Narodowe Czytanie 2023. Jak inspiruje do działania?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 16:41
Pochodzą z różnych miast, ale co tydzień umawiali się na zdalne czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wielki finał, trwającej od czerwca akcji, miał miejsce w dniu Narodowego Czytania. - To dopiero początek aktywności naszej internetowej grupy Teatr Głosów - mówią w Czwórce Maja i Marta.
Grupa Teatr Głosów po Narodowym Czytaniu w planach ma spotkaniaę w przestrzeni internetowej i wspólne czytanie książek
Grupa Teatr Głosów po Narodowym Czytaniu w planach ma spotkaniaę w przestrzeni internetowej i wspólne czytanie książek Foto: shutterstock/fizkes
  • 9 września w całej Polsce i za granicą odbyła się XII edycja akcji Narodowe Czytanie. 
  • Lekturą tegorocznej edycji było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
  • W tym roku akcja odbyła się w ponad 6 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. 
  • Do akcji włączali się także wielbiciele literatury, tacy jak grupa Teatr Głosów. 
  • Narodowe Czytanie zainspirowało ich do dalszych wspólnych działań. 

Narodowe Czytanie zbliża ludzi

- Pomysłodawcą tej akcji i inicjatorem jest nasz kolega Marek, który zafascynowany polską literaturą i w ogóle całą akcją Narodowe Czytanie, po prostu rzucił hasło - opowiada Maja. - Dotarło ono do właściwych osób, którzy mieli dokładnie te same pasje i tak trafili do mnie i mojego nieoficjalnego kanału o Narodowym Czytaniu.

Zaczęło się od nieporozumienia, która sprowokowała dalszy ciąg wypadków. Początkowo mieli się w przestrzeni internetowej "spotkać" w dniu Narodowego Czytania i przeczytać fragment powieści Elizy Orzeszkowej. Jednak przez pomyłkę umówili się 9 czerwca. - Przeczytaliśmy wtedy dwa pierwsze rozdziały "Nad Niemnem". Byliśmy tak zauroczeni swoimi głosami i tym, jak my to odbieramy, jak płynie ta powieść, która nagle traci swoją otoczkę powieści nudnej. Ona nagle zaczyna być dla nas fascynująca - opowiadają rozmówczynie Weroniki Puszkar. -  Wtedy obliczyliśmy sobie, że czytając co piątek dobrniemy z ostatnim rozdziałem na finał Narodowego Czytania. Udało się i 9 września zakończyliśmy wspólne czytanie naszej pierwszej lektury.


Literackie fajfy i radiowe głosy

Tak się zaczęły Literackie Fajfy, bo grupa spotykała się w piątki o godzinie 17.00. Z czasem dołączały kolejne osoby. - Grupa się powiększała o coraz większych pasjonatów i ludzi o naprawdę niesamowitych talentach głosowych oraz niesamowitym potencjale głosu - zauważają Marta i Maja. - Można zaryzykować stwierdzenie, że w grupie mamy osoby z talentem i głosem radiowym.

 

Role były rozdzielane w zależności od dostępności osób oraz ich potencjału głosowego. Jak zaznaczają gościnie Czwórki, role przyznawane były intuicyjnie, a czytający świetnie się w nie wcielali.

 

Praca w grupie, która daje przyjemność

- Było to dla nas wspaniałe doświadczenie. Te spotkania sprawiają nam dużo przyjemności, satysfakcji, frajdy. To nas scala i można śmiało powiedzieć, że jesteśmy grupą przyjaciół - opowiadają Maja i Marta. - Wszystkie nasze spotkania były nagrywane. Całość podzielona na odcinki będzie wrzucona na kanał na YouTube, który jest w trakcie tworzenia.

 

Posłuchaj
17:34 Czwórka/ Czarno na żółtym - Narodowe Czytanie grupa 10.09.2023.mp3 Jak Narodowe Czytanie inspiruje do działania? (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

Po Narodowym Czytaniu grupa nie ma zamiaru się rozstawać i czekać do kolejnej edycji akcji. - To była radość i bardzo duże wyzwanie. Planujemy kontynuować swoją pracę. Nasze czytanie nie będzie tylko ograniczało się do Narodowego Czytania jako takiego - zaznaczają rozmówczynie Weroniki Puszkar. - Mamy plan czytania polskiej, klasycznej literatury w ciągu całego roku. Będą to nieregularne, na razie, słuchowiska, które będą emitowane na żywo, ale też wrzucane do sieci.  Będzie to rodzaj takich naturszczykowskich słuchowisk i miło nam będzie, jeżeli grono słuchaczy będzie się powiększać.


Zobacz także: 


_____


Na antenach Polskiego Radia, partnera medialnego Narodowego Czytania 2023 można było usłyszeć szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Transmisja czytania "Nad Niemnem" dostępna była na kanale YouTube Polskiego Radia i na specjalnej stronie internetowej narodoweczytanie.polskieradio.pl***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Marta i Maja (grupa Teatr Głosów)

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 12.15

aw/DS

Czytaj także

"Książka za drzewo" - czytelnictwo i ekologia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 17:30
"Książka za drzewo" to trzy w jednym: promowanie czytelnictwa, dbanie o klimat i dawanie lekturom drugiego życia. Najważniejszym jednak jej elementem jest sadzenie drzew. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2023. Aktorzy i muzycy na scenie w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 12:45
W Ogrodzie Saskim trwa XII edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W akcję zaangażowani są aktorzy scen polskich. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia Weronika Puszkar rozmawiała z Konradem Żygadło, który wystąpi w podwójnej roli. - Wcielam się w dwie postaci, jedną z nich jest Teofil Różyc, z drugą Bolesław Kirło - mówi aktor.
rozwiń zwiń