"Książka za drzewo" - czytelnictwo i ekologia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 17:30
"Książka za drzewo" to trzy w jednym: promowanie czytelnictwa, dbanie o klimat i dawanie lekturom drugiego życia. Najważniejszym jednak jej elementem jest sadzenie drzew. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Matt Gibson/Shutterstock.com

Ruszyła wyjątkowa akcja, która promuje wiele ważnych spraw. Ekologię i dbałość o klimat łączy z czytaniem książek. - To nasz nowy pomysł, który polega na tym, żeby sadzić jak najwięcej drzew - mówi Wojciech Owczarz prezes Fundacji Ekologicznej Arka. - W nagrodę można odebrać od nas książkę.

Posłuchaj
02:48 Czwórka/Czat Czwórki - książka za drzewo 30.09.2021.mp3 Wojciech Owczarz prezes Fundacji Ekologicznej Arka opowiada o akcji "Książka za drzewo" (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Mechanizm działania jest prosty, gdy posadzimy drzewo, dokumentujemy ten fakt za pomocą zdjęcia, które przesyłamy do Fundacji. Po weryfikacji możemy wybrać książkę z dostępnych 300 tytułów, a Fundacja wysyła ją na nasz adres. - Szacowaliśmy, że 1500 książek będzie miało drugie życie i będzie miało nowych właścicieli, mam więc nadzieję, że mniej więcej tyle drzew uda się posadzić - mówi pomysłodawca akcji.

torba zakupy 1200.jpg
Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko?

Czytaj także:


Inicjatywa jest ważna, bo jak wiemy drzewa są bardzo istotne dla nas i naszego środowiska. Dlatego dobrze, żeby ich przybywało. - Drzewa spełniają wiele funkcji, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Jedną z podstawowych rzeczy jest dbanie o nie i ich sadzenie - tłumaczy rozmówca Anny Depczyńskiej. - Powinniśmy zamienić te zielone pustynie, czyli puste przystrzyżone trawniki w ogrody, gdzie będą rosły drzewa, które będą gromadziły wodę, produkowały tlen i będą schronieniem w upały. Rola drzew dla naszego funkcjonowania jest nie do przecenienia.

Źr. Instagram Fundacja Ekologiczna Arka

Kolejna akcja "Książka za drzewo" odbędzie się 7 października w Bielsku Białej. Nie jest to jednak jednyna inicjatywa sadzenia drzew, bo również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w dniach 30.09 - 1. 10 prowadzi akcję "Sadzimy". W centrach dużych miast i w nadleśnictwach można otrzymać sadzonkę, którą można posadzić w dowolnym miejscu

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 15.35

aw

Czytaj także

Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:32
Ferie trwają, a z powodu pandemii większość z nas niestety spędza je w sieci. To świetny moment, by sprawdzić, jakie książkowe skarby kryją nasze domowe półki i założyć… klub książkowy z rodziną i znajomymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielony Rekord Polski 2021. "Tlen to życie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 09:30
528 osób posadziło 27 612 drzew w 191 miastach w ramach akcji #ZielonyRekord2021. Kolejna okazja, żeby wesprzeć projekt i pobić nowy rekord - już 30 kwietnia. 
rozwiń zwiń