Czar Podlasia - magia ziół i natury

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:09
By zbliżyć się do natury, poznać dawne drewniane budowle, setki ziół wykorzystywanych w czarach i lecznictwie, warto wybrać się na Podlasie. Podlaski Ogród Botaniczny i jego sąsiedztwo odkrywa przed nami wiele dawnych tajemnic. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock
hamak plaża wakacje relaks 1200.jpg
Czy potrafimy odpoczywać?

W Korycinach na Podlasiu znajduje się jedyny w tej części Polski ogród botaniczny. Założony w 2011 roku. 

- To jedne z około 30 ogrodów botanicznych w Polsce - mówi Mirosław Angielczyk, założyciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. - Ten ogród służy wielu celom. Jego bardzo ważnym zadaniem jest ochrona gatunkowa. W takim miejscu muszą znajdować się rośliny, które warto chronić. Jesteśmy ogrodem, który specjalizuje się w roślinach zielarskich użytkowych, używanych do celów letniczych, profilaktycznych. Są tu też rośliny, które miały znaczenie w zabiegach magicznych - dodaje. 


Posłuchaj
06:23 czwórka sobotologia 12.06.2021.mp3 Podlaski Ogród Botaniczny i inne tajemnice Podlasia (Sobotologia/Czwórka)

 

W podlaskim ogrodzie znajduje się również oranżeria. Mirosław Angielczyk zdradza, że to dopiero jej początki. - Tu są gatunki, jeszcze bardzo młode egzemplarze, którym w naszych warunkach klimatycznych ciężko by było przeżyć zimę. To głównie rośliny używane w kuchni: kurkuma, imbir, goździki, cynamon, wanilia - wymienia.

Podlaski Ogród Botaniczny to jedna z atrakcji korycińskiego "Ziołowego Zakątka". Tuż obok możemy odwiedzić: leśniczówkę, dom przyrodnika, kościół, dom różany czy dom wiedźmy. 

- Przed budynkiem leśniczówki pokazujemy jak kiedyś na Podlasiu wyglądała destylacja samogonki - zdradza rozmówca Ady Janiszewskiej. - Kiedyś taki aparat przypadał jeden na kilka wsi, a w dodatku był nielegalny. Zazwyczaj uruchamiano go przed jakimiś uroczystościami, weselami. W samej leśniczówce prezentujemy wystawę dotyczącą pożytków z lasu, o jego znaczeniu w naszym życiu - dodaje.  

W Korycinach znajdziemy też kościół, przeniesiony z miejscowości Grodzisk. Był on początkowo cerkwią unicką, a od XIX wieku został kościołem. Tuż obok tego budynku stoi dom z ziołami chrześcijańskimi. Miosław Angielczyk opowiada o znaczeniu ziół w obrządkach katolickich, ich święceniu i obecności w życiu chrześcijan od narodzin do śmierci. - Wszystkie zioła miały swoją symbolikę - podkreśla. 

Posłuchaj także:

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Nie tylko chrześcijanie korzystali z ziół. Rośliny towarzyszyły wiedźmom w rytuałach leczniczych i magicznych. Domy wiedźm zazwyczaj stały poza wsiami. - To niewielkie domki, takie dawne "gabinety przyjęć" - mówi gość Czwórki. - Czarownice we wsiach nie były mile widziane, ale ludzie często korzystali z ich usług - dodaje. 

*** 

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 12.06.2021

Godz. emisji: 10.38

pj

Czytaj także

Stare miasta - gdzie szukać ich murów i jak odkryć ich czar?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 09:52
Mówi się, że stare miasto to serce każdego miasta, bo to tam odnajdziemy ślady świetności średniowiecznych grodów otoczonych murami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tu rabin składał "skarb kahału". Nazwa ulicy budzi uśmiech na twarzach turystów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:00
Tabliczka z nazwą "Ulica Kupa" często trafia na fotografie. - Nazwa tej ulicy nie ma nic wspólnego z naszym skojarzeniem. W dodatku ta nazwa nie odmienia się, można mieszkać jedynie na ulicy Kupa - mówi Maciej Poradziński, przewodnik z grupy Ciekawi Krakowa. - Kluczowa jest jej lokalizacja. 
rozwiń zwiń