Wyrusz na szlak historycznych smaków. Wielosmakowa stolica

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:56
- Fajnie jest rozejrzeć się, co się dzieje w Warszawie, bo dzieje się wiele. Bez opuszczania miasta możemy smakami zwiedzić świat - mówi Agnieszka Kuś, autorka bloga "Patrzę i jem". - Czasem warto też wrócić do przepisów sprzed 100 lat i sprawdzić, jak jedli nasi przodkowie. 
Kuchnia Warszawy to wspaniały kulinarny miks
Kuchnia Warszawy to wspaniały kulinarny miksFoto: RB_Media/Shutterstock.com
  • Upały to wcale nie jest czas, w którym nie jemy. Warto z międzynarodowej kuchni Warszawy wybrać coś dla siebie. 
  • Kuchnia stolicy nie jest jednorodna i 100 lat temu też taka nie była. 
  • Dawnych smaków Warszawy Agnieszka Kuś szuka we wspomnieniach Aleksandry Szczerbińskiej-Piłsudskiej i Zofii Moraczewskiej. 
  • W stolicy szuka też dawnych i nowoczesnych smaków żydowskich. 

Upały, które towarzyszą nam od kilku dni nie zniechęcają Agnieszki Kuś do jedzenia, patrzenia i czytania o kuchni. - Fajnie jest rozejrzeć się, co się dziś je w Warszawie, bo w stolicy dzieje się bardzo dużo ekscytujących rzeczy. Możemy m.in. popatrzeć jak jedzą inne narodowości i skosztować tych smaków. Jest tu kuchnia koreańska, izraelska, wietnamska, polsko-wietnamska. Korzystam z tego, ale czasem, gdy najdzie mnie ochota to wyciągam stare książki, wspomnienia smakoszy sprzed lat 100-200 - dodaje. 

Kuchnia Warszawy

Kulinaria Warszawy nie są jednoznaczne. Agnieszka Kuś podkreśla, że jako warszawiacy jesteśmy bardzo zróżnicowaną, mieszaną ekipą. Każdy z nas do miasta i do jego kulinariów wnosi coś własnego, innego. Z tego miksu powstaje coś, co jest naszą, warszawską tradycją. 

- Moje studenckie lata to czas zupek pho. Były tanie, dobrze przyprawione i smaczne - wspomina. - To danie zaliczymy do kuchni pol-wiet. To już jest część naszej, warszawskiej tradycji. 


Posłuchaj
12:16 czwórka czwórka do kwadratu 20.08.2023.mp3 O kuchni współczesnej i dawnej Warszawy opowiada Agnieszka Kuś (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Czwórkowy gość zaznacza, że już 100-120 lat temu w Warszawie kosztowaliśmy zagranicznych kuchni, można było się najeść np. litewskimi kołdunami, a i schabowy przybył do nas z Niemiec. - Litwini, Żydzi, Niemcy, Polacy - wszyscy razem budujemy smakową warszawę - mówi gość Mateusza Kulika. 

Kuchnia z międzywojennych listów i pamiętników

Gdy Agnieszka Kuś wybiera się na wyprawę w kulinarną przeszłość stolicy chętnie sięga do wspomnień, pamiętników, listów. 

- Dwudziestolecie międzywojenne to epoka mojej babci. Jednak pisząc na blogu o kuchni tego czasu chętnie posiłkuję się wspomnieniami marszałkowej Aleksandry Szczerbińskiej-Piłsudskiej oraz Zofii Moraczewskiej, jej sąsiadki z Sulejówka, osoby zaprzyjaźnionej z Józefem Piłsudzkim. Dzięki nim odkrywam smaki i smaczki kuchni domowej - mówi. - Obie rodziny kupiły nieruchomości pod Warszawą, bo było taniej, ale też dlatego, że były tam ogrody, w których można było posadzić uprawy i hodować zwierzęta. To pomagało wykarmić rodzinę. 

Czwórkowy gość zdradza, że Aleksandra Piłsudska wyhodowała wyborne maliny, zaś Zofia Moraczewska przerabiała kilogramy pomidorów, robiła z nich sosy, ketchupy, dipy, konfitury. Ta jedna z pierwszych posłanek na sejm zastanawia się, gdzie postawić słoiki z przetworami, czy może zacząć je sprzedawać. 

Na blogu Agnieszki Kuś sprawdzimy również co jadano na dawnych transatlantykach, czym jest zupa wiejska de lux, a także jak zmieniła się warszawska kuchnia żydowska. - W upały raczej nie sięgniemy po faszerowane gęsi czy ryby w galarecie. Jednak w stolicy znajdziemy nowoczesną kuchnię Izraela pełną hummusów, sakszuk czy tabbouleh. To świetne smaki na gorące dni, choć nie jest to kuchnia żydowskich warszawiaków, którzy mieszkali tu sto lat temu. 

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Agnieszka Kuś (autorka bloga "Patrzę i jem")

Data emisji: 19.08.2023

Godzina emisji: 15.09

pj/gs

Czytaj także

Sodra, chrzanówka i babka majonezowa. Poznaj regionalne smaki Wielkanocy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 11:30
Kulinarne bogactwo wielkanocnych przepisów jest o wiele bardziej zróżnicowane, niż mogłoby się wydawać. Wszyscy jedzą jajka i zupy, ale czasem jest to barszcz, żur, czasem sodra albo chrzanówka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym smakuje Podlasie? Mgłą, historią i cepelinami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 11:10
Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by doświadczyć niesamowitych wrażeń. - Podlasie ma wiele do zaoferowania - od zabytków, przez przyrodę, aż do kuchni - przekonuje w Czwórce Anna Kraśnicka, autorka bloga o Podlasiu. 
rozwiń zwiń