Ramen - coś więcej niż "polish rosół" z makaronem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 10:22
- To danie kuchni japońskiej, które jednak niezwykle szybko podbiło europejskie stoły. Tu najważniejszy jest specjalnie przygotowany makaron - mówiła gość Barbara Welento, współwłaścicielka jednej ze stołecznych restauracji, w której od lat serwuje się ramen. 
Ramen to danie kuchni japońskiej
Ramen to danie kuchni japońskiejFoto: Shutterstock.com/Ekaterina Kondratova
  • Ramen to potrawa, którą znaleźć możemy w menu wielu restauracji, a w sieci jest mnóstwo przepisów i wariantów jej przygotowania. 
  • W ramenie najważniejszy jest specjalny makaron pszenny, a także smak umami, który możemy uzyskać nie tylko z mięsa, ale także odpowiednio przygotowanych warzyw.
  • Istnieje ramen bez bulionu, czyli nie w formie zupy, a zwykłego dania.

Od kilku lat niezwykle popularna jest w Polsce kuchnia japońska. Doceniamy nie tylko sushi. Ogromnym sukcesem może poszczycić się warzywny wariant zupy ramen. - Ramen jest w Polsce stosunkowo nowym produktem. Sama jadłam go pierwszy raz dopiero dziesięć lat temu, wówczas była to po prostu japońska zupa z makaronem - wspominała gość Czwórki. 

Ramen - nie tylko "polish rosół" z makaronem

- To danie zdobyło popularność na świecie już po drugiej wojnie światowej. Pochodzi z Chin, a swoją nazwę wzięło z tamtejszego języka - od słowa "makaron". Dziś to danie przede wszystkim potrawa japońska, która jednak nie ma stałego przepisu: ile kuchni, kucharzy i prefektur, tyle ramenów - opowiadała Barbara Welento.

Koniecznym składnikiem tej potrawy jest makaron pszenny. - To specjalny makaron, zrobiony z mąki pszennej, z dodatkiem wody alkalicznej. Dzięki połączeniu tych składników makaron będzie sprężysty i będzie fajnie chłonął bulion - tłumaczyła ekspert. Jak zaznaczała, ważna jest też esencja smakowa, czyli tare, może to być na przykład sos sojowy albo miso, a także olej smakowy. - To właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku - podkreślała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Wegański ramen, czyli jak zrobić mięsny bulion bez mięsa

Ramen jest potrawą przygotowywaną najczęściej na bazie mięsnego bulionu, ale ostatnio coraz częściej spożyć można wegańską wersję tego dania. - Wszystko rozchodzi się o smak umami - mówiła Barbara Welento. - To piąty smak, który daje nam mięso. Oczywiście można uzyskać go też z roślin, na przykład wkładając pomidor do piekarnika. Związek chemiczny, który się wówczas uwalnia, to właśnie glutaminian sodu. Inne źródła umami to m.in. kapusta, suszone pomidory czy grzyby shitake, a także sos sojowy.  

Posłuchaj
16:12 ramenx_PR4_AAC 2023_07_29-15-11-49.mp3 Jak przygotować ramen i na czym polega fenomen tego dania? (Czwórka do kwadratu) 

Gorący ramen najlepszy na jesień. Jaką wersję wybrać latem?

- Gorące i ostre potrawy świetnie sprawdzają się latem, jednak ramen jest także dostępny w wersji na zimno, zwany mazemenem. To danie nie jest jednak szczególnie popularne w Europie. W tym regionie stawiamy częściej na zupę - mówiła gość Czwórki. Mazemen to ramen bez bulionu. W tej odmianie dania także panuje dosyć duża dowolność w dodatkach i sposobach przygotowania, choć oczywiście nieodłącznym składnikiem jest makaron.

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

ProwadziPiotr Firan

Gość: Barbara Welento (współwłaścicielka Ramen Vegan Shop)

Data emisji: 29.07.2023

Godzina emisji: 15.11

kd/kc

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okonomiyaki - japoński przysmak w twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 10:15
- Kuchnia japońska ma wiele fajnych smaków, które warto przybliżyć - mówi w Czwórce Daniel Brzeziński, autor kanału kulinarnego. - Okonomiyaki to proste do wykonania danie, które można przygotować na śniadanie, obiad i kolację. Zawsze będzie pyszne.
rozwiń zwiń