zza kulis, ale robione tylko przez wybranych fotografów. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Met Gala (@metgalaofficial_)

MET Gala 2024: śpiące królewny w ogrodzie czasu

- Kluczowa dla MET Gali jest coroczna wystawa w Instytucie Kostiumów Metropolitan Museum of Art. Jej tytuł staje się motywem przewodnim imprezy - mówi gość Czwórki. - W tym roku brzmi on: "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion". Na ekspozycji znajdzie się 50 projektów  z kolekcji Instytutu, które są zdecydowanie zbyt delikatne, by móc je jeszcze kiedyś założyć. Jak tłumaczył kurator wystawy Andrew Bolton, to tytułowe "śpiące królewny".

Zobacz także:

- To jest święto mody, więc na wydarzeniu nie może zabraknąć osób zajmujących się projektowaniem i tworzeniem mody. Nie może zabraknąć też gwiazd - zwłaszcza tych, które w minionym roku udowodniły, że są "godne", żeby być na gali - mówi Daniel Matejczyk. - Ważna jest też obecność tych, którzy potrafią zaskoczyć kreacjami, "podkręcić atmosferę". W tym gronie są m.in. Lady Gaga, Rihanna, Madonna, a ostatnio Jared Leto.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Met Gala (@metgalaofficial_)

Tegoroczna MET Gala odbędzie się 6 maja, a obowiązujący dress code to "The Garden in Time". Inspiracją dla organizatorów było opowiadanie J.G. Ballarda pod tym samym tytułem (polski tytuł: "Ogród czasu"). Amerykański pisarz ukazał w nim świat, w którym człowiek nie pohamował któregoś ze swych zapędów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Met Gala (@metgalaofficial_)

Daniel Matejczyk i prowadząca audycję Weronika Puszkar. Daniel Matejczyk i prowadząca audycję Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Daniel Matejczyk (ekspert popkultury)

Data emisji: 27.04.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbie i jej konkurentki. Historia lalek na świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 15:00
9 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lalki Barbie. W tym roku stworzona przez Ruth Handler zabawka kończy 65 lat. Czy naprawdę jest najsłynniejszą lalką na świecie?
rozwiń zwiń