Czy skrzydlate mają do siebie dystans? Marek Maruszczak o sekretach "głupich ptaków Polski"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 10:40
- Ptaki są potomkami dinozaurów, i to widać na każdym kroku - od ich spojrzeń i odgłosów, przez budowę szkieletu, aż po paskudny charakter - mówi Marek Maruszczak, który w książce "Głupie ptaki Polski" zdradza ich najskrytsze tajemnice. 
Autor książki Głupie ptaki Polski Marek Maruszczak i Piotr Firan w studiu Czwórki.
Autor książki "Głupie ptaki Polski" Marek Maruszczak i Piotr Firan w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Zofia Montowska
  • "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora" to 100 różnych ptaków i rady, jak je obserwować.
  • Jej autorem jest Marek Maruszczak - twórca profilu "Zwierzęta są głupie i rośliny też".
  • Gość audycji opowiada m.in. o tym, ile waży bocianie gniazdo i jak przygotować się do obserwacji ptaków, "żeby nie odmrozić sobie tyłka".    

Książka z uzależnienia

"Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora" to książka, która powstała z uzależnienia. Tak przynajmniej mówi o niej autor Marek Maruszczak.

- Dorastałem przy lesie bez satelity i kablówki, więc oglądałem zwierzęta. Byłem skazany na przyrodę, a przyroda na mnie. Teraz się mszczę, zdradzając jej tajemnice - śmieje się gość Czwórki. - Zainteresowanie samymi ptakami zaczęło się od mojej dziewczyny, która co prawda nie jest ornitolożką, ale bardzo interesuje się tym tematem. Z okazji urodzin postanowiłem zrobić dla niej fotoksiążkę, w której „obrażam” ptaki, czyli piszę o nich z humorem i przymrużeniem oka.  

Czy ptaki są obrażalskie?

- Ptaki nie są obrażalskie i generalnie mają to… w kloace. Ale niektórym obserwatorom ptaków brakuje tego dystansu, więc za moje żarty bardzo ich przepraszam. Lubię ptaki, ale to nie przeszkadza mi natrząsać się z ich cech. Taki mam rodzaj pisania, trzymam się pewnej konwencji, ale widzę, że moje odbiorczynie i odbiorcy są w stanie to udźwignąć - dodaje.

Cała historia zaczyna się od papugi, są też orłan i bażanty - w sumie Marek Maruszczak opisał oraz obraził ponad 100 różnych ptaków, które można spotkać w Polsce. Można się z niej dowiedzieć:

• który ptak nabija swoje ofiary na pal

• kto jest w stanie przy pomocy samej kupy zabić jastrzębia

• komu sikorki wydziobują mózgi

• co robi kaczka opodal krzaczka i dlaczego jest to sprawa dla prokuratury

Posłuchaj
24:00 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - ptaki polski 08.06.2024.mp3 "Głupie ptaki Polski" - o książce opowiada jej autor Marek Maruszczak (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Ile waży gniazdo bociana?

Bocian należy do ptaków najbardziej kojarzonych z Polską. - Wychowywałem się w domu sąsiadującym z bocianim gniazdem. Sąsiad, który miał je na dachu swojego domu, musiał przeprowadzić remont stropu, ponieważ został on uszkodzony przez ciężar gniazda. Na dodatek te gniazda okropnie śmierdzą, a bociany, które załatwiają się na zewnątrz, zanieczyszczają okolicę - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Gniazdo bociana - według różnych źródeł - może ważyć od 400 kg do nawet półtorej tony.


Jak obserwować ptaki, żeby nie odmrozić sobie tyłka?

"Głupie ptaki Polski" to także rady, jak "przygotować się do obserwacji ptaków, tak żeby nie odmrozić sobie tyłka, nie spaść z mostu i być może zrobić jedno lub dwa zdjęcia, na których faktycznie będzie widać ptaka, a nie tylko pięćdziesiąt odcieni gałęzi".

Zobacz także:

- Trzeba mieć dużo wolnego czasu i ciepłą bieliznę. Nawet teraz, bo poranki nadal są dość chłodne, a ptaki najlepiej obserwuje się o świcie, ewentualnie, kiedy zaczyna się zmierzchać. Trzeba uważać na kleszcze - opowiada Marek Maruszczak. - Niezbędne są poręczna lornetka, najlepiej 8x40, i aplikacja albo książka, która pomoże nam zidentyfikować ptaki. Można użyć "Głupich ptaków Polski" albo wydawnictwa, w którym opisano jeszcze więcej gatunków. Jeśli natomiast chodzi o aplikacje, to polecam te, które rozpoznają także dźwięki.  

***

Tytuł audycji: 

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marek Maruszczak (autor książki "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora")

Data emisji: 08.06.2024

Godzina emisji: 16.14

kul/wmkor


Czytaj także

Adam Zbyryt i świat przyrody, od którego możemy się uczyć

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 10:58
Świat przyrody, od którego możemy się uczyć, to obszar zainteresowań przyrodnika Adama Zbyryta. Gość Czwórki pokazuje nam, jak samowystarczalna jest przyroda i czego możemy uczyć się od ptaków czy innych zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest wiosna. "W przyrodzie słychać śpiew ptaków"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 12:20
- Przyszła wiosna i teraz w przyrodzie wszystko śpiewa - mówi ornitolożka Fatima Hayatli. - Wystarczy otworzyć okno, żeby usłyszeć, głos ptaków. 
rozwiń zwiń