Po co nam lasy? Kiedyś - źródło pokarmu, dziś - ratunek dla Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 14:12
- Dawniej leśnicy mieszkali w lasach i każdego dnia monitorowali je, po prostu wybierając się do nich. Dziś korzystać można z teledetekcji, czy dronów - które dostaną się do miejsc niedostępnych dla człowieka, a także narzędzi sztucznej inteligencji - mówiła dr hab. Ewa Zaraś ze stołecznej SGGW.
Współcześnie chętnie wybieramy się do lasu na spacer. Dawniej jednak tereny leśne były człowiekowi niezbędne do przeżycia.
Współcześnie chętnie wybieramy się do lasu na spacer. Dawniej jednak tereny leśne były człowiekowi niezbędne do przeżycia. Foto: vp_art/Shutterstock
  • Jak donosi GUS, pod koniec 2021 roku powierzchnia gruntów leśnych w Polsce wynosiła 9467,5 tys. ha. Według standardu przyjętego dla ocen międzynarodowych, udział powierzchni gruntów leśnych w powierzchni lądowej kraju wynosił 30,9 proc.
  • Lasy i grunty leśne stanowią jeden z najważniejszych i najcenniejszych obiektów przyrodniczych.
  • Leśna fauna i flora to niezwykle bogaty ekosystem, o który dbają m.in. leśnicy, ale nie tylko. Każdy z nas jako spacerowicz, czy turysta może zadbać o to, by pozostawić las czystym dla kolejnych pokoleń.

Lasy od zawsze pełniły bardzo ważną rolę, pozyskiwano w nich drewno, pożywienie. - Dziś zapomnieliśmy już do czego można wykorzystywać drewno. Dawniej życie człowieka było z nim związane - łóżka i trumny były drewniane. Drzewa dawały nam schronienie, budowaliśmy dzięki nim domy, a także konstrukcje pierwszych maszyn latających - opowiadała dr hab. Ewa Zaraś z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW. - Potem odeszliśmy od drewna, by zachłysnąć się nowoczesną technologią. Dziś powracamy do drewnianych budowli, konstrukcji, wynalazków. 

Zawód leśnika - będzie istniał zawsze?

- Drewno jest niezwykle cenne, lasy są więc wykorzystywane w przeróżnych dziedzinach życia - tych jest coraz więcej. Sztućce plastikowe, które zostały zastąpione drewnianymi to tylko jeden z przykładów - opowiadała gość Czwórki. Jak zaznaczała, praca leśnika wygląda dziś zupełnie inaczej niż przed laty. - Jest inny park maszyn i jednocześnie bardziej efektywne podejście do pozyskiwania drewna. Od jakiegoś czasu promowane są tzw. "zielone zawody", czyli prace przyjazne środowisku, niezwykle ważne w dzisiejszym świecie. Musimy zastanawiać się, jak żyć, by nie szkodzić planecie, a leśnicy to jeden z takich właśnie zawodów.

Czytaj także:

Walka ze zmianą klimatu. Leśnik na pierwszej linii frontu

- Wszyscy namacalnie je odczuwamy, a leśnicy na co dzień widzą te zmiany w swojej pracy. Zmienia się na przykład flora, a przykładem jest sosna pospolita - drzewo do którego przywykliśmy, już niebawem może wycofać się z naszego kraju, bo będzie dla niej zbyt ciepło - tłumaczyła dr hab. Ewa Zaraś. - O drzewostan także dbają leśnicy, zatem dzisiejszy leśnik to więc wysoko i specjalistycznie wyszkolony przyrodnik, który musi myśleć na wiele lat do przodu.

Kiedyś przedstawiciele tego zawodu mieszkali w leśniczówkach, dziś są bardziej mobilni. - Mogą też monitorować lasy korzystając z dobrodziejstw technologii, m.in. teledetekcji, czujnikach hiperspektralnych, dronach, czy monitoringu z narzędziami sztucznej inteligencji.

Posłuchaj
12:40 lasyt_PR4_AAC 2023_07_30-12-15-09.mp3 O funkcji i wartości lasów w naszej codzienności mówi dr hab. Ewa Zaraś (Czarno na żółtym/Czwórka) 

Obniżanie temperatury i nie tylko - po co nam lasy?

- Dawniej korzystanie z lasu oznaczało przede wszystkim zdobywanie pożywienia. Dziś to stosowanie ogrodnictwa leśnego. Kiedyś miód pozyskiwany był z trudem - barci było niewiele i były zakładane wysoko, dziś to pyszny i bardzo zdrowy produkt leśny - tłumaczyła gość Czwórki. Dziś funkcjonuje cały przemysł spożywczy związany z lasem. - Lasy Państwowe mają marki, które oznaczone są bardzo wysokimi certyfikatami jakościowymi. To żywność zdrowa, ma bardzo ciekawe walory smakowe, nie jest produkowana na skalę przemysłową, więc nie jest jej dużo - mówiła ekspert. 

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: dr hab. Ewa Zaraś (Katedra Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW)

Data emisji: 30.07.2023

Godzina emisji: 12.12

kd

Czytaj także

Internet rzeczy. Jak działa inteligenty kosz na śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 14:30
Koniec z przepełnionymi koszami na śmieci, z których zawartość "wylewa się". Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali nowy rodzaj pojemników, które wymuszają zgniecenie odpadów przed wyrzucenie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badanie ptaków, ucieczka przed słoniami. Naukowa przygoda w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 13:52
Student Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wybrał się do Ugandy, by badać m.in. tamtejsze ptaki. - To niezwykłe doświadczenie, już wiem, że powrócę do Afryki przy kolejnej okazji - zapowiadał Michał Wawrzynowicz, ornitolog.
rozwiń zwiń